آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پوکی استخوان و تغذیه

osteoporosis-cegah-260x300

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

osteoporosis-cegah-260x300

پوکی استخوان عبارت است از کاهش تراکم استخوان و تخریب ساختار استخوانی طبیعی که منجر به کاهش قدرت استخوان در برابر ضربه های وارده می شود.

در نتیجه استخوان ها با ضربات خفیف نیز دچار شکستگی می شوند، به عبارت ساده تر در فردی که مبتلا به پوکی استخوان است، احتمال شکستگی استخوان در مقابل ضر به های خفیف افزایش می یابد.

انواع پوکی استخوان

پوکی استخوان به انواع اولیه و ثانویه تقسیم می شود:

پوکی استخوان اولیه

پوکی استخوان اولیه در همه ی افراد با افزایش سن با درجات مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. این نوع در زنان پس از یائسگی و در مردان در سنین بالاتر دیده می شود.

پوکی استخوان ثانویه

در نوع پوکی استخوان ثانویه فرد به یک بیماری دیگر مبتلاست و یا دارای عوامل مستعد کننده به پوکی استخوان است که سبب ایجاد پوکی استخوان قبل از سنین بالا می شود مثلا در فردی که داروهای خاصی مصرف می کند که سبب آسیب به استخوان و نهایتا پوکی استخوان می شود.

تغذیه مناسب و پیشگیری از پوکی استخوان

تغذیه مناسب ، از روش های موثر برای پیش گیری پوکی استخوان است. غذای انسان باید محتوی پروتئین ، املاح کافی و ویتامین های لازم باشد، تا روند پوکی استخوان کندتر شود.

کلسیم یکی از اجزای سازنده استخوان است وغذای روزانه هر فرد بالغ ، باید حداقل حاوی ۱۰۰۰ تا۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم باشد. البته این مقدار در زنان باردار ، شیرده، یائسه ، افراد مسن و بچه ها بیشتر بوده و بین ۱۵۰۰تا۲۰۰۰ میلی گرم است .

همان طور که گفته شد، فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست، کشک، قره قوروت، پنیر از منابع مهم و بسیار خوب کلسیم اند .

سایر منابع حاوی کلسیم عبارتند از: سبزیجات برگ سبز ، کلم پیچ، شلغم، هویج، پرتقال ، انگور، توت فرنگی، خرمالو، زیتون، جعفری، اسفناج، کرفس، کشمش، بادام، پسته، گردو، حبوبات و غذاهای دریایی مانند ماهی به ویژه ماهی تن، کیلکا و ساردین.

 در زیر به مقادیر تقریبی کلسیم در بعضی از مواد ذکرشده اشاره می شود:

 نوع ماده غذایی

مقدار ماده غذایی

مقدار کلسیم به میلی گرم

شیر کم چرب

یک لیوان

۲۹۰

ماست کم چرب

یک لیوان

۴۱۵

پنیر

۳۰ گرم

۱۵۰

کشک

۱۰۰ گرم

۴۳۰

پسته

۱۰۰ گرم

۱۴۰

ماهی کنسرو شده با روغن

۱۰۰ گرم

۳۵۴

ماهی کنسرو شده بدون روغن

۱۰۰ گرم

۴۳۷

اسفناج

۱۰۰ گرم

۹۳

پرتقال

یک عدد

۵۶

لوبیای خشک خام

۱۰۰ گرم

۱۴۴

انجیر خشک

۵ عدد

۱۲۶

  پوکی استخوان یکی از مهمترین عوارض کاهش مصرف کلسیم است و در صورت همراهی با عواملی مانند:کمبود ویتامینC، کمبود ویتامین D، درمان با استروئیدها (کورتون)، بی حرکتی و… برشدت آن افزوده می شود.

پس  با رعایت نکات زیر حافظ سلامتی استخوان ها و پیشگیری از پوکیی استخوان خود ، در سن میانسالی و پیری باشید.

-هم اکنون که مقدار نیاز روزانه کلسیم خود را می دانید، برای پیشگیری از پوکی استخوان سعی کنید به میزان لازم از مواد حاوی کلسیم در روز استفاده کنید، تا دچار کمبود میزان کلسیم نشوید.

 

– ویتامین D برای سلامتی استخوان ها وجذب کلسیم لازم وضروری است. بنابراین زمانی را در بیرون از منزل بگذرانید، تا آفتاب بتواند پوست را برای ساختن ویتامین Dتحریک کند.

بیشتر بخوانید …

پوکی استخوان و راه های پیشگیری

پوکی استخوان و افسردگی

تعریف پوکی استخوان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ