مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

آرتروسکوپی شانه [AHR-thras-ka-pee] روشی برای تشخیص و ترمیم مفصل شانه آسیب دیده یا معیوب است. مفصل بخشی از بدن شما است که در آن دو استخوان به هم می‌رسند. آرتروسکوپی شانه معمولا برای بررسی شانه‌ی آسیب‌دیده، سست، سفت و یا شانه درد  انجام می‌شود. آرتروسکوپی شانه تشخیص برخی از مشکلات را در بافت شانه شما آسانتر می‌کند. این بافت‌ها عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، رگ‌های خونی وغضروف‌ها هستند. تاندونها بافت‌های الاستیک قوی هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند. رباط یک استخوان را به دیگری متصل می‌کند. مشکلات شانه می‌تواند شامل پارگی، جداشدگی(بخشی از استخوان بیرون زده)، فشردگی، تغییرات غیر طبیعی و آرتروز (ورم مفاصل) باشد. پزشک ممکن است با استفاده از آرتروسکوپی شانه، بخشی از شانه را برداشته، ترمیم و یا بازسازی کند.

توانبخشی پس از جراحی شانه مهمتر از عمل جراحی است. شما باید چندین هفته به جلسات فیزیوتراپی بروید وزمانی می‌توانید انتظار بهبودی کامل را داشته باشید که چندین ماه به جلسات فیزیوتراپی ادامه دهید.نکته که بسیار مهم است این است که به محض اینکه امکانش وجود داشت شانه خود را حرکت دهید. با این حال، این باید با توجه کامل و محافظت از عضلات و بافتها باشد.

نشانه ها وعلائمی که باید مراقبت آنها باشیدعبارتند از

اگر یکی از علائم و نشانه‌های زیر رخ دهد، شما باید با دکتر تماس بگیرید. لطفا در صورت بروز هر مشکلی که شما احساس می کنید نیاز به فوریتهای پزشکی دارید و یا نمی‌توانید با دکتر تماس بگیرید,از توصیه های پزشکی استفاده کنید.

 • افزایش ناگهانی تورم و یا قرمزی و یا گرم‌شدن در منطقه‌ای که عمل جراحی انجام شده است که با استراحت، گذاشتن یخ وبالا گرفتن آن قسمت از بین نمی‌رود.
 • دمای دهان بیش از ۷/۴۰ درجه سانتیگراد باشد و به مدت 12 ساعت یا بیشتر که با افزایش مصرف مایعات ومصرف دوعدد قرص تیلنول هر 4 تا 6 ساعت کاهش پیدا نکند.
 • ترشح بیش از حد از برشهای جراحی، یا ترشحی که تا 72 ساعت پس از جراحی شما متوقف نشده باشد.
 • تب، لرز، ضعف تنفسی، درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ یا علائم و نشانه‌های دیگر که برای شما مهم هستند.

پزشک با انجام روش های درمانی از جمله بریس های طبی  و آموزش حرکات اصلاحی به تسکین درد در بیمارانی که عمل آرتروسکوپی شانه داشته اند کمک می کند. اگر سوالی در این زمینه داشتید پزشک آماده ی پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

پل ارتباطی

مراقبت بعد از عمل


بعد از عمل جراحی شانه باید برای سلامت شانه و بهبودی خود مراحل زیررا انجام دهید:

دستورالعمل گردن آویز

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

پس از جراحی،باید شانه خود را درگردن آویز قراردهید. گردن آویزباید طبق دستورپزشک پوشیده شود.گردن آویز برای محدود کردن حرکات شانه استفاده می‌شود. در برخی موارد که ترمیم انجام شده است باید با دقت از شانه محافظت شود، بازوی شما در گردن آویز قرار می‌گیرد ویک بالش دراطراف کمر قرارداده می‌شود. خیلی مهم است که پس از جراحی طبق دستورپزشک خود از گردن آویزاستفاده کنید. شما می‌توانید دست خود را چندین بار درروز از گردن آویزخارج کنید تا آرنج خود را خم وراست کنید و انگشتان دست خود را حرکت دهید. شما می‌توانید گردن‌ آویز را برای حمام کردن، لباس پوشیدن و انجام حرکات آرنج چندین بار در روز در بیاورید. در مواردی که هیچ ترمیمی برای بافت نرم شانه انجام نشده است، جراح ممکن است از شما بخواهد در صورت امکان دیگرازگردن آویزاستفاده نکنید تا از سفتی شانه جلوگیری شود.

رژیم غذایی

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

پزشکان توصیه می‌کنند که پس از جراحی و روز بعد ازآن غذای سبک بخورید ، اما به محض این که تحمل آن را داشتید، رژیم غذایی معمول خود را بخورید.

کنترل درد

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

هنگامی که شما از بیمارستان مرخص می‌شوید، نسخه ای از داروهای مسکن دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید این داروها را طبق دستور مصرف کنید.

به شما پیشنهاد خرید یک دستگاه خنک کننده را می‌دهند. این دستگاه یک محفظه دارد که به خنک کننده یخ متصل است. شما یخ و آب را درخنک کننده قرار می‌دهید وآن را به برق خروجی وصل می‌کنید. این دستگاه آب سرد را از طریق محفظه در اطراف شانه به گردش می‌آورد و باعث تسکین درد و تورم پس از جراحی می‌شود. برای باراول 48-72 ساعت بعد از عمل، باید یخ را روی شانه نگه دارید. پزشکان توصیه می‌کنند که یخ کنندگی 2-3 بار در روز برای هفته اول به خصوص قبل از خواب نیازاست.

مراقبت از زخم

مراقبت از زخم

اگرعمل جراحی شما به روش آرتروسکوپی انجام شده است ودردی ناشی از کاتترجراحی(لوله نازک و انعطاف پذیر دارای کاربرد پزشکی) نداشته باشید، 48 ساعت بعد از جراحی میتوانید پانسمان را برداشته و دوش بگیرید. اگر کاتتر درد دارد، باید پانسمان شانه‌ها توسط یکی ازاعضای خانواده 72 ساعت بعد از عمل برداشته شود. اگر عمل جراحی باز انجام شود، شما می‌توانید 5 روز پس از جراحی پانسمان خود را بردارید.

 بعد ازاینکه پانسمان را برداشتید، می‌توانید دوش بگیرید.اما تا شش هفته پس از جراحی از استفاده ازوان آب داغ ,استخرویا غوطه ورکردن برشهای جراحی زیرآب اجتناب کنید ولی میتوانید دوش بگیرید و بگذارید آب روی آنها بریزد. سپس برشها را خشک کنید و بلافاصله پانسمان را روی آن قراردهید. لازم نیست هیچ نوع پمادی روی برشهای جراحی بمالید.

گاهی اوقات کبودی‌های گسترده‌ای در جلوی شانه یا در امتداد عضله دوسر مشاهده می‌شود. این کاملا طبیعی است و به خونریزی خفیف داخلی بعد از جراحی مربوط است. بهتر است آنها را خشک نگه دارید. اگر شما متوجه ترشح بیش از حد از برشهای جراحی، تورم یا افزایش درد 5 روز پس از جراحی شدید، لطفا با پزشک تماس بگیرید.

خواب

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

اغلب خوابیدن در هفته اول یا دوم بعد از عمل جراحی شانه، بسیار دشوار است. خودعمل جراحی ممکن است با سیکل خواب شما تداخل ایجاد کند. علاوه بر این، بسیاری از بیماران هنگامی که صاف روی کمرشان خوابیده‌اند درد شانه‌ی آنها افزایش یافته است. پزشکان توصیه می کنند که سعی کنید به حالت لمیده دررختخواب بخوابید. این روش برای شما آرامبخش‌تراست.

شما می‌توانید یک بالش بین بدن و بازوی خود و همچنین پشت آرنج خود قرار دهید تا بتوانید دست خود را به آرامی از بدن خود دور کنید. این اغلب به کاهش درد کمک می‌کند.باید وقتی می‌خوابید، گردن آویز خود را بپوشید.

رانندگی

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

ممکن است کار کردن با وسیله نقلیه موتوری دشوار باشد زیرا بازوی شما به طور کامل عمل نمی‌کند. اگر شما یک تصادف داشته باشید یا مجبورشوید توقف کنید تا گردن آویزخود را درآورید، پلیس ممکن است تصور کنند که رانندگی در حالت اختلال بوده است. تصمیم گیری در مورد رانندگی بر اساس سطح راحتی شما با رانندگی با یک دست است. اگر شما نیاز به رانندگی دارید حداقل باید منتظر بمانید تا زمانی که پزشک شما در اولین ملاقات بعد از عمل شما را ببیند. به محض اینکه دیگر نیازی به گردن آویز نداشتید واحساس کردید دروسیله نقلیه احساس امنیت می‌کنید،می‌توانید رانندگی کنید. هیچ کس نباید یک وسیله نقلیه موتوری را در حین مصرف داروهای آرامبخش استفاده کند. لطفا رانندگی ماشین را تا زمانی که دیگر نیازی به داروهای آرامبخش نداشتید محدود کنید.

توانبخشی و فیزیوتراپی پس از جراحی


 احتمالا هفته بعد از عمل جراحی آرتروسکوپی شانه ، شروع به فیزیوتراپی خواهید کرد.

فاز 1

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

مرحله1 بهبودی, شامل دو هفته اول پس از جراحی است. دراین مرحله همانطور که شانه خود را به آرامی حرکت می‌دهید به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنید. تمرینات خاص باید تنها توسط پزشک یا فیزیوتراپیست شما انجام شود. با این حال در این مرحله، احتمالا پاندولها را انجام می‌دهید - بازوی خود را آویزان نگه دارید و با استفاده از بدن خود در چند جهت آن را بچرخانید. تمرینات با استفاده از یک قرقره یا میله (شما از بازوی مقابل خود برای کمک به حرکت شانه استفاده می‌کنید) نیز در این مرحله کاربرد دارد. این تمرینها خیلی زود پس از عمل جراحی شروع می‌شوند و به پیشگیری از سفتی در مفصل شانه کمک می‌کنند.

فاز 2

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

فاز 2 معمولا پس از 3 هفته پس از عمل جراحی شروع می‌شود، زمانی که حرکت کامل شانه خود را با کمک یا بدون کمک دوباره به دست آورده‌اید. این فاز معمولا از هفته ششم بعد ازعمل جراحی شروع می‌شود. تمرکز این تمرین بر تقویت عضلات شانه و به دست آوردن توانایی شما برای استفاده از شانه‌ها برای فعالیتهای روزمره است. در این مرحله از بالا بردن زیاد دست وبلند کردن اشیای سنگین به طور کلی اجتناب می‌شود، زیرا این حرکات فشار رادر ناحیه شانه شما افزایش می‌دهد. هنگامی که شما توانایی بلند کردن بازوی خود را به تنهایی داشتید، می‌توانید با دمبل یا بندهای کششی تمرین کنید.

فاز 3

مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

 فاز ۳ اغلب 6 هفته پس از عمل جراحی شروع می‌شود و تا زمانی که عملکرد کامل شانه خود را دوباره به دست آورید همچنان ادامه می‌یابد. تمرینهای تقویتی معمولا ادامه پیدا می‌کنند و گسترش می‌یابند. در این مرحله شما در فعالیتهای مانند بالا بردن دستها بالای سر وبلند کردن اشیای سنگین کارمی‌کنید. اگر در ورزش شرکت می‌کنید، برنامه توانبخشی شما در این مرحله نهایی شامل تمرینات خاصی برای فعالیتهای مورد علاقه شما خواهد بود.

اگر درد شانه شما زیاد است، پزشک ممکن است پیشنهاد کند درمانهای موثرزیر را انجام دهید :

 • درمان با اولتراسوند
 • شاک ویوتراپی
 • درمان تحریک عصب
 • درمان دستی(جا انداختن مفاصل)
 • مغناطیس درمانی
 • لیزر درمانی

خرید موارد نیاز: تجهیزاتی برای خانه، غذاخوردن و توالت وحمام


مراقبت های بعد از جراحی شانه(آرتروسکوپی)برای تقویت مفصل و تاندون

چند نمونه تجهیزات کوچک برای خانه، توالت و وسایل بسته بندی‌شده نمونه‌هایی از مواردی هستند که احتمالا بعد از جراحی نیاز دارید. با خرید موارد زیر، فرآیند بهبودی خود را آسانترکنید

صندلی دوش

 صندلی حمام به کاهش خطر سقوط کمک می‌کند تا بتوانید طی دوش گرفتن بنشینید واستراحت کنید. این صندلی‌ پس از عمل جراحی و مصرف داروهای مسکن، مفید است که می‌تواند خستگی شما را از بین ببرد.همچنین این صندلی‌ها برای افرادی که دچار آسیب‌هایی شده‌اند که نمی‌توانند روی پای خود بایستند(مانند آسیب مغزی که موجب سرگیجه می‌شود) بسیار کاربردی است.

سر دوش قابل جدا شدن

 معمولا، باید برش‌های جراحی خود را برای یک دوره‌ی زمانی خشک نگه دارید. یک سر دوش قابل جدا شدن کمک می‌کند که محل برشها خیس نشود.خیلی خوب است اگراین ناحیه را با یک کیسه پلاستیکی ,نوار یا یک باند ضد آب بپوشانید.

صابون پمپی

استفاده از صابون پمپی، فرایند حمام کردن با یک دست را آسانتر می‌کند.

بالش

 چند بالش اضافی درخانه پیدا کنید یا یکی یا دوتا بخرید ,می‌توانید هنگامی که روی کاناپه نشسته‌اید یا روی تخت دراز کشیده‌اید زیر بازوی آسیب دیده خود بالش بگذارید تا ببینید چقدر احساس راحتی می‌کنید.

غذاهای بسته بندی شده و منجمد

غذای تازه همیشه بهترین انتخاب است، اما داشتن چند وعده غذایی در فریزر وقتی زمان اندکی دارید به شما کمک می‌کند . چند وعده غذای یخ زده و چند کیسه میوه و سبزیجات یخ زده را برای غذای سریع یا میان وعده انتخاب کنید. همچنین مواد لازم برای غذاهایی که می‌توان به راحتی آنها را فریز کرد (مانند سوپ) را بخرید،تا قبل از عمل جراحی درست کنید.

مواد غذایی با فیبر بالا

ممکن است پس از جراحی، یبوست بگیرید که البته طبیعی است. برخی غذاهای با فیبر بالا را می‌توانید از فروشگاه محل زندگی خود بخرید تا از شر یبوست خلاص شوید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • بلغور جو دو سر
 • لوبیا سیاه
 • آلو
 • سیب, گلابی و سیب زمینی پخته شده با پوست
 • کلم بروکلی
 • تمشک و زغال اخته
 • ذرت بو داده

کارخوب دیگر نوشیدن مقدار زیادی آب پس از عمل جراحی است.

می‌توانید بدون نسخه از یک ملین، مانند تخم گیاه اسفرزه، برای رهایی از یبوست استفاده کنید.

چه مدت زمان برای بازسازی پس از عمل جراحی شانه نیاز است؟


در اکثر موارد بیشتر آسیب‌های شانه نیاز به جراحی ندارند. با این حال،آسیب روتاتور کاف - تاندون ورباط که به آن متصل شده‌اند وسر استخوان بازو یا هیومروس را احاطه کرده اند معمولا به جراحی نیاز دارد. اگرچه این فرایند می‌تواند با حداقل تهاجم با استفاده از آرتروسکوپی انجام شود،اما معمولا یک دوره بهبودی طولانی مدت دارد که حدود شش ماه طول می‌کشد.این به این دلیل است که مدت زمانی که تاندون دوباره به طور صحیح به استخوان وصل می‌شود خیلی طول می‌کشد. دوره بهبودی، البته، از بیمار به بیمار متفاوت است و بستگی به میزان آسیب دارد.

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)