پیشگیری از دیسک گردن

تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۲

 [sbu_post_image]

در اثر فشارهای مکانيکی و حرکات ايجاد شده به تدريج ديسک‌های گردن دچار تغييراتی شده که از حالت نرمال خود خارج و در نهايت سبب بيرون زدگی ديسک می شود.

يک دسته از علائم ناشی از فشار بر روی ريشه‌های عصبی و دسته دوم فشار بر روی نخاع است. علائم فشار بر روی ريشه‌های عصبی گردن، قابليت انتشار داشته و از گردن و شانه به سمت اندام‌های فوقانی منتشر می شود.

بيمار غير از درد، احساس بي‌ حسي و يا خواب رفتگي در دست هاي خود دارد. برخي بيماران دچار احساس کاهش قدرت دست‌ها مي‌شوند. از سوي ديگر، برخي بيماران در اولين بار متوجه اختلال در حرکات ظريف دست‌ها هنگام نوشتن مي‌شوند. اين آسيبي که با فشار روي نخاع بروز مي‌کند، جدي بوده و اين بيماران با کاهش قدرت اندام فوقاني به پزشک مراجعه مي‌کنند. همچنين ممکن است به تدريج اختلال در راه رفتن و حرکات پاها ايجاد شود.

می توان کاربران کامپيوتر، حسابداران، خياطان و آرايشگران و افرادي که امور دفتري دارند را از افراد مستعد به ديسک‌هاي گردن دانست و از آنجا که ديسک‌هاي گردن در اين افراد شايع‌تر است، لذا بايد ورزش‌هاي گردن به ويژه ورزش‌هاي ايزومتريک را به طور مرتب و روزانه انجام دهند تا عضلات گردن و شانه آن ها تقويت شده و از برند ديسک گردن جلوگيري شود.

افراد شاغل که معمولا در اکثر مواقع، سرشان در يک وضعيت قرار دارد، توصيه می شود اين افراد در مراحل اوليه قبل از ايجاد علائم و درد در ناحيه گردن و سوزش ناحيه بين دو کتف بايد ورزش کنند.

منبع : بیتوته

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ