آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

چسبندگی مهره های کمر و درمان آن

1060_orig

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

بسیاری از کسانی که کمر درد دارند در مراجعه پزشکی با این جمله مواجه میشوند که ” علت کمر درد شما چسبندگی مهره های کمر است”
ولی چسبندگی مهره چیست و تا چه حد در ایجاد کمر درد دخیل است.
چسبندگی مهره های کمری لفظی است که معمولا برای توصیف اتصال مهره پنجم کمری و مهره اول خاجی استفاده میشود. عبارت تخصصی آن ساکرالیزاسیون Sacralization است.

مهره‌ها، استخوان‌های استوانه‌ای شکلی هستند که به صورت جدا از یکدیگر تشکیل ستون مهره را می‌دهند. آن‌ها پشت سر هم قرار گرفته و به صورت متوالی قرار می‌گیرند. میان هر مهره، دیسکی وجود دارد که وظیفه‌اش اجازه حرکت مهره‌ها روی یکدیگر را می‌دهد و همچنین به عنوان یک بالشتک جذب کننده شوک و ضربه عمل می‌کند.

در ساکرالیزاسیون، مهره پنجم کمری و مهره اول خاجی به یکدیگر متصل می‌شوند. این اتصال ممکن است به صورت یک طرفه یا دو طرفه باشد و در برخی موارد، دیسک موجود بین این دو مهره نباشد. در نتیجه، این دو مهره به یکدیگر متصل شده و حرکتی نسبت به یکدیگر ندارند. این وضعیت در بسیاری از افراد قرار دارد و معمولاً به صورت ارثی و از زمان تولد وجود دارد.

کمردرد یک عارضه بسیار شایع است و به نظر می‌رسد که ۸۵ درصد از افراد در طول زندگی حداقل یک بار با آن مواجه می‌شوند. در گذشته، فرضیه‌ای وجود داشت که این تغییر شکل در ستون مهره ممکن است با کمردرد ارتباط داشته باشد، اما تحقیقات بیشتر نشان داده است که نمی‌توان ارتباط مستقیمی بین این دو برقرار کرد. در واقع، در افرادی که شکایتی از کمردرد ندارند، اگر انجام رادیوگرافی ستون مهره انجام شود، می‌توان این وضعیت را مشاهده کرد.

در واقع، این تغییر شکل در ستون مهره را می‌توان مانند تفاوت‌هایی در اندازه قد، شکل بینی، رنگ چشم یا موی افراد در نظر گرفت. همانطور که رنگ چشم قهوه‌ای یا آبی هر دو به طور طبیعی است و نمی‌توان ضعف بینایی فرد را به رنگ چشمش مرتبط دانست، چسبیده بودن مهره پنجم کمری و اول خاجی و عدم چسبندگی این دو مهره نیز هر دو به طور طبیعی و بدون ارتباط با کمردرد است.

اگر فردی کمر درد داشته و در رادیوگرافی که پزشک از ستون مهره او به عمل میاورد این تغییر مشاهده شود، باید به دنبال علت دیگری برای کمر درد بود.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ