آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پوکی استخوان و شکستگی مهره های کمر

fdb00fe1189e3b3233b9242bf78c597a

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

fdb00fe1189e3b3233b9242bf78c597a

شکستگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان

شکستگی مهره های ستون فقرات به علت پوکی استخوان از سایر انواع شکستگی ها متفاوت است زیرا در این موارد غالبا شکستگی استخوان دیده نمی شود، بلکه تغییری در شکل مهره ها دیده می شود. در ستون فقرات طبیعی و سالم، مهره ها شبیه آجرها یا جعبه ها هستند. در هنگام پوکی استخوان، از دست دادن استخوان ممکن است منجر به فشردگی و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط یا جلوی مهره ها شود.ستون فقرات به مناطق گردنی سینه ای و کمری تقسیم می گردد بطوری که در قسمت گردنی، هفت مهره، در قسمت سینه ای ۱۲ مهره و در قسمت کمری پنج مهره وجود دارد.

کاهش دانسیته استخوان و شکستگی به علت استئوپروز در تصاویر زیر:

osteoprosis1پوکی استخوان معمولاً در مهره‌های سینه‌ای و کمری رخ می‌دهد. مهره‌هایی که بیشتر از دیگران به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند، در قسمت وسط و پایین مهره‌های سینه‌ای و همچنین در بالای مهره‌های کمری قرار دارند. شکستگی ستون فقرات در پوکی استخوان ممکن است به علت سقوط و ضربه به زمین رخ دهد، اما در اکثر موارد به صورت خودبخودی یا به دلیل فعالیت‌هایی مانند سرفه کردن، خم شدن، بلند شدن یا چرخیدن ایجاد می‌شود.

علائم و نشانه های شکستگی مهره های کمر در اثر پوکی استخوان

علائم شکستگی ستون فقرات بسیار متنوع هستند. در دو سوم موارد، ممکن است هیچ دردی یا درد بسیار کمی در هنگام شکستگی وجود نداشته باشد، در حالی که در سایر موارد، درد شدیدی ایجاد می‌شود. این درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا قرار می‌گیرد و اغلب به سمت جلوی بدن تابیده می‌شود. این درد معمولاً شدید است و ممکن است به مدت چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. در اکثر موارد، بهبودی تدریجی در طی چند ماه یا حتی چند سال رخ می‌دهد. گرچه بعضی از افراد ممکن است بعد از چند ماه بدون درد شوند، اما برخی افراد ممکن است درد را برای مدت طولانی تجربه کنند. از آنجایی که درد کمر و درد پشت شکایت شایعی در میان مردم است و شکستگی‌های ستون فقرات همیشه همراه با درد نیستند، درد در شخصی که دچار شکستگی ستون فقرات است ممکن است به علت عوامل شایع دیگری مانند آرتریت یا مشکلات دیسک باشد. در بعضی بیماران، پیدا کردن علت واقعی درد مشکل می‌باشد، اما یک نکته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد که شکستگی‌های ستون فقرات که به علت پوکی استخوان ایجاد شده‌اند، باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی‌شوند (سیاتیک).

روش های مختلفی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد که یکی از این روش ها , روش مگنت تراپی می باشد که در مرکز توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از این روش هم  برای درمان مبتلایان به پوکی استخوان استفاده می شود.

منبع : فیزیوتراپی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ