آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

چگونگی درمان نرمی استخوان

3883b0dbbf2033689fd14422bf43927e

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

[sbu_post_image]

درمان نرمی استخوان

روش‌های اصلی برای جلوگیری از کمبود ویتامین D شامل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به میزان کافی و مصرف مناسب ویتامین D می‌باشد. میزان مصرف روزانه ویتامین D حدود ۴۰۰ واحد در روز است، اما برای افرادی که در معرض کمتری از نور آفتاب قرار دارند، مصرف ۱۰۰۰ واحد ویتامین D توصیه می‌شود. برای بیمارانی که با داروهای ضدتشنج، به خصوص فنی توئین، درمان می‌شوند و برای جلوگیری از نرمی استخوان نیاز به مصرف ویتامین D بیشتری دارند، توصیه می‌شود هر ماه ۵۰ هزار واحد ویتامین D مصرف کنند. موارد فوق اقداماتی است که برای پیشگیری از کمبود ویتامین D لازم است انجام شود.

دوگروه از افراد مبتلا به نرمی استخوان

گروه اول:

 بیمارانی که سوءجذب ندارند و علت کمبود ویتامین D در آنها، کمبود تغذیه ای یا فقرآفتاب است. در این بیماران ابتدا ویتامین D به مقدار ۵۰ هزار واحد ۱ تا ۲ بار در هفته و به صورت خوراکی مصرف می شود این کار برای ۶ تا ۱۲ ماه ادامه می یابد. طی این مدت ذخایر ویتامین D بر می گردد. پس از این مدت روزانه ۱۰۰۰ واحد از ویتامین D برای بیمار کافی است، اما از آنجا که طول عمر ویتامینD در خون زیاد است می توان به جای مصرف روزانه ی آن، هر ۲ ماه یکبار ۵۰ هزارواحد به صورت خوراکی به بیمار داد.

علاوه بر ویتامین D، بهتر است کلسیم را هم به رژیم دارویی بیمار اضافه کنید. یکی از داروهایی که در حال حاضر برای بیماران در دسترس است، کربنات کلسیم است. معمولاً باید ۲ تا ۳ کپسول از کربنات کلسیم را در روز مصرف کنید. مهم است که کربنات کلسیم همراه با غذا به بیمار داده شود. به منظور جلوگیری از تشکیل سنگ کلیوی کلسیمی، هیپرکلسمی و افزایش سطح کلسیم در خون، می‌بایست با استفاده از اندازه‌گیری ویتامین D نیمه فعال و جمع‌آوری دوره‌ای ادرار به منظور بررسی سطح کلسیم، درمان را پیگیری کنید.

گروه دوم:

بیمارانی هستند که کمبود ویتامین D در ان ها به علت سوء جذب می باشد.این بیماران به مقادیر بالای ویتامین D نیاز دارند. این بیماران گاهی به مصرف روزانه ۵۰ هزار واحد از ویتامین D نیازمند هستند. برای پیگیری درمان و ارزیابی جواب درمانی می توان از اندازه گیری سطح خونی ویتامین D نیمه فعال استفاده کرد. در درمان کمبود ویتامین D، سطح خونی این فرآورده باید در حد نرمال باشد. در بیمارانی که سوءجذب دارند می توان به جای استفاده از ویتامین D غیر فعال از ویتامین D کاملاً فعال که به آن کلسی تریول یا روکالترول گفته می شود به میزان ۱ تا ۳ کپسول در روز استفاده کرد. جواب به این درمان در این بیماران با اندازه گیری ۲۴ ساعته ادراری کلسیم قابل پیگیری است.

زمان مصرف دارو بین بیماران مبتلا به نرمی استخوان

در برخی موارد، علت بیماری قابل شناسایی و درمان پذیر است. در این صورت، پس از درمان و جبران کمبود اولیه ویتامین D (مانند مصرف یک دوره ۶ تا ۱۲ ماهه ویتامین D به میزان ۵۰ هزار واحد در هفته)، بیمار نیازی به درمان اضافی ندارد. به عنوان مثال، در مواردی که کمبود ویتامین D ناشی از کمبود آفتاب است، با تغییر در روش زندگی و افزایش تماس با نور آفتاب مناسب، مشکل بیمار حل می‌شود. اما اگر علت بیماری شناسایی شده ولی درمان قطعی ممکن نباشد، بیمار برای پیشگیری از نرمی استخوان نیازمند مصرف مقادیر بالای ویتامین D در طول عمر خود است.

یک بیماری ارثی با عنوان راشیتیسم وابسته به ویتامین D وجود دارد که اختلال اصلی آن، عدم توانایی کلیه در تبدیل فرم نیمه فعال به فرم فعال می باشد. در این بیماری لازم است بیماری روزانه حدود ۱۰ تا ۳۰ هزار واحد ویتامین D دریافت کند یا بیماری دیگری که راشیتیسم وابسته به ویتامین D نوع ۲ است که کلیه فرم نیمه فعال را به فرم فعال تبدیل می کند اما سلول های روده حرف ویتامین D فعال را برای افزایش جذب کلسیم و فسفر گوش نمی کنند. در این بیماران نیازمند مقادیر بالای ویتامین D فعال برای همه ی عمر هستیم.

بیشتر بخوانید…

علل نرمی استخوان در افراد

طول درمان پوکی استخوان مردان وزنان

درمانی برای پوکی استخوان خانم های یائسه

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ