آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کاربرد طب سوزنی در آرتروز زانو

-طب-سوزنی_0

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹

زانو یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مفاصل بدن است و زانو درد از شایع‌ترین شکایات افرادی است که به کلینیک‌های درد مراجعه می‌کنند. هر چند درد زانو در افراد مسن شایع‌تر است، اما بسیاری از جوانان نیز از زانو درد شاکی هستند.

آرتزوز زانو از مهمترین و شایعترین علل مراجعه بیماران به مطب ها می باشد. از آنجا که در این بیماری ساییدگی سطح مفصلی و آسیب بافت های اطراف زانو وجود دارد مشکلات زیادی  برای بیماران ایجاد می شود. بهترین راه کاهش ابتلا به این بیماری پیشگیریست.

با کاهش و کنترل وزن و استفاده صحیح از زانو می توان از ابتلا به این مشکل جلوگیری کرد اما در افراد مبتلا هر چقدر زودتر درمان انجام شود می توان از پیشرفت آن جلوگیری نمود. در طب رایج علاوه بر آموزش روش نشستن و سایر اقدامات پیشگیرانه مصرف مسکن و فیزیوتراپی توصیه می شود

که متاسفانه در خیلی از موارد بیماران نتیجه مطلوب را نمی گیرند. در موارد شدید هم توصیه به تعویض مفصل می شود که هم پرهزینه است و هم مشکلات خود را داراست.

طب سوزنی و ماساژ در مواردی می تواند موثر باشد. با این روش ها علاوه بر افزایش جریان خون و انرژی زانو عضلات اطراف زانو هم تقویت می شوند و می توان درد بیماران را هم تا حدود زیادی کاهش داد.

البته پس از درمان بیماران باید از انجام کارهای سنگین مثل پله بالا رفتن زیاد و کوهپیمائی و نشستن روی زانو خودداری نمایند.

کاربرد طب سوزنی در آرتروز زانو

 درد زانو یکی از شایع ترین شکایات نزد بزرگسالان و دلیل مراجعه بسیاری از بیماران به ارتوپد یا پزشکان عمومی است. ضربه ها و ضعف غصروفی مفصل یا ساختمان های حمایت کننده زانو نظیر عضله چهار سر ران ، موجب بروز زانو درد می شود. آرتروز نیز یکی از رایج ترین دلایل بروز زانو درد است.

تحقیقات بالینی متعدد ثابت نموده که طب سوزنی برای تکمیل درمان های طب رایج در تسکین درد بعضی انواع زانو درد بویژه آرتروز زانو بسیار موثر است.

منبع: پارسینه , دکتر وریانی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ