مطالعات نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به دیسک کمر و گردن با درمان غیر جراحی بهبودی می یابند.کشش کمر یکی از روشهایی است که در درمان دیسک کمر و کمردرد می تواند مفید باشد البته این روش معجزه آسا نبوده و در کنار ورزش درمانی می تواند مفید باشد ولی ضروری نیست.

نظارت دکتر فیزیوتراپ و یا همکاران کارشناس و کارشناس ارشد فیزیوتراپی بر انجام صحیح کشش و ورزشهای اصلاحی بسیار مهم است.باید توجه کرد که هیچ وسیله درمانی جایگزین هنر تیم توانبخشی شامل متخصص طب فیزیکی و توانبخشی،فیزیوتراپیست و… نخواهد شد.

تمرینات ورزشی از مهمترین اقدامات برای کاهش درد عصب سیاتیک می باشد. ورزش برای درد سیاتیک مانند دارو می باشد و بر اساس معاینه بیمار  طراحی می شود. تمرینات کششی حساب شده  توسط متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی و مراقبت های خاص مفصل کمر و لگن به بهبود تحرک و خارج شدن از گیر افتادگی عصب سیاتیک و افزایش انعطاف  مفصل کمر و لگن کمک می کند. به شما توصیه می شود درد خط قرمز انجام هر نوع ورزش در سیاتیک و دیسک کمر می باشد و با هرگونه درد باید  انجام تمرینات ورزشی را را متوقف کنید.

کشش کمر و گردن بعنوان درمان غیر جراحی دیسک کمر و گردن

یکی از روشهایی که در درمان دیسکهای ناحیه کمر و گردن کاربرد دارد کشش است .تبحر در انتخاب نحوه و زاویه کشش و میزان کشش اعمالی در نتیجه درمان موثر است.

انواع کشش

کشش ستون فقرات (تراکشن) و رفع فشار (دکمپرشن) دو مفهوم اصلی در درمان‌های کایروپراکتیک هستند که هر دو برای درمان مشکلات کمر و گردن به کار ‌می‌روند. هدف از انجام کشش ستون فقرات ، تسکین درد با کم کردن فشار است. رفع فشار نیز نوعی تراکشن است. رفع فشار در ستون فقرات یک روش غیر جراحی و غیر کایروپراکتیک برای تسکین درد کمر و دیگر مشکلات ناشی از آسیب دیسک‌های بین مهره‌ای است.

کشش دستی:کشش ستون فقرات می تواند بصورت دستی در ناحیه گردن اعمال شود .این نوع کشش معمولا توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی قبل از اعمال درمان اصلاح زاویه ستون فقرات بکار می رود.

کشش مکانیکال: این نوع کشش توسط دستگاه و با نظر متخصص در زاویه مشخص و میزان مشخص که به دستگاه داده می شود اعمال می گردد.

در این نوع کشش میزان کشش اعمالی قابل انتخاب و اندازه گیری بوده و کشش بصورت طولانی تری اعمال می گردد.در این روش امکان اعمال کشش بر روی مهره خاص کمری و گردنی وجود دارد و با کشش مهره خاص امکان کاهش فشار روی مهره خاص کمری ایجاد شده و شاهد بهبود بیمار مبتلا به دیسک کمری و گردنی خواهیم بود.

این نکته قابل اهمیت است که هیچ دستگاهی به تنهایی برای درمان دیسک کافی نیست و انجام روشهای دیگر مانند استفاده از حمایتهای کمری و گردنی ،انتخاب ورزش،بکارگیری روشهای اصلاح ستون فقرات توسط متخصص توانمند و در موارد خاص دارو درمانی لیزر و…در نتیجه درمان بسیار موثر است.

کشش چند بعدی ستون فقرات یکی از روش های کشش ستون فقرات است. برای انجام این روش، بیمار بر روی یک تخت مخصوص که در طول آن تعدادی غلتک تعبیه شده است، به پشت می‌خوابد. این غلتک‌ها به آرامی حرکت می‌کنند و قطعات مختلف ستون فقرات را به حرکت در می‌آورند و خون را به داخل ناحیه آسیب‌دیده در ستون فقرات می‌کشند. این روش موجب آرامسازی عمومی عضلات ناحیه کمر و گردن می‌شود.

نکات مهم قبل از درمان دیسک کمری و گردنی با کمک کشش

۱-ارزیابی بیمار توسط پزشک و تشخیص محل دیسک و مشکلات ناشی از آن:ممکن است پزشک از MRI,EMG (الکترومیوگرافی نوار عصب و عضله)برای ارزیابی بهتر بهره بگیرد.

۲-بکارگیری روشهای درمان دستی و اصلاح راستای ستون فقرات توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی.اصلاح ساختار مکانیکی پا وزانو در صورت نیاز توسط کفی مناسب

۳-انتخاب روشهای همراه با کشش مانند فیزیوتراپی و ورزش درمانی توسط پزشک متخصص.

۴-مشاوره تغذیه در صورت لزوم.

تعداد جلسات درمانی دیسک کمر و گردن

تعداد جلسات درمانی باید توسط متخصص مشخص شود.

معمولا نتیجه مطلوب بین ۱۰ تا ۲۵ جلسه حاصل می شود.

در حین کشش به دستورات فیزیوتراپیست توجه نمایید.پس از کشش به آرامی از تخت پایین آمده و از حرکات اضافی خودداری نمایید.با توجه به کاهش درد و احساس بهبودی پس از کشش، از انجام فعالیت بدون نظر پزشک و فیزیوتراپیست خودداری نمایید.

مطالب مرتبط

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس