آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کمردرد و ستون فقرات

بیماری های نخاع-1

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹

برای آشنایی با علل مختلف کمر درد و ستون فقرات باید با ساختمان استخوانی بدن آشنا شویم. اسکلت به بدن شکل می دهد، به عنوان تکیه گاهی برای آن عمل می کند و از آن حفاظت می کند. این اسکلت از ۲۰۶ استخوان تشکیل می شود که خود تحت حمایت غضروف (یک ماده سفت و لیفی) قرار دارد. اسکلت محوری (جمجمه، ستون فقرات، قفسه سینه) از ۸۰ استخوان تشکیل می شود و از مغز، طناب نخاعی، قلب و ریه ها حفاظت می کند. اسکلت جانبی ۲۶ استخوان دارد و شامل استخوان های اندام ها، ترقوه، استخوان کتف و استخوان های لگن است. تمام استخوان ها، بافت های زنده هستند و سلول هایی دارند که مرتباً با مواد جدید جایگزین استخوان قدیمی می شوند. استخوان ها، حاوی یک ماده ی نرم و چربی دار هستند که مغز استخوان نام دارد. اطراف آن استخوان اسفنجی قرار می گیرد که خود با استخوان متراکم که چگالی بیشتری دارد، محصور می شود. مغز استخوان در ستون فقرات، جمجمه، دنده ها و گردن، سلول های خونی را می سازد.

انواع مفاصل

مفاصل در محل اتصال یک یا چند استخوان تشکیل می شوند. انواع مختلف مفاصل، درجات مختلفی از حرکت را تأمین می کنند. تعداد کمی از مفاصل، از جمله مفاصل جمجمه، ثابت هستند. مفاصل نیمه متحرک نظیر مفاصل ستون فقرات، پایداری و تا حدی انعطاف پذیری را تأمین می کنند. بیشتر مفاصل که مفاصل سینوویال نام دارند، آزادانه حرکت می کنند.

نقش مفاصل ستون فقرات در بدن

ستون فقرات که ستون مهره ها نیز خوانده می شود، بدن را در وضعیت قائم نگه داشته، تکیه گاه سر است و طناب نخاعی را در برگرفته، از آن محافظت می کند. ستون فقرات از ۳۳ استخوان به نام مهره تشکیل شده است. مفاصل و دیسک های حاوی بافت لیفی در بین مهره ها، ستون فقرات را انعطاف پذیر می کنند و باعث پایداری رباط ها و عضلات و کنترل حرکات آن می شوند.

ستون فقرات شامل هفت مهره ی گردنی در گردن، دوازده مهره ی سینه ای یا پشتی در قسمت بالا و پشت و پنج مهره ی کمری در قسمت کمر می باشد. مهره ی پنجم کمری که به L5 معروف است بر روی استخوان خاجی (ساکوم) قرار دارد که آن هم به استخوان دنبالچه چسبیده است. استخوان خاجی از چند مهره که به یکدیگر جوش خورده اند تشکیل شده است. استخوان خاجی از لبه های خود به استخوان لگن متصل است که در صورت آسیب دیدگی باعث کمردرد می شود.

نقش ستون فقرات، حمایت از کل بدن، توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها و نیز حمایت از ساختمان های حیاتی بدن نظیر اعصاب و نخاع می باشد که در داخل آن قرار دارند. هیچ ساختمان مهندسی ای وجود ندارد که از ویژگی ها و ریزه کاری هایی ستون فقرات برخوردار باشد.

کمر درد و دیسک های بین مهره ای

به علت اینکه بین مهره ها یک بالشتک قابل ارتجاع یا همان دیسک قرار دارد، ستون فقرات از توانایی خم شدن و چرخیدن برخوردار می باشد. هر دیسک دارای ساختمان پهن و صافی است که در وسط آن ماده ی ژله مانند به نام نوکلئوس وجود دارد که در اطراف آن نیز ماده سفت و سختی به نام آنولوس قرار دارد.

مهره ها توسط مفصل های کوچکی به یکدیگر متصل می شوند. این مفصل ها بر اثر فشار یا ساییدگی آسیب می بینند و ممکن است بر روی آن قسمت های صدمه دیده، استخوان مهره دچار تورم شده و باعث شود که بر روی اعصاب اطراف آن فشار وارد آید.

آشنایی با بهترین درمان دردهای ستون فقرات و کمر درد (کلیک کنید)

منبع: کتاب درمان آسان کمر

مقالات مرتبط

گردن درد

تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ گردن‌‌درد، مشکل نسبتا شایعی است که

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ