آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

گردن درد ؛ تشخیص و درمان

56

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

56

گردن ما در برابر انواع مختلفی از استرس‌ها و فشارها آسیب‌پذیر است؛ مثلا وضعیت‌های بدنی نامطلوب می‌تواند موجب قرار گرفتن گردن، سر و ستون فقرات ما در وضعیتی نامناسب شود

برخی تصادفات رانندگی می‌تواند موجب ضربه‌های شدیدی به سر و گردن ‌شود؛ حتی طرز خوابیدن ما می‌تواند عاملی برای بروز گردن‌ درد باشد

سن شیوع گردن درد

این درد میان مردم به خصوص افراد بالای ۵۰ سال خیلی شایع است. درد گردن ممکن است در هر نقطه گردن یعنی درست از انتهای سر تا ابتدای شانه ها ایجاد شود و به قسمت های بالایی پشت و بازوها هم بزند.

تشخیص گردن درد

برای تشخیص گردن درد، ابتدا از بیماران درباره علایمی که به تازگی داشته اند پرسیده می شود. سپس معاینه فیزیکی انجام می شود. ممکن است طی این کندوکاو ها، پزشک متوجه رخداد سانحه ، ابتلا به یک بیماری یا عادت به انجام فعالیتی به خصوص شود که باعث گردن درد شده باشند.

طی معاینه فیزیکی دقت می کنیم که بیمار می تواند گردنش را به راحتی تکان دهد یا نه. به علاوه توجه می کنیم که بیمار مبتلا به گردن درد دچار کرختی، بی حسی، گزگز یا بی حسی در بازوهایش است یا نه.

اگر گردن درد بیمار بعد از یک سانحه ایجاد شده باشد یا با گذشت چند هفته هنوز از بین نرفته باشد، برای او عکس های تشخیصی از قبیل عکس رادیولوژی، ام آر آی و سی تی اسکن تجویز می شود. به کمک این عکس ها می توان عضلات، استخوان ها و دیسک های ستون مهره ها، ریشه های عصبی ستون فقرات و نخاع بافت های ناحیه را بررسی کرد.

درمان گردن درد

نوع درمانی که برای گردن درد در نظر می گیریم به علت ایجاد آن بستگی دارد. بیشتر گردن دردهایی که در اثر فعالیت های ناصحیح روزانه ایجاد می شوند با روش های آموزشی در خانه قابل بهبودند

مثلا اگر گردن درد ناگهانی و بی سابقه ایجاد شود، می توان هر ۳-۲ ساعت یک بار به مدت ۱۵ دقیقه از پدهای گرمازا یا دستمالی که با اتو داغ شده در محل درد استفاده کرد.

دوش آب گرم هم برای درمان گردن درد موثر است. استفاده از کیسه آب یخ به مدت ۱۵ ۱۰ دقیقه و با تناوب ۳ ۲ ساعت هم می تواند سودمند باشد.

این روش ها تجربی اند و اگر برای کسی چاره ساز است می تواند از آن ها کمک بگیرد. استفاده از استامینوفن، آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای ضدالتهابی هم می تواند برای رفع گردن درد موثر باشد.

اگر گردن درد شما ناشی از عادت های بد روزانه است، توصیه می کنم حتما نحوه نشستن، خوابیدن و فعالیت شغلی خود را اصلاح کنید وزیر نظر یک فیزیوتراپ به انجام تمرین های سودمند ناحیه گردن بپردازید. ماساژ و یوگا هم برای درمان گردن درد مفیدند.

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “‘گردن درد” مطالعه فرمایید

*دلایل گردن درد*

*گردن درد شدید*

*رفع گردن درد*

*حرکات اصلاحی گردن درد*

*بهترین روش ها برای درمان گردن درد*

*گردن درد و سوزش بین دو کتف*

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ