آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کپسول مفصلی و مایع مفصلی

4078_orig

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

کپسول مفصلی یک کیسه بافتی محکم و انعطاف‌پذیر است که دور مفصل قرار گرفته است. مفصل از کنار هم قرار گرفتن دو استخوان تشکیل شده که در کنار هم حرکت کرده و می‌لغزند. انتهاهای دو استخوان در کنار هم قرار می‌گیرند تا مفصل را درست کنند. دو انتهای استخوان‌ها در داخل کپسول مفصلی قرار گرفته‌اند. کپسول مفصلی مانند یک استوانه یا لوله است که قاعده بالا و پایین را ندارد. دهانه این استوانه در یک طرف دورادور یک استخوان را گرفته و به آن متصل شده است و دهانه دیگر استوانه در طرف دیگر دورادور استخوان مقابل را گرفته و به آن می‌چسبد.

بنابراین، دو سر استخوان درون یک فضای کاملاً بسته و ایزوله قرار گرفته‌اند. این فضای بسته توسط پرده‌ای ایجاد شده که دور استخوان‌های مفصل را می‌گیرد و به آن کپسول مفصلی می‌گویند. فضای درون کپسول مفصلی را فضای مفصلی می‌گویند. درون فضای مفصلی استخوان‌ها قرار گرفته‌اند و بین کپسول مفصلی و استخوان‌ها پر از مایع مفصلی است.

مایع مفصلی یک مایع غلیظ و لزج با ویسکوزیته بالا است که وظیفه‌ی لوبریکاسیون (لغزاندن) سطح غضروف‌های مفصلی را دارد تا استخوان‌های تشکیل دهنده مفصل بهتر و راحت‌تر بر روی هم حرکت کنند. علاوه بر این، مایع مفصلی نقش تغذیه‌ی سلول‌های غضروفی مفصل را نیز بر عهده دارد. زیرا بافت غضروفی مفصل دارای رگ‌های خونی نیست و به طور مستقیم توسط خون تغذیه نمی‌شود. این مایع اکسیژن و مواد غذایی را به سلول‌های غضروفی منتقل می‌کند.

کپسول مفصلی از بافت همبند تشکیل شده است که سلول‌های آن از نوع فیبروبلاست و ماده اصلی زمینه‌ای آن کلاژن است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود کپسول مفصلی محکم و در عین حال قابل انعطاف باشد. رباط‌ها در سطح خارجی و روی کپسول مفصلی قرار دارند و در بعضی مفاصل به کپسول مفصلی متصل شده و عملاً با آن یکپارچه می‌شوند. سطح داخلی کپسول مفصل، که در داخل مفصل قرار دارد، از لایه‌ای از سلول‌های خاص به نام سلول‌های سینوویال پوشیده شده است و این لایه به آن لایه سینوویال یا لایه مخاطی معروف است. سلول‌های لایه سینوویال مسئول ترشح مایع مفصلی هستند و این مایع به آن مایع سینوویال یا مایع مفصلی معروف است.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ