fdb00fe1189e3b3233b9242bf78c597a

شکستگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان

شكستگي مهره هاي ستون فقرات به علت پوكي استخوان از ساير انواع شكستگي ها متفاوت است زيرا در اين موارد غالبا شكستگي استخوان ديده نمي شود، بلكه تغييری در شكل مهره ها ديده مي شود. در ستون فقرات طبيعي و سالم، مهره ها شبيه آجرها يا جعبه ها هستند. در هنگام پوکی استخوان، از دست دادن استخوان ممكن است منجر به فشردگي و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط يا جلوی مهره ها شود.ستون فقرات به مناطق گردني سينه ای و كمری تقسيم مي گردد بطوري كه در قسمت گردني، هفت مهره، در قسمت سينه اي 12 مهره و در قسمت كمري پنج مهره وجود دارد.

کاهش دانسیته استخوان و شکستگی به علت استئوپروز در تصاویر زیر:

osteoprosis1معمولا در مهره های سينه ای و كمری, پوكي استخوان ايجاد مي شود. مهره هايي كه بيشتر دچار پوكي استخوان مي گردند آن هايي هستند كه در قسمت وسط و پايين مهره های سينه اي و نيز قسمت بالايي مهره های كمري قرار دارند. شكستگي ستون فقرات در پوكي استخوان ممكن است به علت زمين خوردن و سقوط ايجاد شود اما در اكثر موارد بطور خودبخودي يا بر اثر فعاليتي مثل سرفه كردن، خم شدن، بلند شدن يا چرخيدن ايجاد مي گردند.

علائم و نشانه های شكستگي مهره های کمر در اثر پوکی استخوان

علائم شكستگي ستون فقرات بسيار متنوع مي باشند. در دو سوم موارد ممكن است هيچ دردی و يا درد خيلي كمي در هنگام شكستگي وجود داشته باشد، در حاليكه در ساير موارد درد بسيار شديدي ايجاد مي شود.درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا مي باشد و اغلب به سمت جلوي بدن كشيده مي شود. اين درد اغلب شديد بوده و ممكن است برای چند روز يا چند هفته باقي بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدريجي در عرض چندماه يا حتي چند سال رخ مي دهد. گرچه بعضي از افراد ممكن است بعد از چندماه هيچ دردي نداشته باشند، در عده اي ممكن است اين درد براي مدت هاي طولاني باقي بماند.از آنجایي كه كمر درد و درد پشت يك شكايت شايع در بين مردم مي باشد و شكستگي های ستون فقرات نيز هميشه همراه با درد نيستند، درد در كسي كه كه دچار شكستگي ستون فقرات است ممكن است به علل شايع ديگري مثل آرتريت يا مشكلات ديسك باشد.در بعضي بيماران، پيدا كردن علت واقعي درد مشكل مي باشد اما يك نكته و قاعده مفيد در اين موارد وجود دارد كه شكستگي هاي ستون فقرات كه به علت پوكي استخوان ايجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پايين پاها نمي شوند (سياتيك).

روش های مختلفی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد که یکی از این روش ها , روش مگنت تراپی می باشد که در مرکز توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از این روش هم  برای درمان مبتلایان به پوکی استخوان استفاده می شود.

منبع : فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ