پوکی استخوان در بیماران تالاسمی

osteoporosis-1116

پوکی استخوان يک بيماری شايع استخوانی است كه به علت کاهش تراکم استخوان و از دست رفتن توده استخواني ایجاد می شود  بیماری پوکی استخوان بدون علامت خاصي بوده و معمولاً‌با ايجاد يک شکستگي در يکی از استخوان های بدن بخصوص استخوان های مهره، لگن و مچ خود را نشان می دهد.

اين شکستگي ها ممکن است به دنبال سقوط يا حتي يک ضربه خفيف مثل نشستن ناگهانی، لغزيدن و پيچ خوردن ، زمين خوردن ، برخورد با اشياء و حتي ممکن است بدون هيچ ضربه اي خودبخود بشکنند

علل پوکی استخوان

-  کلسيم در استخوان قبل از تولد آغاز مي‌شود و تا سن 30 سالگي ادامه مي‌يابد . در 30 سالگی استخواهاي يک فرد سالم به بيشترين سختی خود مي‌رسد . اگر فعاليت بدني وجود نداشته باشد يا غذاي حاوي کلسيم کم مصرف شود، به تدريج کلسيم استخوان ها کم شده و استخوان ها شکننده مي‌شوند وبیماری پوکی استخوان  ایجاد می شود.

- سطح پایین استروژن پس از یائسگی و پوکی استخوان

- کاهش فعالیت با افزایش سن و پوکی استخوان

- استعمال دخانیات و اعتیاد به الکل و پوکی استخوان

- کمبود ویتامین ها به ویژه ویتامین ث و دی و پوکی استخوان

- پرکاری تیرویید و سرطان و پوکی استخوان

- سابقه خانوادگی پوکی استخوان

پوکی استخوان در بیماران تالاسمی

حتی در‌بیماران تالاسمی که به‌خوبی تحت‌مراقبت بوده‌اند، نیز پوکی استخوان شایع است.

تأخیر درتشکیل استخوان به‌دلیل گسترش فضای مغز استخوان در بیماری تالاسمی باعث نازک‌شدن بخش قشری استخوان، افزایش سستی و شکنندگی استخوان‌ها می‌گردد.

نیاز پیوسته به‌تولید سلول‌های‌خونی یک‌عامل مهم در بروز پوکی استخوان می‌باشد. تحریک بیش‌ازحدسیستم هماتوپوئیتیک باعث افزایش تعداد سلول های استئوبلاست و استئوکلاست و به‌دنبال آن افزایش باز گردش استخوان و کاهش تراکم‌استخوانی می‌‌شود.

افزایش تجمع آهن دربدن‌(هموکروماتوز) عارضه‌ی اصلی درمان بیماری با تلقیح خون‌است که معمولاً باهیپوگنادیسم، دیابت، کم‌کاری‌تیروئید و دیگر اختلالات هورمونی همراه می‌باشد که خود از عوامل خطر پوکی‌استخوان هستند.

آهن همچنین مانع از بلوغ ماتریکس آلی‌استخوان و مینرالیزاسیون آن می‌شود. اتصال آهن به کریستال‌های هیدروکسی آپاتیت بر رشد آن ها تاثیر گذاشته و باعث افزایش ماتریکس آلی در بافت استخوان می‌شود.

شیوع استئوپنی و پوکی استخوان در‌بیماران تالاسمی30تا50% و شکستگی های مرتبط با آن در بیش‌از20% بالغان مبتلا به تالاسمی گزارش شده‌است.

بیشتر بخوانید...

نقش کلسیم در جلوگیری از پوکی استخوان

درمان دارویی پوکی استخوان زنان یائسه

درمان پوکی استخوان و استئوپروز

منبع : پزشکی امروز  آموزش سلامت همگانی

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)