مراقبت از کمر درد

برخی از افراد که دارای پشت ضعیفی هستند، اغلب به علت وضعیت نامناسب ایستادن، نشستن و خوابیدن و نیز وارد آوردن فشار بیش از حد به پشت خود، دچار دردهای عود کننده و مکرری می شوند. مراقبت های ذیل می تواند در حل مشکلات کمر درد کمک کننده باشد.

  • ایستادن و نشستن صحیح

مستقیم بایستید، پشت خود را صاف کنیدو سرتان را به سمت روبرو نگه دارید و از قوز کردن اجتناب نمایید. وقتی پشت میز کار قرار می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع میز به اندازه کافی بلند است و پاهای شما در زیر میز، فضای کافی خواهد داشت تا شما بتوانید خود را به میز نزدیکتر کرده و در حالی که پشتتان را صاف نگه داشته اید، به راحتی کار خود را انجام دهید. هیچ گار برروی میز و به سمت جلو خم نشوید، قوز نکنید. بی حرکت ماندن در یک وضعیت و به مدت طولانی، علت مهم درد و سفتی عضلات پشت است.

  •  پوشیدن کفش های مناسب

خانم هایی که دچار دردهای پشت و کمر هستند نباید از کفش های پاشنه بلند استفاده نمایند. این کفش ها باعث می شوند که قسمت پایین بدن آنان به سمت جلو هل داده شده و برای جبران آن مجبور گردند که انحنای پشت خود را به سمت عقب نگه دارند. به این ترتیب آنان فشار زیادی به ستون فقرات خود وارد می آورند. بهتر است کفش هایی را انتخاب کنیم که کف آنها سفت و سخت نباشد، زیرااین کفش ها ضرباتی را که در هنگام راه رفتن بر آنها وارد می آید به تمام اسکلت بدن انتقال می دهند و اغلب باعث تشدید مشکلات پشت و کمر می گردند. کفش هایی که دارای کف نرم هستند می توانند این ضربات را بگیرند.

  • رانندگی

در کلیه ی افرادی که به مدت طولانی رانندگی می کنند، پشت درد و کمر درد شایع است. در سال های اخیر کارخانه های سازنده ی اتومبیل توجه زیادی به طراحی صندلی های اتومبیل کرده اند تا باعث شوند که رانندگی راحتتر انجام شده و از فشارهایی که به پشت وارد می آید کاسته شود. مناسب ترین صندلی های اتومبیل آنهایی هستند که دارای قسمتی قابل تنظیم برای محافظت از پشت و کمر، بالا و پایین بردن صندلی و تغییر دادن زاویه آن باشند تا هر راننده ای با توجه به قد و اندام خود آن را تنظیم نماید.

  • طرز صحیح نشستن

بسیاری از صندلی های به خوبی طراحی نشده اند. صندلی های کوتاه، دارای پشتی کوتاه و بدون محافظ کمر، فشار مضاعفی به پشت و کمر وارد می کنند. شما بسیار راحت خواهید بود اگر بر روی یک صندلی صاف که دارای محافظ در قسمت کمر بوده و گودی کمر را تا حدودی پر نماید، بنشینید.

  • درست حرکت کردن

خم شدن به جلو و حرکات پیچشی همراه با حمل کردن اشیای سنگین، باعث فشار آوردن بیش از حد به ستون فقرات شده و ایجاد مشکلات پشت و کمر می کند. در هنگام قدم زدن، بدن خود را صاف نگه دارید، از بلند کردن یک شیء و حمل آن به مدت طولانی با یک دست اجتناب کنید.

  •  بلند کردن صحیح بار و اشیاء

در هنگام بلند کردن بار کمر خود را خم نکنید، بلکه سعی کنید بار را با نیروی پاهایتان بلند کنید. هر گز با کمر خمیده بار را بلند نکنید. برای بلند کردن بار پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کرده، پای چپ را کمی جلوتر از پای راست قرار دهید، زانوها را خم نمایید، بار را محکم و نزدیک به بدن خود بگیرید. پشت خود را صاف نگه دارید و با استفاده از نیروی پا، بار را بلند کنید. نام این روش کینتیک (Kenetic) است.

در هنگام بلند کردن و حمل بار از پیچاندن کمر به طرفین اجتناب کنید. بارهای سنگین را به تنهایی بلند نکنید. دستگیره ی D شکل، حالتی برای دست فراهم می کند که به نرمی روی سطوح ناهموار زاویه گرفته و حرکت کند. این وسیله به طور چشمگیر و قابل توجهی کمردرد، خستگی، تاولها و سایر جراحات ناشی از فشارهای مکرر را کاهش می دهد.

  • وضعیت مناسب بدن در هنگام انجام کار

بهترین وضعیت برای کمر در هنگام پرداختن به کار، حفظ شکل طبیعی ستون مهره ها است. شکل طبیعی ستون مهره ها مشابه S کشیده است. در هنگام کار پشت و گردن خود را تا حد امکان صاف نگه دارید.

  • وضعیت مناسب بدن در هنگام خواب

بسیاری از افراد در رختخواب خود دچار کمردرد یا پشت درد می شوند. این امر اغلب به این خاطر است که تختخواب آنها فاقد تشک های استاندارد بوده و در قسمت هایی از بدن که وزن آنها بیشتر است، تشک دچار فرورفتگی و گودی می شود. تشک خواب باید از نوعی انتخاب شود که رویه ی آن به ضخامت حداقل دو سانتیمتر و نسبتاً سفت باشد و به آسانی دچار فرورفتگی و گودی می شود. تشک خواب باید از نوعی انتخاب شود که رویه ی آن به ضخامت حداقل دو سانتیمتر و نسبتاً سفت باشد و به آسانی دچار فرورفتگی نگردد. (حالتی بین نرم و سفت که تمایل بیشتری به سفتی دارد). لزومی ندارد تشک زیاد سفت و سخت باشد. گذاشتن چندین بالش زیر سر کار غلطی است ، همانطور که بدون بالش خوابیدن کاری غیر صحیح است. باید سعی کنید گردن شما حالت صاف خود را در هنگام خواب حفظ کند.

برای آشنایی با ” بهترین درمان کمر درد ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درمان آسان کمردرد

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ