آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

نقش تغذیه در بیماری پارکینسون

20145212209156501761067088100515811227151

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده در سیستم عصبی است که بر روی حرکات بدن تأثیر می‌گذارد. این مشکل به طور تدریجی بروز می‌کند و معمولاً با یک لرزش مشهود در یکی از دستان شروع می‌شود. اگرچه لرزش دست می‌تواند یکی از علائم شایع بیماری پارکینسون باشد، این اختلال معمولاً باعث کاهش سرعت حرکات بدن می‌شود.

 مواد مغذی موثر در بیماری پارکینسون

ویتامین‌ها

ویتامینC : یک آنتی اکسیدان است که احتمالا پیشرفت بیماری را کند کرده و نیاز به دارو درمانی را به تعویق می‌اندازد. در یک مطالعه در سال ۱۹۷۹ با تجویز توام ۳۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C و ۳۲۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین E در روز، برای بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری بودند، پیشرفت بیماری تا بیش از سه سال کندتر شد.

ویتامین E : این آنتی‌اکسیدان به عنوان از بین برنده رادیکال آزاد، سلول‌ های مغز را از آسیب‌ حفظ می‌کند. مصرف مقادیر زیاد ویتامین C و E برای این بیماری پیشنهاد می‌شود. این مقادیر به‌طور معمول از طریق مواد غذایی تامین نشده و باید مکمل یاری صورت گیرد.

ویتامین‌های گروه B : نقش بسیار مهمی در عملکرد مغز و فعالیت آنزیم‌ها دارند.

ویتامین B5 : در انتقال سریع پیام از یک سلول عصبی به سلول دیگر دخالت دارد.

ویتامین B3 : گردش خون را در مغز بهبود می‌بخشد، ولی در صورت ابتلا به اختلالات کبدی ، نقرس و یا فشار خون بالا نباید از این ویتامین استفاده کرد.

ویتامین B6 : تولید دوپامین در مغز بستگی به وجود این ویتامین دارد، اما در صورت مصرف لوودوپا نباید این مکمل را مصرف کرد.

 مواد معدنی

سلنیوم: یک آنتی اکسیدان قوی است.

کلسیم: همراه با منیزیم عمل می‌کند و برای انتقال تحریک عصبی مورد نیاز است.

اسیدهای آمینه

تیروزین: برای تنظیم و بهبود حالات و رفتار فرد مفید است.

فنیل آلانین: علائم را کاهش داده و در بهبود افسردگی موثر می‌باشد. در افراد باردار و یا شیرده در موارد اضطراب بی‌مورد، دیابت، فشارخون بالا و یا فنیل کتونوری نباید مصرف شود.

Ginkgo Biloba : این عصاره از برگ‌های خشک درخت جینگو به دست می‌آید که بومی ایران نیز هست. اثرات بسیار مفیدی از این گیاه دیده شده، از جمله بهبود گردش خون و اکسیژن برای بهتر شدن عملکرد مغز، کاهش کرامپ‌پا، لرزش، رعشه و افزایش احساس بهبودی.

توصیه‌های تغذیه‌ای

تاکید بر مصرف منابع خام مواد غذایی در رژیم غذایی: مطمئن شوید که سه چهارم میزان مصرف غذایی شما از مواد غذایی خام مانند دانه‌ها و مغزها تشکیل شده است.

تاکید بر مصرف مواد غذایی حاوی فنیل‌آلانین: از آنجا که اسید آمینه فنیل‌آلانین می‌تواند به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک کند، مواد غذایی مانند بادام، مغزها، ماهی، گردو، کدوتنبل، کنجد، لوبیا، نخود و عدس را در رژیم غذایی خود جای دهید.

محدود کردن مقدار پروتئین در رژیم غذایی: میزان مصرف پروتئین در رژیم غذایی باید به حداقل هفت گرم در روز کاهش یابد. به جای مصرف گوشت و ماکیان، از منابع دیگر پروتئین مانند جو، سویا، ماست، لوبیاها و عدس استفاده کنید. در بیمارانی که لوودوپا مصرف می‌کنند، پروتئین باید بعد از ظهر مصرف شود زیرا اسیدهای آمینه موجود در این مواد غذایی ممکن است از رسیدن لوودوپا به مغز جلوگیری کنند.

کنترل مصرف ویتامین B6 در صورت مصرف لوودوپا: ویتامین B6 ممکن است با اثرات این دارو تداخل پیدا کند. بنابراین، در صورت استفاده از این دارو، میزان مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B6 مانند موز، ماهی، گوشت، جگر، جودوسر، بادام‌زمینی، سیب‌زمینی و غلات کامل باید کنترل شود.

تاکید بر مصرف کربوهیدرات: میزان مصرف کربوهیدرات باید به نسبت ۷ گرم پروتئین به یک گرم کاهش یابد. از مصرف بادمجان پروانه‌ای (باقلا) خودداری کنید. بادمجان پروانه‌ای حاوی دوپامین است و مصرف بیش از یک دوم لیوان آن همراه با دوز روزانه لوودوپا ممکن است منجر به بروز علائم ناشی از مصرف زیاد دوپامین شود. بادمجان پروانه‌ای به‌طور عمده در رژیم غذایی مدیترانه‌ای مصرف می‌شود.

تغییر سبک زندگی

ورزش: فعالیت جسمانی و داشتن تمرینات متوسط روزانه می‌تواند به عملکرد طبیعی عضلات کمک کند. تمرینات انتخابی مثل قدم زدن ، آهسته دویدن، شنا و حرکات کششی سبب حرکت عضلات و پمپ قلب می‌شود.

منبع : مردمان  , وبلاگ دکتر دقاق زاده

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ