آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کشیدگی و پارگی رباط مچ پا و علائم آن

Silicone-Elastic-Ankle-Support

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

Silicone-Elastic-Ankle-Support

رباط مچ پا یکی از مهمترین عناصر حمایتی بدن است که در طول راه رفتن و فعالیت‌های روزمره به شدت به کار می‌رود. پدیده‌ی پیچ خوردگی مچ پا، زمانی رخ می‌دهد که پا در حین حرکت پیچ می‌خورد و این حادثه باعث کشیدگی و پارگی رباط‌های مچ می‌شود. این پارگی‌ها می‌توانند در اندازه و شدت‌های مختلفی اتفاق بیافتند، از پارگی‌های کم و خفیف تا مواردی که کل رباط به صورت کامل پاره می‌شود. درمان این حالت به شدت به شدت از شدت آسیب و اندازه پارگی وابسته است. از روش‌های جراحی یا غیر جراحی برای بهبود وضعیت مچ پا در اثر پیچ خوردگی استفاده می‌شود، که انتخاب نوع درمان به میزان خطر و شدت آسیب بستگی دارد.

کشیدگی رباط مچ پا ( پارگی رباط مچ پا )وقتی ایجاد می شود که پا در حین راه رفتن پیچ می خورد. این پیچ خوردگی مچ پا موجب می گردد تا رباط های جانبی  در اطراف مچ پا بخصوص در قسمت خارجی آن تحت کشش بیش از حد تحملش قرار گیرد. در این حال تارهای تشکیل دهنده رباط پاره می شوند. این پاره شدن تارها و فیبرهای میکروسکوپی تشکیل دهنده رباط درجات و شدت های متفاوتی دارد. گاهی اوقات این پارگی ها کم و خفیف بوده و در مواردی ممکن است تمام رباط بطور کامل پاره شود. که برای درمان پیچ خوردگی مچ پا میتوان از روش های جراحی و غیر جراحی استفاده کرد که نوع درمان بستگی به شدت آسیب دارد.

علائم کشیدگی و پارگی رباط  مچ پا

– درد، نشانگر اصلی و اولین علامت آسیب، اهمیت بسیار زیادی در تشخیص مشکلات جسمی دارد. این درد می‌تواند ناشی از یک حادثه ناگهانی و واضح یا به تدریج و ناشی از حرکات تکراری و مکرر باشد، که هنگام ورزش یا تمرین رخ می‌دهد.

– تورم ناحیه آسیب دیده تقریباً‌ همیشه وجود دارد که ظهور آن می تواند ناگهانی یا بتدریج طی چند ساعت باشد. هرگاه فیبرهای تاندون, رباط یا عضله آسیب ببینند مقداری خونریزی رخ می دهد البته این خونریزی امکان دارد طول بکشد تا بطور واضح زیر پوست مشاهده شود ( کبودی ) از علائم پیچ خوردگی مچ پا و پارگی رباط است.

– بخاطر درد و ورم مچ پا معمولاً عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده دچار انقباض ( اسپاسم ) می شوند.

– در اثر درد، تورم و اسپاسم، بدن ترجیح می‌دهد که از ناحیه آسیب دیده کمتر استفاده کند. این رفتار به کمک به سرعت و بهبود فرآیند درمان و بهبودی متأثر شده است.

منبع : ایران ارتوپد    متخصص ارتوپد و فوق تخصص زانو اصفهان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ