کمردرد ناشی از قرار گرفتن در وضعیت نامناسب

1316677419

کمردرد می تواند علل مختلفی داشته باشد که از جمله آن ها،قرار گرفتن در وضعیت نامناسب است.

وضعیت نامناسب ایستادن و کمردرد

قرار گرفتن در وضعیت نامناسب هنگام ایستادن ، سبب افزایش یا کاهش قوس های ستون فقرات و یا انحراف جانبی آن ها می شود که در هر صورت باعث بروز کمر دردهای شدید می گردد .

وضعیت بدون تحرک و کمردرد

وضعیت ایستا و بدون تحرک به خصوص وقتی که نا متقارن و کج باشد ، برای ستون فقرات بسیار مضر است . این حالت بیشتر در کار با ماشین آلات ، که نیاز به قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت و نا متقارن به مدت طولانی دارد بسیار اتفاق می افتد و اگر اصلاح نگردد می تواند باعث درد قابل توجهی در ناحیه ی کمر شود.

کار با کامپیوتر و کمردرد

افرادی که با کامپیوتر کار می کنند به طور مداوم در یک وضعیت ایستا قرار دارند به طوریکه سر خم شده ، دست ها بر روی صفحه کلید قرار گرفته و تنها انگشتان حرکت می کنند . این حالت با فشار بر نواحی شانه ای و انقباض ممتد عضلات گردن و کتف همراه است و اغلب این افراد از درد در ناحیه ی شانه های خود شکایت دارند . در صورتی که صفحه ی کلید در سمت راست کاربر قرار گیرد و صفحه ی کامپیوتر ( monitor ) در سمت چپ به طوریکه وی  مجبور باشد در طی روز مدام سرش را حرکت دهد و یا اینکه صفحه ی کلید بالاتر و یا پایین تر از ارتفاع استاندارد خود قرار گیرد، فشار مکانیکی وارد بر ستون فقرات بیشتر شده و سبب آسیب بیشتری می گردد.

منبع : کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)