آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کاهش درد مچ دست با ورزش مناسب

badan_sazi2

تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

درد مچ دست ممکن است به دلایل متنوعی رخ دهد. این درد می‌تواند ناشی از آسیب ناگهانی باشد که ممکن است منجر به رگ به رگ شدن یا شکستگی مچ دست گردد. همچنین، فشارهای تکراری بر مچ دست، آرتروز و سندرم تونل کارپال نیز می‌توانند باعث درد مچ دست شوند.

ورزش های مناسب برای کاهش درد مچ دست

 خم کردن دست به جلو

مچ دست را به آرامی به طرف جلو خم کنید. به مدت ۵ ثانیه دست را در این وضعیت نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهید.

خم کردن دست به عقب

مچ دست را به آرامی به طرف عقب خم کنید. به مدت ۵ ثانیه دست را در این وضعیت نگه دارید. این حرکت را سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهید.

حرکت دست به پهلو

مچ دست صدمه دیده را به آرامی به پهلوها حرکت دهید. در پایان هر حرکت، دست را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهید.

حرکت کششی

هر دو کف دست را روی میز قرار داده و به آرامی روی مچ دست، به طرف جلو تکیه کنید.به مدت  ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در این وضعیت بمانید.این حرکت را سه بار تکرار کنید.

کشش دست

با دست سالم، مچ دست صدمه دیده را به جلو خم کرده و به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید.سپس همانند شکل، انگشتان دست صدمه دیده را با اندکی فشار به سمت عقب برده و به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید.این حرکت را دو بار انجام دهید.

باز و بسته کردن انگشتان

برای رفع گزگز در انگشتان دست، می‌توانید به آرامی حرکات قدرتی ایزومتریک انجام دهید. این حرکات شامل حرکات زیر می‌شود:

۱. ابتدا انگشتان دست صدمه دیده را باز کنید و سپس به آرامی بر روی مفصل میانی انگشتان خم شده و تا ناحیه بالایی کف دست ببرید.
۲. دست را در این وضعیت حدود ۵ ثانیه نگه دارید.
۳. این حرکت را سه بار در روز تکرار کنید و هر بار آن را ۱۰ مرتبه انجام دهید.

توجه داشته باشید که قبل از انجام هر نوع تمرین و درمان، مشورت با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مورد نیاز است. همچنین، در صورت بروز درد یا عدم تحسین وضعیت، به پزشک مراجعه کنید.

خم کردن مچ به جلو

یک قوطی یا لیوان را با کف دست صدمه دیده گرفته و به طرف بالا نگه دارید.همانند شکل مچ دست را در همان وضعیت خم کرده و برای مدت ۵ ثانیه نگه دارید.این حرکت را سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهید.به تدریج وزن شیء را افزایش دهید.

خم کردن مچ به عقب

برای رفع درد در کف دست صدمه دیده، می‌توانید حرکت زیر را انجام دهید:

۱. شیء مشابهی را با کف دست صدمه دیده نگه دارید و آن را به سمت پایین فشار دهید.
۲. سپس مچ دست را به شکلی که مشخص شده است، به طرف بالا خم کنید و در این وضعیت برای ۵ ثانیه نگه دارید.
۳. این حرکت را سه بار در روز تکرار کنید و هر بار آن را ۱۰ مرتبه انجام دهید.

توصیه می‌شود قبل از انجام هر نوع تمرین و درمان، با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید. همچنین، در صورت بروز درد یا عدم تحسین وضعیت، به پزشک خود مراجعه کنید.

تقویت دست

با دست صدمه دیده یک توپ پلاستیکی نرم را به مدت ۵ ثانیه فشار دهید.این حرکت را ۱۰ بار در روز انجام دهید.

منبع : وبلاگ دکتر دقاق زاده ,

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ