کاهش گودی کمر

154193

یکی از شایعترین اختلالات در ستون فقرات ، گودی کمر بیش از حد است

وقتی میزان انحنای کمر به حدی بیشتر از میزان طبیعی آن برسد به اصطلاح آن را  گودی کمر می نامند.

روش هایی برای کاهش گودی کمر

شاید هیچ عاملی در بروز علائم گودی کمر موثر تر از نداشتن تحرک و اضافه وزن نباشد، اما پوشیدن مداوم کفش های پاشنه بلند بیش از سه سانت نیز می تواند علائم دردناک گودی کمر را بیشتر بروز دهد.

بر این اساس به افرادی که گودی کمر دارند، توصیه می شود برای کاهش گودی کمر کفش های پنجه پهن و پاشنه پهن بپوشند.

می توان با اصلاح روش زندگی و بخصوص نحوه قرار گرفتن بدن در حالت نشسته و ایستاده، از حاد شدن علائم گودی کمر جلوگیری  به عمل آورد.

نپوشیدن کفش های پاشنه بلند، پیشگیری از افزایش چربی و برجستگی شکم، اصلاح نحوه نشستن و خوابیدن، بخصوص زمان بارداری به عنوان راه هایی برای جلوگیری و کاهش گودی کمر است

نحوه صحیح نشستن و پر کردن گودی کمر با یک بالشتک کوچک، استفاده از صندلی دسته دار و قرار دادن دست ها روی دسته صندلی، استفاده از زیرپایی، جلوگیری از ایستادن و نشستن طولانی مدت و دراز کشیدن به پهلو از راهکارهای موثر در کاهش  گودی کمر و درد و ناراحتی ناشی از گودی کمر است.

انجام تمرینات ورزشی مرتب برای تقویت عضلات کمر و جلوگیری از چاقی بیش از حد شکم به عنوان روش های پیشگیری  و کاهش  گودی کمر بیش از حد  مناسب است

انجام حرکات ورزشی که به مقاومت و تحرک بالایی نیاز دارد به افراد دچار گودی کمر توصیه نمی شود.

اما انجام حرکات ورزشی درجا، در حالت خوابیده به پشت و در حالتی که هر پا با زاویه نود درجه نسبت به بدن داخل شکم جمع می شود، با دست به زانو فشار وارد شده و پا به سمت جلو حرکت داده شود، برای کاهش گودی کمر و  درد ناشی از گودی کمر بسیار موثر است.

چنین حرکتی برای کاهش گودی کمر  برای هر پا، باید روزانه ده بار تکرار شود.

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “گودی کمر” مطالعه فرمایید
مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ