آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کوتاه گردنی (سندروم کلپل فایل)

images

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

یکی از ناهنجاری‌های نادر در ناحیه گردن، که به صورت مادرزادی پدید می‌آید، کوتاه گردنی یا سندروم کلپل فایل است. این نقص به صورت بسیار نادر اتفاق می‌افتد و تنها در میان هر ۱۰۰۰ نفر، ۳ نفر به این مشکل دچار می‌شوند. در این ناهنجاری، مهره‌های گردنی به جای جدا از یکدیگر بودن، به صورت فشرده به یکدیگر چسبیده‌اند. این چسبیدگی ممکن است فقط در بخش جسمی مهره‌ها اتفاق بیافتد یا زایده‌های مهره‌های گردن نیز به یکدیگر چسبیده باشند. کوتاه گردنی گاهاً با یکی شدن مهره‌ها همراه است و ممکن است دنده گردنی به همراه ناهنجاری کوتاه گردنی ایجاد شود یا موازاتاً با آن تشکیل شود.

علائم کوتاه گردنی یا سندرم کلپل فایل

اشخاص مبتلا به کوتاه گردنی در ناحیه گردن ممکن است تحت تأثیر این علائم قرار گیرند:

  1. در افراد مبتلا به کوتاه گردنی، استخوان شانه در هر دو طرف به بالا انتقال پیدا کرده و گردن بسیار کوتاه به نظر می‌رسد، به گونه‌ای که سر به نظر می‌آید که بین دو شانه قرار گرفته است.
  2. خط موی سر پایین‌تر از حالت معمول در دیگر افراد واقع می‌شود.
  3. در برخی موارد، پرده گردنی (Neck Web) در دو طرف میان شانه و گردن مشاهده می‌شود.
  4. حرکات گردن در افراد مبتلا به کوتاه گردنی ممکن است کند و محدود باشد، و گاه علائم فشار بر ریشه‌های اعصاب گردنی نیز ظاهر شوند.

درمان کوتاه گردنی یا سندرم کلپل فایل

در صورت کوتاه گردنی در شرایط عادی، نیازی به درمان خاصی وجود ندارد. اما هنگامی که فشار بر روی اعصاب گردن افراد مبتلا به کوتاه گردنی افزایش یابد، ضرورت دارد که تحت درمان و معالجه قرار گیرند. در مواردی که علائم فشار بر ریشه‌های اعصاب حاکی از وجود دارد، اقدام به کاهش این فشار از طریق جراحی الزامی می‌شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب دنده گردنی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کوتاه گردنی مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ