پارگي و بيرون زدگي ديسك بين مهره اي در اثر از هم گسيختگي ناگهاني يا تدريجي رباط ها و بافت هاي حمايتي اطراف ديسك بين مهره اي (بالشتك هايي كه مهره هاي ستون فقرات را از هم جدا مي كنند) ايجاد مي شود.

سقوط، تصادفات، قرار گرفتن كمر تحت كشش مداوم، بلند كردن اجسام سنگین و چرخش‌های ناگهانی كمر همگی می‌توانند این حالت را ایجاد كنند. در این میان بازتوانی فتق دیسك به كمك حركات ورزشی توصیه می‌شود

حركت اول

ابتدا برای مدت 5 دقیقه روی شكم بخوابید. اگر برایتان دشوار است می‌توانید یك بالش زیر شكم خود قرار دهید. این كار باعث می‌شود درد كمر یا پای شما برطرف شود. وقتی توانستید بدون بالش 5 دقیقه به شكم بخوابید می‌توانید مراحل بعدی را دنبال كنید.پس از آن كه 5 دقیقه به شكم دراز كشیدید، برای 5 دقیقه دیگر در حالت درازكش به روی ساعدهای خود تكیه كنید.

سپس مجددا برای یك دقیقه به حالت درازكش قرار بگیرید. بعد كف دست‌ها را به زمین فشار داده و آرنج را باز و سعی كنید تنه خود را از زمین بلند كنید. دقت كنید كه استخوان لگن نباید از زمین بلند شود. فقط برای یك ثانیه در این حالت بمانید و دوباره تنه خود را روی زمین قرار دهید. در طول این حركت نباید در پاهای خود دردی را احساس كنید ولی احساس درد در كمر طبیعی است. این حركت را 10 بار تكرار كنید.

حركت دوم

به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. عضلات شكم خود را منقبض كنید و در همین حالت یكی از دست‌ها و پای مخالف را به طور همزمان از زمین بلند كنید. این موقعیت را برای 5 ثانیه حفظ و حركت را با دست و پای مخالف هم تكرار كنید. این حركت را 10 بار تكرار كنید.

منبع: پزشکی , سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ