آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آرتروز گردن چیست

آرتروز گردن

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

آرتروز گردن

آرتروز گردن یا اسپوندیلوز گردنی یک بیماری تخریبی مفصلی (Degenerative joint disease) است که بیشتر افراد بالاتر از ۴۵ سال را گرفتار می کند.

آرتروز گردن برخلاف نامش یک بیماری التهابی نیست. آرتروز بیماری مزمنی است که اگرچه در بسیاری از افراد با افزایش سن دیده می شود ولی شدت آن در برخی از آن ها بیشتر بوده و ممکن است سبب درد و سفتی مفصل گردد.

در بیمارانی که به آرتروز گردن مبتلا هستند، تغییرات تخریبی فقرات گردنی می تواند در چندین مهره رخ دهد، ولی معمولا این تغییرات در مهره های پایین گردن شایع تر است.

علائم و نشانه های آرتروز گردن

علائم اکثر افراد مبتلا به آرتروز گردن قابل توجه نیست. شدت علائم در صورت بروز یافتن متفاوت است و می‌تواند خفیف تا شدید باشد؛ و به تدریج یا به یکباره بیمار را درگیر کند. یکی از علل درد گردن، درد اطراف استخوان کتف است. بیماران از درد در امتداد بازو و انگشتان شکایت دارند. گاهی درد هنگام نشستن و برخاستن، عطسه یا سرفه کردن یا رو به عقب چرخاندن گردن تشدید می‌شود. دیگر علامت آرتروز گردن که رایج می باشد ضعف عضلانی است که باعث می‌شود بالا بردن بازوها یا محکم نگه داشتن اشیاء دشوار گردد.

 از دیگر علائم و نشانه های آرتروز گردن  که ممکن است درارتباط با موارد زیر باشد:

آرتروز گردن و گردن درد که بیشتر مربوط به پشت گردن است

-آرتروز گردن و درد در ناحیه تراپزیوس و شانه

– آرتروز گردن و گاهی سردرد

– در بیماری آرتروز گردن احتمال محدود شدن حرکات گردن به علت سفتی مفاصل یا درد وجود دارد که منجر به علت آرتروز گردن می شود. معمولا محدود شدن حرکات گردن زیاد نیست، ولی آرتروز گردن شدید و پیشرفته می تواند منجربه محدودیت حرکتی زیاد در فقرات گردنی گردد.

– برخی از افراد شکایت از خشکی و ساییدگی در حرکات گردن را در نتیجه آرتروز گردن دارند. در بسیاری از موارد، در حین حرکات گردن، صدای خش خش (کرپیتاسیون) شنیده می‌شود.

– فشار بر ریشه‌های عصبی یا اعصاب گردنی در منطقه سوراخ بین مهره‌ای می‌تواند باعث درد رادیکولار شود که در مسیر عصب قرار دارد و به اندام‌های بالایی تا انگشتان گسترش یابد.

– فشار بر ریشه‌های عصبی ممکن است علائمی مانند خواب رفتگی، سوزش و خارش در دست ایجاد کند. در این حالت‌ها، ضعف و کاهش حجم عضلات کمتر رخ می‌دهد.

– در بیماران مبتلا به آرتروز گردن، ممکن است حساسیت در عضلات پشتی گردن و نقاط خاری به هنگام لمس وجود داشته باشد.

– در حالات نادر، در بیماران مبتلا به آرتروز گردن، نخاع فشار می‌بیند به دلیل وجود استئوفیت‌ها. در این حالت‌ها، ممکن است درگیری چهار عضو، مثانه و روده رخ دهد.

 پیشگیری‌

-برای پیشگیری از آرتروز گردن  از نشستن‌ به‌ حالت‌ خمیده‌ خودداری‌ کنید.

– برای پیشگیری از آرتروز گردن بدون‌ گذاشتن‌ بالش‌ بخوابید. از یک‌ محافظ‌ گردن‌ نرم‌ یا حوله‌ برای‌ حمایت‌ از گردن‌ استفاده‌ کنید.

– برای پیشگیری از آرتروز گردن از وارد آمدن‌ آسیب‌ به‌ گردن‌ اجتناب‌ کنید. به‌ هنگام‌ انجام‌ ورزش‌های‌ دارای‌ برخورد فیزیکی‌، از کلاه‌ حفاظتی‌ مخصوص‌ استفاده‌ کنید.

– برای پیشگیری از آرتروز گردن در اتومبیل‌ از کمربند ایمنی‌ استفاده‌ کنید و ارتفاع‌ پشتی‌ سر را به‌ طور مناسب‌ تنظیم‌ کنید.

پیشگیری از آرتروز گردن

 عواقب‌

علائم‌ خفیف‌  آرتروز گردن معمولاً خوب‌ به‌ درمان‌ پاسخ‌ می‌دهد و به‌ آهستگی‌ برطرف‌ می‌شوند. اما علائم‌ شدید  آرتروز گردن ممکن‌ است‌ هیچ‌گاه‌ کاملاً خوب‌ نشوند.

عوارض‌

 -کاهش‌ انعطاف‌پذیری‌ گردن‌ پس‌ از جراحی‌ یا درمان‌ آرتروز گردن

-اگر آرتروز  گردن‌ درمان‌ نشود، با پیشرفت‌ بیماری‌ امکان‌ دارد راه‌ رفتن‌ به‌ صورت‌ اسپاتیک‌ و غیرطبیعی‌ در آید.

درمان

درمان  آرتروز گردن ممکن است درارتباط با موارد زیر باشد:

-درمان دارویی  آرتروز گردن زیر نظر متخصص درمان آرتروز گردن (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

-فیزیوتراپی جهت کاهش و درمان درد و سایر علائم آرتروز گردن و تقویت عضلات گردن

-درمان آرتروز گردن با پرهیزاز وضعیت های ثابت و طولانی مدت

– درمان آرتروز گردن با پرهیزاز وضعیت ها و حرکات دردناک

-گاهی استفاده از گردن بندهای طبی در درمان آرتروز گردن

-در مواردی که درمان های بالا برای بیماری آرتروز گردن موثر نباشند و علائمی از فشار روی ریشه های عصبی یا طناب نخاعی وجود داشته باشد ممکن است درمان جراحی آرتروز گردن مطرح گردد (مثلا لامینکتومی).

معمولا بیشتر بیماران مبتلا به آرتروز گردن با درمان های دارویی و فیزیکی کنترل می گردند و درمان های جراحی کمتر صورت می گیرد مگر اینکه فشارهای شدید روی نخاع یا ریشه های عصبی وجود داشته باشد.

ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت‌های بدن به وسیله جریان خون در این بافت‌ها وابسته است. بافت‌های بدن برای بازسازی و بهبود نیاز به ویتامین‌ها، مواد معدنی و اکسیژن دارند که باید توسط خون به این بافت‌ها منتقل شوند. اکسیژن به عنوان مهمترین عامل برای ترمیم بافت‌ها عمل می‌کند. وجود تورم و التهاب در منطقه آسیب دیده باعث کاهش جریان خون، اکسیژن و مواد غذایی در این منطقه می‌شود. عدم حضور اکسیژن منجر به انباشت اسید لاکتیک و در نتیجه درد می‌شود. در روش درمانی اوزون، اوزون، داروهای ضد التهاب و ویتامین‌ها به منطقه آسیب دیده تزریق می‌شوند. این روش به ترتیب زیر عمل می‌کند:

  • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
  • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
  • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
  • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

تحقیقات نشان میدهد که میزان موفقیت دراستفاده ازازن درمانی برای درمان دیسک کمر۹۵ درصد بوده است که این آمار درمجله های پزشکی معتبر بین المللی ثبت شده است

روش اوزون درمانی می‌تواند به جلوگیری از انجام عمل جراحی برای اختلال دیسک کمر کمک کند. این روش در یک روز انجام می‌شود و پس از آن بیمار هیچ ناراحتی خاصی نخواهد داشت، به طوری که بیماران می‌توانند در دو روز پس از درمان به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

اوزون درمانی منجر به کاهش حجم دیسک‌ها می‌شود و فشار وارد شده بر دیسک را کاهش می‌دهد. این روش همچنین دارای اثر ضدالتهابی و تسکین‌دهنده درد است و به درمان اختلال دیسک کمر کمک می‌کند.

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “آرتروز گردن” مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ