ورزش درمانی گودی کمر

 

گودی کمر  در اصطلاح پزشکی به خم طبیعی در ناحیه پایینی کمر اطلاق می شود.با اینکه این خم (قوس کمر) کاملا طبیعی است ولی وجود گودی بیش از حد کمر (hyper lordosis) یکی از شایعترین علل درد کمر و جلو افتادگی شکم در میان افراد است.

ورزش های گودی کمر

روی زمین به پشت دراز بكشید زانوها به حالت نیمه‌خم و كف پاها روی زمین باشد. ابتدا عضلات شکم و باسن را منقبض كنید و كمر را به زمین فشار دهید و بین 6 تا 10 ثانیه نگه‌دارید. بعد از چند ثانیه استراحت، این حركت را 7 بار تكرار كنید.

بعد در همین حالت با دست‌ های كشیده و رو به جلو، سر و شانه را از زمین بلند كنید و به حالت نیمه نشسته درآیید. 4 تا 6 ثانیه در این حالت باقی بمانید و 6 تا 10 بار این كار را تكرار كنید.

حالا زانوها را تک تک و یكی درمیان به داخل سینه بكشید و 6 تا 10 ثانیه نگه دارید. این كار را 6 تا 10 بار تكرار كنید.

این حالت را می‌توانید با هر دو زانو در حالی كه دست‌ ها زیر زانوست، تكرار كنیدبه فاصله 20 سانتی‌متر از یك دیوار بایستید و به آن تكیه دهید. زانوها را كمی خم كنید و كل ستون فقرات را به دیوار بچسبانید (از جمله كمر) و 6 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حركت را 6 تا 10 بار تكرار كنید.

در صورتی كه عضلات پشت ران هم كوتاه باشد حرکات کششی موثر است. اگر کمردردحاد ندارید، بنشینید و پایتان را دراز كنید. سعی كنید نوک انگشتان دست را به مچ پا برسانید و 60 ثانیه در این حالت نگه دارید. این حركت را 10 بار تكرار كنید.

به یاد داشته باشید كه میزان و شدت حركات فوق با توجه به افراد مختلف (از نظر سن، جنس، وضعیت قوای جسمانی و نوع آسیب) متفاوت است ولی به طور كلی بهتر است كه روزانه 2 بار و حداقل به مدت 3 ماه این حركات را انجام دهید.

منبع : دکتر حیدریان فوق تخصص درد تهران , دکتر فروغ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ