آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ورزش های مناسب تنگی کانال نخاع

پوکی-استخوان+پیشگیری-150x150

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

15

به‌طور کلی در بیمارانی که دردهای مکانیکال ستون فقرات گردنی و کمری دارند و با تغییر وضعیت قرارگیری بدن، شدت درد تغییر می‌کند، انجام تمرین‌های ورزشی مناسب در بهبود وضعیت بدن امری ضروری و مفید خواهد بود. چنانچه تنگی نخاع ناشی از فتق دیسک بین مهره‌ای به داخل کانال نخاعی باشد و ضایعه دیگری مطرح نباشد، تمرین‌های زیر پیشنهاد می‌شود و در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه شود و یا جراحی تنگی کانال کمری نیاز باشد.

ورزش درمانی تنگی کانال نخاع

    تمرین‌های هوازی شامل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا : این ورزش برای تنگی کانال نخاعی را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، ۳ روز در هفته در برنامه روزانه خود داشته باشید. سپس به تدریج زمان آن را به مدت ۴۵ دقیقه ۵ تا ۷ روز در هفته افزایش دهید. توجه داشته باشید از دویدن و پریدن اجتناب کنید. ورزش‌های هوازی علاوه بر اینکه یکی از ورزش‌های خاص این بیماران هستند، تناسب اندام را نیز حفظ می‌کنند.

تمرین‌های ثبات مرکزی برای ستون فقرات، پس از آموزش از کارشناسان، با انقباض همزمان عضلات عرضی ناحیه تحتانی شکم و عضلات عمقی ستون فقرات انجام می‌شود.

تمرین‌های مکنزی که شامل راست شدن و خم شدن به عقب در ناحیه کمر است، توصیه می‌شود.

سعی کنید تقریباً هر روز تمرین‌های انعطاف‌پذیری را به صورت کشش عضلات کمر، شکم، لگن، عضلات ران و ساق در برنامه روزانه‌تان اضافه کنید. بسیاری از ورزش‌های مناسب برای تنگی کانال نخاعی بر تقویت عضلات شکم و کمر تاکیید دارند. این ورزش‌های کششی روی عضلاتی که انعطاف‌پذیر نیستند و سفت هستند، انجام می‌شود.

اگر هم ورزش‌های قدرتی و هم ورزش‌های کششی را انجام دهید، ممکن است زودتر این درد را درمان کنید و به احتمال کمتری این درد را بار دیگر تجربه کنید.

در صورتی که درد کمر ناشی از فتق دیسک یا فشار بر عصب سیاتیک باشد، ورزش‌های نادرست ممکن است وضعیت را بدتر کنند؛ بنابراین قبل از شروع هر برنامه ورزشی، بهتر است جهت تشخیص علت درد، با پزشک مشورت کنید.

تقویت عضلات گردن در ناحیه گردن با حرکات به چهار سمت (جلو، عقب و طرفین)، انقباض عضلات در برابر مقاومت (استفاده از دست) همراه با کشش عضلات گردن (خم کردن گردن با دست) توصیه می‌شود.

اگر تمرین‌ها را به درستی انجام ندهید، ممکن است تمرین‌های ورزشی کم اثری باشند و حتی منجر به بدتر شدن وضعیت شوند. بنابراین، بهتر است از خدمات فیزیوتراپی بهره مند شده و روش صحیح انجام تمرین‌ها را یاد بگیرید.

جهت آشنایی با درمان بدون جراحی تنگی کانال نخاع اینجا کلیک کنید

منبع : شاهراه سلامت

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ