آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پوکی استخوان چه علایم و نشانه هایی دارد؟

علائم پوکی استخوان

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

در مراحل اولیه کاهش تراکم استخوان ، معمولا درد یا نشانه ی دیگری وجود ندارد ولی هنگامی که استخوان ها در اثر پوکی ضعیف شدند ممکن است علایم زیر ایجاد شوند:

  • کمر درد که در صورت بروز شکستگی یا فشردگی مهره ها ممکن ست شدید باشد.
  • کاهش قد با گذشت زمان ایجااد می شود و همراه با آن خمیدگی پشت بروز می کند.
  • شکستگی مهر ها، مچ دست ، مفصل ران ، دندها یا سایر استخوان ها.

علایم  فشردگی مهره ها(شکستگی ناشی از فشردگی ) عبارتند از کمر درد ناگهانی ،اغلب تام با درد ریشه ای (منتشر شونده در نسیر عصب و ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب) و به ندرت همراه با تحت فشار قرار کرفتن طناب نخاعی  یا سندرم دمُ اسب.

(به قسمت انتهای تححتانی نخاع در ناحیه ی اولین مهره ی کمری و دسته ای متشکل از ریشه های اعصاب کمری ، خاجی و دنبالچه ای  که از نخاع خارج می شود و در  مسیر مجرایی مهره ها خاجی و دنباچه،پیش از رسید به سوراخ بین مهره ایخاص آنها نزول می کند ، دمُ اسب گفته می شود).

شکستگی مهره ها ی متعدد موجب خمیده شدن (قوز ) ، کوتاه شدن قد و درد مزمن ( و در نتیجه ، کاهش تحرک) می شود.

شکستگی استخوان های طویل به طور حاد موجب اختلال حرکتی می شود و به عمل جراحی نیاز دارد . به ویژه در شکستگی مفصل ران باید به سرعت اقدام به جراحی کرد زیرا با خطر ترومبوز( لخته شدن ) در سیاهرگ های عمقی و آمبولی ( انسداد ناگهانی سرخرگ به وسیله لخته ) در سرخرگ ریوی همراه است.

افزایش احتمال به زمین افتادن در سنین بالا منجر به شکستگی مچ دست، مهره ها و ران می شود. این احتمال در واقع در اثر افزایش اختلالات دید ناشی از علل مختلف (مانند آب سیاه چشم ، استحالیه ی لکه ی زرد شبکیه )، اختلال تعادلی ، اختلالات حرکتی ( مانند بیمار پارکینیون) ، زوال عقلی و کاهش عضله ی اسکلتی ناشی از سن افزایش می یابد.

کلاپس ( از دست رفتن موقتی تون وضعیتی بدن با یا بدون از دست رفتن هوشیاری ) منجر به افزایش قابل ملاحظه ی خطر به زمین افتادن می شود . علل سنکوپ وازوواگال ، افت فشار خون وضعیتی ( کاهش فشار خون به دنبال ایستادن ، از وضعیت نشسته ) و حملات تشنجی می توانند موجب زمین خوردن بیمار شوند.

برداشتن موانع و فروش های سبک و لغزنده از سر راه و محل زندگی این افراد خطر به زمین افتادن آنها را کاهش می دهد.

برگرفته از کتاب پوکی استخوان 

مقالات مرتبط

مگنت تراپی

مگنت تراپی

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹ تأثیر درمانی مغناطیس از زمان هیپوکرات

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ