آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

سندرم تونل کارپال

Wrist

تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

سندروم کانال مچ(carpal tunnel syndrome) هنگامی رخ می‌دهد که عصبی که از ساعد به مچ می‌رود تحت فشار قرار می‌گیرد.این عارضه ممکن است به علت آسیب مستقیم به مچ، فشار بر روی مفصل،آرتریت روماتوئید، حرکت مکرر دست و مچ رخ دهد.

نکاتی درباره ی سندرم تونل کارپال

– خواب رفتن و گزگز انگشتان دست که اکثرا با درد همراه است، از علائم اصلی این بیماری است.

– میزان بروز این بیماری در خانم‌ها بیشتر از آقایان است (حدود ۶ درصد در خانم‌ها و حدود ۶/۰ درصد در آقایان) و خانم‌ها در سنین ۳۰ تا ۶۰ سال بیشتر با این مشکل مواجه‌اند.

– در اوایل بیماری و یا در صورت خفیف بودن آن، این علائم فقط در هنگام استراحت یا خواب ایجاد می‌شوند، اما وقتی بیماری شدیدتر شد، علائم ذکر شده دایمی می‌شوند. علائمی همچون افتادن اجسام از دست بیمار، از دست دادن مهارت انگشتان، ضعف و لاغری در برخی عضلات دست، به مرور با شدت یافتن بیماری ظاهر می‌شوند.

– عوامل زمینه‌ساز این سندرم متفاوت‌اند. شکل و آناتومی مچ دست در برخی افراد آن ها را مستعد ابتلا به این سندرم می‌کند.انجام کارهای تکراری(مثل تایپ کردن)، دیابت، کم‌کاری تیرویید، برخی بیماری‌های متابولیک و حتی بارداری می‌توانند از عوامل زمینه‌ساز باشند.

– اگر علائم فوق را دارید، حتما برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. با گرفتن یک نوار عصب و عضله و انجام چند معاینه ی ساده، این مشکل تشخیص داده می‌شود و اگر در مراحل اولیه درگیری عصب میانی دست باشید، تنها با بستن مچ بند و استفاده از فیزیوتراپی یا لیزر و گاهی با تزریق موضعی، مشکل شما حل خواهد شد.

– درمان‌های دارویی و تکنیک های خاص ورزشی نیز برای درمان کمک‌ کننده‌اند. در موارد شدیدتر که بیمار به درمان طبی جواب نمی‌دهد، نیاز به عمل جراحی است که این عمل نسبتا ساده، برای باز کردن تونل و آزادسازی عصب انجام می‌شود.

– گمان نکنید هر کسی که دستش خواب می‌رود، لزوما به این بیماری مبتلاست، زیرا خواب رفتن دست علل دیگری نیز دارد، مثلا آسیب عصب‌های دیگر دست یا درگیری عصب در ناحیه ساعد، بازو، شانه و یا حتی گردن می‌تواند چنین علائمی را بروز دهد. گاهی وجود مشکلاتی در مغز و نخاع، علائمی این گونه را ایجاد می‌کند.بنابراین مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق بیماری الزامی است.

– خانم‌های بارداری که علائم یاد شده را دارند، با اینکه معمولا پس از بارداری مشکلشان کاهش پیدا می‌کند، ولی گاهی اوقات، این مساله ادامه دار خواهد شد. لذا خانم‌های باردار نیز مانند دیگر خانم‌ها، نیازمند پیگیری و درمان هستند. حتی در طول بارداری می‌توان با درمان به موقع و تزریق موضعی، به بیمار کمک کرد.

منبع : همشهری , دکتر دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ