کمردرد ناشی از فشار بر ستون فقرات

94320865140110159136208363132613525294

درد کمر که عموما در قسمت تحتانی آن به وقوع می پیوندد، دردیست که اکثر افراد زیر ۴۵ سال حداقل یک بار از آن رنج برده اند و می دانند که این درد می تواند بخشی از زندگی آن ها را مختل کند.کمردرد اغلب بعلت کشیدگی عضلات و لیگامان های پشتی و کمری بدلیل برداشتن بار سنگین یا حرکتی ناگهانی بروز می ‏کند.برداشتن هر جسم سنگینی می تواند به کمر فشار وارد کند . اما تمامی فشارها مضر نیستند .

زمانی که ستون مهره ای به شکل عمودی قرار گیرد فشار وارده قابل تحمل است چرا که استخوان ها را در وضعیتی با ثبات حفظ می کند . بنابراین از پوکی استخوان جلوگیری کرده و خطر شکستگی های ستون فقرات را کم می کند.

فشارهای وارده ، بر حرکت مایعات درو ن مفاصل مهره ای اثر می گذارد و به این ترتیب علاوه بر غذا رسانی به سلول ها ، عامل خروج مواد زاید و نرمی مفاصل نیز خواهد شد که به این ترتیب حرکت آسان تر انجام می شود و فشار وارده در موقعیت های نامناسب ( نظیر نشستن بر جایگاهی نامناسب ، قدم زدن به جلو با حالتی خمیده) بر روی مفاصل فشاری نامناسب وارد می کند. این فشار عامل ترک مایعات در دیسک بین مهره ای و غضروف مفاصل شده و عامل از دست دادن مایعات و آب می شود.

منبع : سالم زی     آریا تندیس طب    کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ