آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

چاقی و کمردرد

3D man overweight

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

3D man overweight

کمردرد عارضه شایعی است که همه با آن آشنایی دارند. کمردرد ممکن است بصورت درد مبهم و خفیف و دائمی بوده و یا درد شدید و ناگهانی باشد بطوری که توانائی ایستادن و حرکت را هم از بین ببرد.

کمر درد ممکن است بطور ناگهانی بعد از یک تصادف ،افتادن به زمین ویا بلند کردن اجسام سنگین بوجود آید و یا به تدریج بر اثر تغییرات ستون فقرات ناشی از افزایش سن بروز کند.

اگر کمردرد بطور ناگهانی شروع شود کمردرد حاد نامیده می شود مانند دردهائی که بعد از افتادن از بلندی یا برداشتن یک جسم سنگین و یا وارد شدن ضربه به کمر پیدا می شود. کمردرد حاد به سرعت  ایجاد شده و به سرعت هم برطرف می شود. دوره درد در کمردرد حاد کمتر از ۶ هفته است.

کمردردهای حاد شایعترین نوع کمردرد ها هستند. از طرف دیگر کمردرد مزمن دردی است که ممکن  است به سرعت و یا بتدریج ایجاد شود و برای مدت طولانی باقی بماند.

بطورکلی اگر کمردرد بیشتر از ۳ ماه طول بکشد کمردرد مزمن نامیده می شود. کمردردهای مزمن کمتر از کمردردهای حاد شایع هستند.

تقریبا همه افراد در دوره ای از زندگی خود مبتلا به کمردرد می شوند. اگر تاکنون هم کمر درد ر ا تجربه نکرده اید احتمال این که روزی دچار کمردرد شوید زیاد است.

علل کمردرد

عللی که باعث ایجاد کمر درد می شوند شامل:

بلند کردن وزنه های سنگین به شکلی نامناسب و کمردرد

فعالیت های سنگین ناگهانی و کمردرد

پرت شدن از بلندی، تصادف، ورزش های حرفه ای یا سنگین و کمردرد

وضعیت بد هنگام خوابیدن و کمردرد

بد نشستن و بد ایستادن و کمردرد

طولانی خم شدن به سمت جلو و کمردرد

حمل کیف یا کوله سنگین وزن یا به مدت طولانی و کمردرد

کشیدگی و صدمه دیدن عضلات کمر و کمردرد

چاقی و کمردرد

وزن زیاد مشکل شایعی است که گریبانگیر برخی افراد جامعه می شود. صرف نظر از شکل ظاهری که یک مقوله ی شخصی است، عوارض ناشی از چاقی مانند فشار حاصله بر روی قلب، تمایل به افزایش فشار خون، آسیب به ستون فقرات ( بخصوص ناحیه ی کمر و … ) قابل توجه است .

آسیب ناشی از چاقی بر ستون فقرات کمری بلافاصله قابل تشخیص نیست. بخصوص اینکه درد ناشی از آن بیشتر در ناحیه ی لگن و زانوها احساس می شود. شایع ترین شکل آسیب به صورت افزایش گودی کمر در اثر حجم زیاد شکم و آویزان بودن آن است .

این حالت به مرور سبب پیدایش کمر درد شدید و مزمن می گردد ، که البته در حاملگی نیز شایع است. ولی باید توجه داشت که مدتی پس از ختم حاملگی، ستون فقرات به شکل طبیعی خود باز می گردد ولی در مورد چاقی مزمن این طور نیست .

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “کمردرد” مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ