آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پیوند مغز استخوان

images

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

[sbu_post_image]

مغز استخوان

مغز استخوان یک بافت اسفنجی شکل داخل استخوان است که سلولهای خونی در آن ساخته میشود. سلولهای خونی برای سلامت بدن شما لازم هستند.

سلول های خون شامل انواع زیر است:‏

‏- گلبول های قرمز : این سلول ها اکسیژن را در بدن حمل می کنند .

– گلبول های سفید : این سلول ها مسئول مبارزه با عفونت در بدن هستند .

– پلاکت ها : پلاکت ها بطور طبیعی از خونریزی جلوگیری می کنند .

تمام این سلول ها از یک نوع سلول اولیه در مغز استخوان به نام سلول بنیادی ‏‎(Stem cell )‎‏ ساخته می شود .

پیوند مغز استخوان

پیوند مغز استخوان در واقع به معنای جایگزینی مغز استخوان ناسالم با یک مغز استخوان سالم است. اگر مغز استخوان ناسالم فرد قادر به تأمین سلول‌های خونی برای بدن نباشد، اقدام به جایگزین کردن آن با یک مغز استخوان سالم می‌شود. این عمل به عنوان “پیوند مغز استخوان” شناخته می‌شود. در ابتدا، مغز استخوان ناسالم به کمک درمان‌های شیمیایی کاملاً تخریب می‌شود، سپس مغز استخوان سالم (معمولاً از طریق تزریق خون) به فرد تزریق می‌شود. مغز استخوان سالم به طور طبیعی و خودبخود در استخوان فرد جایگزین می‌شود. این روش، مانند سایر پیوندها مانند پیوند کلیه، کبد و قلب، نیاز به عمل جراحی ندارد.

پیوند مغز استخوان برای چه کسانی انجام می شود؟

پیوند مغز استخوان به منظور درمان بسیاری از بیماری‌ها که مغز استخوان فرد را درگیر می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شامل بیماری‌هایی می‌شود که در آن مغز استخوان بیش از حد یا کمتر از مقدار مورد نیاز سلول تولید می‌کند، یا این که سلول‌های غیرطبیعی تولید می‌شوند.

انواع پیوند مغز استخوان :

*آلوژنیک :

در این نوع از پیوند ، مغز استخوان از یک دهنده سالم گرفته می شود و به بیمار تزریق می گردد. معمولا این دهنده از بستگان درجه اول فرد(در اکثر موارد خواهر یا برادر شخص) میباشد که پس از آزمایشات ژنتیک انتخاب شده است.

‏* اتولوگ :

در این نوع از پیوند، مغز استخوان از خود فرد، ‏زمانی که پس از درمان در وضعیت طبیعی قرار میگیرد، گرفته میشود .

 *پیوند از خون بند ناف :

اگر فرد بارداری از بستگان بیمار در دسترس باشد، پس از اینکه بچه متولد شد، سلول های بنیادی ‏‎(Stem cell)‎‏ از جفت و خون بند ناف جمع آوری شده و برای تزریق به بیمار آماده می گردد.

شرایط لازم برای دریافت پیوند مغز استخوان

اگر بیمار شما شرایط زیر را داشته باشد شانس دریافت پیوند مغز استخوان را دارد :

۱-      در مرحله موقت بهبودی باشد .

۲-      سن او کمتر از ۵۰ سال باشد .

۳-      یک اهدا کننده مناسب برای وی پیدا شود .

در طی پیوند چه اتفاقاتی می افتد؟

فرآیند پیوند مغز استخوان از مراحل مختلفی تشکیل شده است و شما و بیمارتان با اصطلاحات و وقایع جدیدی در این راه مواجه خواهید شد.

در مرحله اولیه پیوند مغز استخوان، مغز استخوان ناسالم به طور کامل تخریب می‌شود. در این مرحله، بیمار برای دریافت مغز استخوان جدید آماده می‌شود و داروهای خاصی بر اساس بیماری اولیه به او تجویز می‌شود. مغز استخوان ناسالم به طور کامل از بین می‌رود. سپس، سیستم ایمنی فرد با استفاده از داروهای خاصی تضعیف می‌شود تا برای دریافت مغز استخوان جدید آماده شود.

منبع : بهداشت

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ