مشخصات بهترین بالش طبی برای دیسک ، آرتروز و گردن درد(سایز و هزینه)

بسیار مهم است که گردن شما در هنگام خواب در راستای صحیحی قرار داشته و به خوبی از آن پشتیبانی شود و بدین منظور، استفاده از بالش مناسب  ضروری است. بدون استفاده از بالش مناسب، به ساختارهای ظریف و حساس گردن فشار وارد می‌شود که این امر موجب تشدید مشکلات گردنی شما و درد و خشکی گردن در طول روز می‌شود. علاوه بر علایق شخصی، عادات چگونه خوابیدن شما و راحتی شما در هنگام خواب از جمله ملاحظات مهم در انتخاب بالش مناسب هستند. هر پشتی که انتخاب می‌کنید باید آنقدر انعطاف‌پذیر باشد که با حالت بدن، تغییر حالت بدهد و با بدن انطباق پیدا کند. این طور نیست که بدن شما با حالت پشتی منطبق شود.

مشخصات بهترین بالش طبی برای دیسک ، آرتروز و گردن درد(سایز و هزینه

در نهایت برای افرادی که در دوره ریکاوری پس از آسیب هستند و یا درد گردنی ناشی از مشکلات ستون فقراتی آن‌ها عود کرده است، استفاده از برخی بالش‌های مخصوص ، راحتی بیشتری را به همراه دارد. برای هر مرحله از ریکاوری، بالش خاصی مناسب است پس بهتر است چندین پشتی داشته باشید  تا در هر مرحله از بین آن‌ها انتخاب کنید.

به دلایل مختلفی می‌توان از بالش طبی استفاده نمود. برخی از افراد متوجه می‌شوند که یکی از این بالش‌های طبی به طور کامل و ایده آل با فرم بدن و سبک خوابیدن آن‌ها انطباق دارد و یا این که یکی از این بالش‌های طبی برای آن‌ها به راحتی ابر و آسودگی خوابیدن روی ابرها است. سایر افراد ممکن است به گردن درد دچار باشند که این گردن درد معمولا بر اثر هیپولوردوز گردن (کم بودن قوس پشت گردن) ایجاد می‌شود.هرچند به نظر می‌رسد که بالش‌های طبی گروه محدود و کوچکی از چند نوع بالش هستند، اما تنوع بسیار گسترده‌ای از این بالش‌ها وجود دارد. هدف از استفاده از بالش طبی این است که سر شما در هنگام خوابیدن در موقعیت طبیعی و صحیح قرار بگیرد. زمانی که می‌خواهید بهترین بالش مناسب برای خود را پیدا کنید به ویژگی‌های بالش، جنس بالش و سبک خوابیدن خودتان توجه کنید.

شما می‌توانید قبل از انتخاب هرگونه بالش طبی به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانیمراجعه کنید تا اطلاعات لازم درباره بالش طبی مناسب برای مشکل گردن خود را دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت درمان بیماری‌های گردن می‌توانید با ما تماس بگیرید.

انواع بالش طبی


بالش‌های طبی انواع زیادی دارند و هر کدام مخصوص یکی از عارضه‌های گردن هستند:

بالش طبی برای گردن درد

بالش‌های گردنی که از فوم مموری ساخته می‌شوند، به گونه‌ای هستند که دقیقا به حالت و فرم قوس طبیعی گردن در می‌آیند. نرمی و گرمای این بالش‌ها موجب احساس راحتی بیمارانی می‌شود که به مشکلات حاد گردن مانند آسیب‌های ورزشی  یا مشکلات مزمن مانند آرتروز گردن  دچار شده‌اند.
بالش‌های مختلفی برای حل این مشکلات ساخته شده‌اند از جمله بالش‌های واکنشگرای آبی یا بادی. تحت شرایطی که بیمار آسیب‌دیده و درد گردن دارد، خوابیدن روی یک پشتی سفت می‌تواند بسیار سخت باشد و موجب تحریک عضلات گردن  شود. به تدریج که وضعیت گردن بهبود پیدا می‌کند بیمار می‌تواند از بالش‌های طبی سخت‌تری استفاده کند و این در صورتی است که بیمار مشکل گردنی خاص و دردناکی نداشته باشد. استفاده زا یک بالش سفت و محکم می‌تواند از بروز مشکلات گردنی پیشگیری کرده و  به حفظ قوس طبیعی گردن کمک کند. علاوه بر این برخی از افرادی که به فیبرومیالژیا مبتلا هستند اظهار کرده‌اند که استفاده از بالش طبی سفت‌تر موجب بهبود درد گردن آن‌ها می‌شود.

بالش‌های گردنی با فوم مموری ممکن است از تکه‌های فوم سلول باز یا فوم سلول بسته‌ی  قالبی درست شده باشند. بالشهای قالبی دارای نوعی بافت پوست مانند روی خود هستند. هرچند این موضوع موجب دوام بیشتر بالش می‌شود اما از سوی دیگر باعث می‌شود که بالش بسیار گرم باشد. بالشهای فومی با سلول‌های باز، مواد شیمیایی کمتری داشته، تنفس بهتری دارد، گرمای کمتری در خود نگه می‌دارد و راحتی بیشتری به ارمغان می‌آورد.

رولهای گردنی برای افرادی که به درد مزمن گردن دچار هستند مفید است. انواع بزرگ آن که نرم تر هستند برای خوابیدن مناسب هستند و انواع کوچک‌تر آن  را می‌توان همراه بالش‌های دیگر استفاده کرد تا بالش زیر سر بیمار به شکل و فرم دلخواه او در بیاید. رولهای گردنی که از جنس فوم مموری هستند می‌توانند خواص درمانی داشته باشند، خصوصا آنهایی که به نحوی طراحی شده‌اند که با کمپرس سرد یا گرم استفاده شوند تا درد بیمار را کاهش داده و عضلات او را شل کنند.

بالش طبی برای دیسک گردن

بالش طبی برای دیسک گردن

اگر بیمار از دیسک گردن رنج می‌برد، بالش تراکشن گردنی می‌تواند بهترین گزینه برای او باشد. بیماران می‌توانند از طرف تراکشن بالش استفاده کنند که همان طرفی است که به شکل V است تا بالش به آرامی و با ملایمت کناره‌های گردن را کشش دهد تا از ستون فقرات گردنی پشتیبانی شود. این پشتی هم برای افرادی که به پشت می‌خوابند و هم برای افرادی که به پهلو می‌خوابند مناسب است.

تأثیر بالش طبی


تأثیر بالش طبی

بالش‌های طبی دارای انواع بسیار مختلفی هستند که موجب کاهش درد و کشیدگی گردن شده و شما را در موقعیت بهتری در هنگام خواب قرار می‌دهند. هدف اصلی از طراحی بالش‌های طبی راحتی بیمار همراه با حفظ حالت طبیعی سر و گردن و پشتیبانی از قوس گردن است. بسیاری از پزشکان برای بیماران مبتلا به آسیب شلاقی گردن (ینک به مقاله آسیب شلاقی) ،  اسپوندیلوز گردنی  یا دیسک گردن  ، بالش طبی تجویز می‌کنند. بالش‌های طبی گردنی همچنین برای پیشگیری از درد گردن  نیز کاربرد دارند. داشتن بالش خوب که موجب درد گردن شما نمیشود، یک عامل ضروری برای داشتن خواب خوب در شب است. دلیل این موضوع نیز واضح است.  گردن از یک سری عضلات ، تاندون‌ها، رباط‌ها، غضروف و 7 مهره‌ی استخوانی تشکیل شده است که در واقع بخش گردنی از ستون فقرات هستند. این مهره‌ها روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و در بین آن‌ها دیسک‌ها نرمی که درون ان از ماده‌ی ژله‌ای پر شده است، قرار گرفته. این مهره‌ها وظیفه‌ی حفاظت از یکی از حیاتی‌ترین اجزای بدن انسان یعنی سیستم اعصاب مرکزی و  وظیفه‌ی پشتیبانی از حرکات سر و گردن را بر عهده دارند. شاخه‌های عصبی که از مغز می‌آیند از داخل ستون فقرات گردنی عبور می‌کنند تا به قسمت‌های مختلف بدن برسند. هرقسمتی از ستون فقرات (از  بالای گردن تا پایین کمر) ممکن است دچار آسیب شده و بر اثر این آسیب به شاخه‌های عصبی گذرنده از ستون فقرات فشار وارد شده و علائم مختلفی مانند درد و بیحسی ایجاد شود. اما در این بین، ستون فقرات گردنی بسیار مستعد آسیب است و خصوصا آسیب‌پذیری ان در هنگام خواب بیشتر است.

قرار داشتن گردن در راستای صحیحی نسبت به دست‌ها و کمر، بهترین راه پیشگیری از آسیب‌دیدگی، خشکی و درد گردن در صبح و همچنین بهترین راه برای صاف نگه داشتن گردن در هنگام خواب و پشتیبانی از گردن در خواب است.

بهترین ویژگی‌های بالش‌های طبی گردنی


پزشکان می‌گویند که یک بالش طبی خوب باید:

  • پرزدار و نرم باشد
  • فضای بین سر و گردن و کمر را پر کند
  • دوام و ماندگاری بالا داشته باشد
  • در هنگام خوابیدن حس خوبی داشته باشد.
  • در حالت‌های خاص خوابیدن بیمار، از سر و گردن او به خوبی پشتیبانی کند.
  • سر را در حالتی خنثی نگه دارد.

پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است از پشتی‌های پهن‌تر استفاده کنید  و در صورتی که به پهلو میخوابید، یک پشتی دیگر بین پاهایتان بگذارید.

تفاوت بین بالش محافظ و بالش گردنی چیست؟


بالش‌های محافظ، تکیه‌گاهی برای سر و گردن هستند و آن‌ها را کاملا در بر می‌گیرند و بنابراین به پشتیبانی و حمایت از گردن کمک می‌کنند. این بالش‌ها دو نوع دارند: بالش‌های جابجایی و ارتوپدی. بالش‌های جابه‌جایی بلافاصله بعد از آسیب‌دیدگی استفاده می‌شوند، تا زمانی که بیمار بتواند به پزشک مراجعه کند.

بالش‌های ارتوپدی بالش‌هایی برای استفاده بلندمدت هستند که کمک می‌کنند ستون فقرات در راستای مناسب قرار گیرد و علائم بیمار مجددا عود نکند.

اما پشتی‌های گردنی به شکل و فرم‌های خاصی طراحی شده‌اند تا با نیازهای خاص بیماران مطابقت پیدا کنند. آن‌ها حالت قرارگیری بدن در هنگام استراحت را اصلاح می‌کنند،  میزان درد و ناراحتی بیمار را به حداقل می‌رسانند و کمک می‌کنند که آسیب‌های گردن و ستون فقرات سریع‌تر بهبود پیدا کنند.
هر دوی این بالش‌ها به اصلاح حالت قرارگیری و راستای ستون فقرات کمک می‌کنند و در اغلب موارد می‌توان آن‌ها را به جای یکدیگر استفاده کرد.

آیا اندازه و فرم بالش طبی اهمیت دارد؟


بالش‌های طبی دارای اندازه‌ها و فرم‌های بسیار متنوعی هستند. برخی از آن‌ها مانند پشتی‌های معمولی، چهارگوش هستند و برخی دیگر به شکل پاپیون، استوانه، نان فانتزی یا حلقه‌های کوچک. همگی این بالش‌ها برای بهبودی بیمار پس از آسیب گردن و کاهش درد گردن طراحی شده‌اند و از سر و گردن بیمار پشتیبانی می‌کنند. همچنین این بالش‌ها، حس مشابهی دارند. آن‌ها از جنس فوم مموری، فیبر پلی‌استر، هوا یا  فوم پلی استایرن ساخته شده‌اند. اندازه و فرم بالش تنها از این لحاظ اهمیت دارد که با حالت خوابیدن فرد  و همچنین ترجیح شخصی او در نوع بالش، مطابقت داشته باشد.

هزینه بالش طبی


از آنجا که بالش‌های طبی تنوع گسترده‌ای دارند قیمت بالش طبی هم  بسیار متفاوت است و بستگی به کاربری، سایز و ویژگی‌های خاص بالش دارد.

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ