آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

مصرف کلسیم و پیشگیری از شکستگی لگن

586_orig

تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۲

 [sbu_post_image]

دسته ای از شکستگی های لگن که در سنین بالا ایجاد میشوند بخصوص شکستگی های اطراف مفصل ران ارتباط مستقیمی با پوکی استخوان دارند. شکستگی های لگن در اطراف مفصل ران در افرادی که تراکم استخوانی پایینی دارند شایعتر است. این افراد بدنبال ضربات خفیفی مانند یک زمین خوردن ساده دچار شکستگی لگن میشوند. کاهش تراکم و سفتی استخوان که به آن پوکی استخوان یا استئوپروز هم میگویند گرچه میتواند در هر سنی ایجاد شود ولی در افراد مسن بخصوص در سنین بالای ۵۰ سالگی بیشتر است.

کلسیم نقش بسیار مهمی در ساخته شدن استخوان و حفظ تراکم آن دارد و مصرف میزان کافی کلسیم تاثیر غیر قابل انکاری در پیشگیری از شکستگی های لگن بخصوص شکستگی های اطراف مفصل ران دارد.

در زمان کودکی و  نوجوانی بدن به کلسیم نیاز دارد تا بتواند توده استخوانی کافی را  بسازد و در سنین میانسالی و  بعد از آن بدن برای حفظ تراکم استخوان به مقادیر کافی از کلسیم نیاز دارد. برای اینکه فرد در بزرگسالی توده استخوانی محکمی داشته باشد باید در زمان کودکی روزانه بطور متوسط ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم به بدن او برسد. فرد بزرگسال هم برای حفظ تراکم استخوان خود نیاز به دریافت همین مقدار از کلسیم در هر روز دارد.

  متاسفانه میزان مصرف کلسیم در اکثر افراد نصف این مقدار است. گرچه کلسیم در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد غنی ترین منبع آن لبنیات است و به جرات میتوان گفت بدون مصرف لبنیات بسختی میتوان کلسیم کافی را برای بدن تامین کرد. هر لیوان شیر که معادل ۲۵۰ سی سی باشد حدود ۲۵۰ میلیگرم کلسیم دارد. هر لیوان ۲۵۰ سی سی ماست هم به همین میزان کلسیم دارد. بهترین منابع برای دریافت کلسیم بدن مصرف شیر و ماست کم چرب است.

مصرف کلسیم به تنهایی برای سلامت استخوان ها و سفتی آنها کافی نیست. بدن برای جذب کلسیم به ویتامین دی نیاز دارد. بدن انسان ها بطور روزانه به ۶۰۰-۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی نیاز دارد.

شکستگی لگن بخصوص شکستگی های اطراف مفصل ران تاثیر بسیار مهمی بر کیفیت عملکرد کل سیستم حرکتی بدن انسان بجای میگذارد. بعد از این شکستگی ها احتمال معلولیت و حتی مرگ بالا میرود. شکستگی لگن نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان دارد. در غالب موارد نیاز به عمل جراحی و بازپروری وسیع دارد و میتواند توانایی راه رفتن بیمار را حتی بعد از درمان بشدت محدود کند.

شکستگی هر جایی از بدن به خودی خود دردناک و ناراحت کننده است ولی شکستگی لگن چیزی بیش از یک شکستگی معمولی است. شکستگی لگن میتواند سلامتی کل بدن را به خطر بیندازد. شاید اهمیت شکستگی لگن وقتی بیشتر مشخص شود که بدانیم یک چهارم از افرادی که دچار شکستگی لگن میشوند در یکسال اول بعد از شکستگی فوت میکنند.

پس بهترین راه برای مواجه نشدن با این مشکلات، پیشگیری از بروز شکستگی های لگن است و بهترین راه برای این پیشگیری قوی و محکم کردن استخوان ها در سنین نوجوانی و محکم نگه داشتن آنها در سنین میانسالی و کهنسالی است. تا بتوانیم در سنین بالاتر از پوکی استخوان پیشگیری کرده و بدین وسیله احتمال شکستگی لگن را کاهش دهیم و یکی از موثرترین روش ها برای پیشگیری از پوکی استخوان مصرف کافی کلسیم از راه مصرف مقادیر کافی لبنیات در تمام عمر از بچگی تا پیری است.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ