آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کاهش پوکی استخوان با ورزش

running

تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

اگر می خواهید استخوان های قوی داشته باشید باید از آنها استفاده کنید. هر چه به استخوان نیرو های بیشتری اعمال شود قویتر می شوند. دقیقاً به همین علت است که فضانوردانی که مدت زیادی در حالت بی وزنی بسر می برند به علت کاهش فشار وزن بر روی استخوان هایشان بتدریج دچار پوکی استخوان می شوند.

همچنین کسانی که فعالیت بدنی کمی دارند و کم راه می روند کاهش تراکم استخوان پیدا می کنند. خانم ها بخصوص باید تاکید بیشتری از آقایان به سلامت استخوان های خود داشته باشند. آنها باید سعی کنند بخصوص در دوران جوانی و میانسالی استخوان های قوی برای بدن خود بسازند چون در سنین بعد از یائسگی بیش از مردان در معرض از دست دادن تراکم استخوان هایشان قرار خواهند گرفت.

پوکی استخوان در همه افراد مسن بوجود می آید. این روند در خانم ها در سنین بعد از ۵۰ سال شدت بیشتری می گیرد ولی اگر وقتی جوان هستید عادت به ورزش پیدا کنید و فعالیت بدنی خود را در سنین بالا هم ادامه دهید سرعت پیشرفت پوکی استخوان را کاهش خواهید داد. گرچه اندازه و تراکم استخوان در هر فرد تابع ژنتیک اوست ولی بدست آوردن اندازه و تراکم حداکثر، نیازمند انجام فعالیت بدنی و ورزشی است.

پوکی استخوان و تاثیر سن و جنس

بهترین زمان برای اینکه استخوان های بدنمان را قوی کنیم زمان نوجوانی یعنی بین ۲۰-۱۰ سالگی است. استخوان ها در سنین ۳۰-۲۰ سالگی هم قویتر می شوند ولی در سال های بعد از سی سالگی تراکم استخوان های بدن شروع به کاهش می کند. مصرف سیگار و الکل این روند کاهش تراکم استخوان را تسریع می کند. حفظ تراکم استخوان برای زنان اهمیت بیشتری از مردان دارد چون تراکم استخوان هایشان نسبت به مردان در سنین پایینتری شروع به کاهش می کند، حتی وقتی استخوان هایشان حداکثر تراکم را دارند باز هم تراکم آنها از مردان کمتر است.

بارداری و شیردهی ممکن است تراکم استخوان خانم ها را کاهش دهد. تراکم استخوان در سنین بعد از یائسگی باز هم کاهش بیشتری پیدا میکند. بهترین راه برای حفظ تراکم استخوان در خانم ها انجام فعالیت های بدنی منظم است. بهترین این ورزش ها آن هایی هستند که در حالت ایستاده انجام می شوند و در هنگام انجام آنها استخوان ها و عضلات در مقابل نیروی جاذبه کار انجام می دهند.

ورزش چگونه مانع پوکی استخوان میشود

استخوان یک بافت زنده است. در بافت استخوانی سلول هایی وجود دارند که مرتباً استخوان نو می سازند. در کنار آن سلول هایی هم هستند که استخوان را جذب میکنند. فعالیت همزمان این دو دسته سلول موجب می شود که بافت استخوان مرتبا نو شود. با انجام ورزش های بدنی مستمر موجب می شوید تا استخوان شما مرتباً در معرض نیروهای وارد از طرف جاذبه زمین و عضلات متصل به آنها قرار بگیرد و این نیروها سلول های استخوان را به نحوی تحریک می کنند تا در مجموع استخوان بیشتری ساخته شده و تراکم بافت استخوانی بیشتر شود.

 چه ورزش هایی برای پیشگیری از پوکی استخوان مفید است

بهترین فعالیت های بدنی و ورزشی برای بدن عبارتند از دویدن، جهیدن، کوه نوردی، ورزش های تیمی مثل فوتبال، بسکتبال و والیبال، ورزش های آیروبیک، تنیس و دیگر ورزش های با راکت، اسکی، اسکیت و ورزش های رزمی.

گرچه شنا و دوچرخه سواری برای سیستم قلبی و عروقی بسیار مفیدند ولی استخوان ها را خوب تقویت نمی کنند. باید روزی حداقل نیم ساعت و هفته ای حداقل چهار روز ورزش کرد. البته ورزش بجز تقویت استخوان ها موجب افزایش قدرت عضلانی، بهتر شدن هماهنگی بین حرکات، بهبود عملکرد سیستم قلبی عروقی، بهبود وضع روحی و بسیاری منافع دیگر هم می شود.

منبع: ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ