ورزش های مناسب تنگی کانال نخاع

15

به‌طور کلي در بيماراني که دردهای مکانيکال ستون فقرات گردني و کمری دارند و با تغيير وضعيت قرارگيری بدن، شدت درد تغيير مي‌کند، انجام تمرين‌های ورزشي مناسب در بهبود وضعيت بدن امري ضروري و مفيد خواهد بود. چنانچه تنگي نخاع ناشي از فتق ديسک بين مهره‌ای به داخل کانال نخاعي باشد و ضايعه ديگري مطرح نباشد، تمرين‌های زير پيشنهاد مي‌شود و در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه شود و یا جراحی تنگی کانال کمری نیاز باشد.

ورزش درمانی تنگی کانال نخاع

    تمرين‌های هوازی شامل پياده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا : اين ورزش برای تنگی کانال نخاعی را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه، ۳ روز در هفته در برنامه روزانه خود داشته باشيد. سپس به تدريج زمان آن را به مدت ۴۵ دقيقه ۵ تا ۷ روز در هفته افزايش دهيد. توجه داشته باشيد از دويدن و پريدن اجتناب کنيد. ورزش‌های هوازی علاوه بر اينكه يکی از ورزش‌های خاص اين بيماران هستند، تناسب اندام را نيز حفظ مي‌کنند.

تمرين‌هاي ثبات مرکزی ستون فقرات بعد از آموزش به‌وسيله کارشناسان به صورت انقباض همزمان عضلات عرضي ناحيه تحتاني شکم و عضلات عمقي ستون فقرات انجام ‌پذيرد.

تمرين‌های مکنزي به‌صورت راست شدن و خم شدن به عقب در ناحيه کمر که شامل چند تمرين است، توصيه مي‌شود.

سعي کنيد تقريبا هر روز، انجام تمرين‌های انعطاف‌پذيري را به صورت کشش عضلات کمر، شکم، لگن و عضلات ران و ساق در برنامه روزانه خود داشته باشيد. بسياري از ورزش‌های مناسب برای تنگي کانال نخاعي بر تقويت عضلات شکم و کمر تاکيد دارد. اين ورزش‌های کششي روی عضلاتي که انعطاف‌پذير نيستند و سفت هستند، انجام مي‌گيرد.

اگر هم ورزش‌های قدرتي و هم ورزش‌های کششي را انجام دهيد، مي‌توانيد زودتر اين درد را درمان کنيد و به احتمال کمتري اين درد را بار ديگر تجربه خواهيد کرد.

ممکن است اين درد کمر ناشي از فتق ديسک يادر گیری عصب سياتيک باشد و انجام ورزش نادرست مي‌تواند درد ناشي از تنگي کانال نخاعي را بدتر کند بنابراين قبل از هر برنامه ورزشي، براي تشخيص علت درد، بايد نزد پزشک برويد.

تقويت عضلات گردن در ناحيه گردن به چهار سمت (جلو، عقب و طرفين)، انقباض عضلات در برابر مقاومت (مانند استفاده از دست) همراه با کشش عضلات گردن (خم کردن گردن توسط دست) توصيه مي‌شود.

    اگر ورزش را درست انجام ندهيد، باعث مي‌شويد تمرين‌هاي ورزشي نسبتا بي‌اثر باشند و ممکن است منجر به درد يا بدتر شدن آن شوند. پس بهتر است از  فيزيوتراپ، طرز صحيح ورزش کردن را ياد بگيريد

جهت آشنایی با درمان بدون جراحی تنگی کانال نخاع اینجا کلیک کنید

منبع : شاهراه سلامت

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ