آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کشیدگی تاندون یا رباط مچ پا

images

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

گچ گیری رباط مچ پا و یا کشیدگی تاندون

کشیدگی و پارگی رباط مچ پا زمانی رخ می‌دهد که پا در حین راه رفتن پیچ می‌خورد. این پیچ خوردگی باعث ایجاد فشار زیاد بر رباط‌های جانبی مچ پا، به ویژه در قسمت خارجی آن، می‌شود که باعث شده رباط‌ها تحت کشش بیش از حد تحملشان قرار گیرند. در این حالت، تارهای تشکیل دهنده رباط پاره می‌شوند. این پارگی تارها و فیبرهای میکروسکوپی رباط در درجات و شدت‌های مختلفی رخ می‌دهد. در برخی موارد، این پارگی‌ها کم و خفیف هستند و در موارد دیگر، ممکن است تمام رباط به طور کامل پاره شود.

وقتی شدت کشیدگی و پارگی رباط مچ پا کم است، می‌توان آن را با استفاده از مچ بند بست و با همین روش درمان کرد. اما در مواردی که شدت کشیدگی بسیار زیاد است، ترجیح داده می‌شود مچ پا را به مدت سه هفته با استفاده از گچ گیری بی‌حرکت نگه داریم.

تشخیص شدت کشیدگی رباط مچ پا توسط پزشک معالج و با استفاده از معاینه و روش‌های تصویربرداری قابل انجام است.

متأسفانه بسیاری فکر می‌کنند که درمان کشیدگی و پیچ خوردگی مچ پا با بستن آن به مدت چند هفته کاملاً حل می‌شود، اما این چنین نیست. کشیدگی مچ پا یک بیماری جدی است و اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند برای مدت طولانی بیمار را مورد آزار قرار دهد.

بعد از پایان درمان سه هفته‌ای با مچ بند یا گچ گیری، بیمار باید به مدت طولانی نرمش‌های ویژه‌ای را انجام دهد. هدف این نرمش‌ها افزایش انعطاف‌پذیری مفصل و تقویت عضلات ساق است. اگر این نرمش‌ها به درستی انجام نشوند، پیچ خوردگی مچ پا ممکن است به طور مکرر تکرار شود.

در صورت باقی ماندن درد مچ پا بیمار باید بررسی شود تا وجود آسیب های همراه مانند آسیب های غضروفی و یا وجود ناپایداری در رباط های مچ پا ارزیابی شوند. در صورت وجود این آسیب ها ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

آسیب نخاع

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ [sbu_post_image] نخاع طناب نخاعی استوانه ای

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ