آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کشیدگی تاندون یا رباط مچ پا

کشیدگی تاندون یا رباط مچ پا, پیچ خوردگی مچ پا

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

کشیدگی تاندون یا رباط مچ پا
کشیدگی تاندون یا رباط مچ پا

کشیدگی رباط مچ پا وقتی ایجاد میشود که پا در حین راه رفتن پیچ میخورد. پیچ خوردگی موجب فشار زیاد بر روی رباط‌های جانبی در اطراف مچ پا، به ویژه در قسمت خارجی آن، می‌شود که باعث ایجاد کشش بیش از حد بر روی آنها می‌شود. در این شرایط، تارهای سازنده رباط‌ها پاره می‌شوند. این پارگی‌ها می‌توانند در درجات و شدت‌های مختلفی رخ دهند. در برخی موارد، پارگی‌ها به صورت کم و سبک باشند، در حالی که در موارد دیگر ممکن است کلیه رباط به طور کامل پاره شود.

در صورتی که شدت کشیدگی و پارگی رباط مچ پا کم باشد، می‌توان با استفاده از مچ‌بند آن را بست و با این روش درمانی کنید. اما در مواردی که شدت کشیدگی بیشتر است، ترجیح می‌دهیم مچ پا را به مدت سه هفته با استفاده از گچ بی‌حرکت کنار بگذاریم. تشخیص شدت کشیدگی رباط مچ پا توسط پزشک معالج و با استفاده از معاینه و روش‌های تصویربرداری انجام می‌شود.

متاسفانه بسیاری فکر میکنند درمان کشیدگی و پیچ خوردگی مچ پا به همین چند هفته بستن خلاصه میشود ولی اینطور نیست. کشیدگی مچ پا بیماری سمجی است که اگر بدرستی درمان نشود تا مدتها بیمار را آزار میدهد.

بعد از اتمام درمان سه هفته ای حال چه با مچ بند و چه با گچ گیری بیمار باید تا مدتها نرمش های مخصوصی  را انجام دهد که هدف از آنها افزایش قابلیت انعطاف پذیری مفصل و افزایش قدرت عضلات ساق است. اگر این نرمش ها به درستی انجام نشوند پیچ خوردگی مچ پا ممکن است بطور مکرری عود کند.

در صورتی که درد مچ پا پابرجا بماند، باید بیمار جهت بررسی موردی مورد ارزیابی قرار گیرد تا وجود آسیب‌های همراه مانند آسیب غضروفی یا ناپایداری در رباط‌های مچ پا بررسی شود. اگر این آسیب‌ها تشخیص داده شوند، ممکن است بیمار به عمل جراحی نیاز داشته باشد.

 منبع: ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ