آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

مراقبت از مفاصل

4032_orig

تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲

 [sbu_post_image]

یکی از گسترده‌ترین مباحث طب فیزیکی و توانبخشی، توانبخشی مفاصل این مسئله در تمام افراد بخصوص بیماری های مفصلی مثل روماتیسم مفصلی بسیارمهم است. هدف توانبخشی در یک بیمار مبتلا به رماتیسم مفصلی بهتر کردن کیفیت زندگی با اقداماتی نظیر کاهش درد، حفظ مفاصل و بهتر کردن قدرت و استقامت عضلانی است. این اهداف توسط استفاده از روش هایی مثل فیزیوتراپی، کار درمانی، وسایل کمک کننده به مفصل و کفش مخصوص، وسایل کمک حرکتی، تجویز ورزش ها و آموزش مراقبت از مفاصل در کنار مصرف منظم و کنترل شده دارو صورت می‌گیرد.

در این قسمت اصول مراقبت از مفاصل بصورت اختصار توضیح داده شده است.باید توجه داشت که رعایت این نکات به کلیه افرادسالم بخصوص کسانی که شلی مفصلی دارند توصیه می شود.

علت درد و آسیب مفاصل

تورم داخل مفصل باعث تحریک انتهای اعصاب مربوط به درد می‌شود. آسیب به خود مفصل نیز باعث ایجاد درد می‌شود. وارد ساختن فشار بیش از حد به مفصل می‌تواند باعث افزایش تورم مفصل یا آسیب خود مفصل شده و درد را بیشتر سازد. بسیاری از افراد به تجربه در می‌یابند که اگریک روز فشار بیشتری به مفاصل وارد سازند روز بعد درد بیشتری خواهند داشت.

آسیب مفاصل در اثر التهاب باعث شل تر شدن رباط ها می‌شود. در این حالت برای آنکه استخوان ها در محل خود باقی بمانند عضلات فعال‌تر شده و نهایتاً خستگی عضلانی بعلت فعالیت بیش از حد عضلات ایجاد می‌ شود.

علت بدشکل شدن مفاصل

سه عامل اصلی باعث حفظ حالت یک مفصل می‌شوند.

تناسب شکل استخوان‌های دو طرف مفصل با هم.
کپسول مفصلی ورباط های آن که مانند یک کیسه قابل ارتجاع دو استخوان را در کنار هم قرار می‌دهند.
عضلات و رباط ها که باعث حرکت مفصلی می‌شوند

در اثر تورم مکرر مفصل، رباط ها کشیده شده و شل می‌شوند التهاب باعث تخریب استخوان و زرد پی شده و عضلات نیز ضعیف می‌شوند. همه این مسایل باعث شل شدن کپسول مفصل می‌گردد. یعنی مفصل شکل خود را از دست داده و بدشکلی مفصل ایجاد می‌شود. این مسئله در دست زودتر اتفاق می‌افتد.

نحوه استفاده از مفاصل می‌تواند در تشکیل بدشکلی‌ ها دخالت داشته باشد.

مچ یا بند انگشتان از جای خود جابجا می‌شوند. (در مواردی که جابجایی ناقص مفصل وجود دارد به آن نیمه دررفتگی ) گفته می‌شود.  انگشتان به سمت داخل دست انحنا پیدا می‌کنند.  مفاصل انگشت یا شست جابجا می‌شوند. مفصل زانو و لگن خم می‌شوند.

منبع: وبلاگ دکتر رئیسی و دکتر احدی , وبلاگ دکتر فروغ

مقالات مرتبط

مگنت تراپی

مگنت تراپی

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹ تأثیر درمانی مغناطیس از زمان هیپوکرات

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ