لیزر موهای زائد

1390383510_264747_photo

در حال حاضر بهترین روش کاهش دائمی موهای زائد می باشد که در عین موثر بودن عوارض لیزر موهای زائد نادر است.

علت آنکه لیز به این سرعت جایگزین روش های دیگر کاهش موهای زائد شده است اینست که به نسبت وقت و هزینه ای که صرف می شود ،هیچ روش دیگری از نظر تاثیر و ماندگاری و سرعت ، قابلیت رقابت با لیزر موهای زائد را ندارد . چنانکه مثلا در مورد صورت ،با انجام 6-5 جلسه ی 5 دقیقه ای لیزر ،کاهش عمده ای در موی زائد صورت اتفاق می افتد.

نکته ای که سبب جذاب بودن لیزر می شود در عین تاثیر آن، سرعت انجام آن است ،زیرا با یک پالس لیزر در یک محدوده ی چند سانتی متر مربعی کلیه ی موها از بین می رود و همین نکته باعث سرعت داشتن لیزر می شود.

در عین حال بعضی از دستگاههای لیزر مکانیسم های پیشرفته ای دارند که سبب کاهش درد قابل توجه و سرعت انجام لیزر می شود. بدیهی است که دستگاه لیزر شرکت امریکایی کاندلا به علت سیستم سرد کننده ای که دارد ،نیاز به زدن ژل به صورت ندارد و درد آن هم بسیار ناچیز است،زیرا در این سیستم تکنولوژی منحصر بفرد پاشیدن اسپری سرد کننده همزمان با لیزر موهای زائد صورت و بدن ،سبب می شود که هم سرد کردن محل بسیار سریع انجام شود و هم فرد درد قابل توجهی نداشته باشد.فرد پس از لیزر نقاهت و محدودیت خاصی ندارد ،یعنی معمولا قرمزی محل پس از چند ساعت از بین میرود و به جز محدودیتهایی مثل محافظت از پوست در مقابل نور آفتاب محدودیت دیگری وجود ندارد.

سوالات متداول

چه پوست‌هایی بهتر به لیزر موهای زائد جواب می‌دهند؟

پوست‌های سفید با موهای تیره و ضخیم، بهترین کاندیداهای لیزر هستند.

چند جلسه لیزر درمانی لازم است؟

بین 3 تا 6 جلسه لیزر به فواصل یک تا 2 ماه برای از بین بردن موها لازم است و البته در پایان این مدت باز ممکن است نیاز به رتوشی در حد هر 6 ماه یک بار وجود داشته باشد.

عوارض

اریتم و ادم از شایع‌ترین عوارضی هستند که در درمان موهای ناخواسته با استفاده از لیزر به خصوص در طول موج‌های بالا و توان زیاد دیده می‌شوند. معمولا این علایم چند دقیقه تا چند ساعت باقی می‌مانند. در صورت استفاده از طول موج‌های بالای لیزر ممکن است در اطراف هر فولیکول مو ادم ایجاد گردد که (goose bumps) نامیده می‌شود. تاول‌های سطحی بیشتر در بیماران با پوست‌های تیره و گندمگون دیده می‌شود. این افراد همچنین ممکن است تغییرات رنگدانه‌ای گذرایی مثل روشن‌تر شدن و یا تیره شدن رنگ پوست را تجربه کنند. این تغییرات رنگدانه‌ای ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها باقی بمانند. احتمال ایجاد عوارضی مانند عفونت و اسکار بسیار کم است و در صورت ایجاد تاول پوستی ممکن است زمینه برای آلوده شدن و تحریک پوست فراهم شود. در صورت استفاده از طول موج‌های کوتاه لیزر مانند لیزر روبی ضایعات پوستی تیره مانند فرکل ممکن است روشن‌تر شده و یا از بین بروند. همچنین در این طول موج‌ها احتمال ایجاد تاول به خصوص در اطراف دهان بالاست.

قبل و بعد از لیزر موهای زائد

١ – ازحدود یک هفته قبل از درمان از روشهایى که با کندن مو همراه است ( اپیلاسیون، بند انداختن، موچین ) استفاده نکنید و در کل مدت انجام جلسات لیزر نیز از این روشها استقاده نکنید.

2- روز قبل از انجام لیزر منطقه مورد نظر را با تیغ تمیز کنید، به نحوى که در موقع انجام لیزر سر موها اندکى از پوست خارج شده باشد و موها بلند نباشند.

3- بلافاصله قبل از انجام لیزر منطقه مورد نظر را با آب کاملا” بشویید و منطقه عارى از هر گونه کرم ، پودر و مواد آرایشى باشد.

4- از یک هفته قبل از لیزر و در طول زمان بین جلسات لیزر از آفتاب گرفتن وبرنزه کردن پوست خوددارى کنید.

5- قرمزى و تورم مختصرى در هنگام لیزر ایجاد میشود که با کمپرس سرد منطقه رفع میشود در صورت ادامه یافتن قرمزى کمپرس سرد را تا روز بعد از لیزر نیز ادامه دهید.

6- یک ضد آفتاب قوى روزهاى اول پس از لیزر موهای زائد تجویز میشود و در روزهاى آینده نیز در صورت تماس مستقیم با آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید.

7- بلافاصله بعد از انجام لیزر میتوانید  منطقه را با آب بشویید سپس منطقه را کمپرس سرد کنید وپس از آن با پماد زینک اکساید منطقه را چرب کنید.

8- موهایى که امروز لیزر میشوند حدودا” یک هفته دیگر دچار ریزش میشوند درصورت تمایل میتوانید این موها را با موچین بردارید اما موهاى جدیدى که دوباره درمى آید نباید بر داشته شوند ودر دوران لیزر براى رفع موهاى زائد میتوانید از تیغ یا کرم مو بر استفاده کنید.

9- در دوران لیزر موهای زائد نیاز به مصرف هیچ دارو یا کرم مهارکننده اى ندارید.

1٠- پس از اتمام جلسات لیزر یک جلسه یادآور،۶ماه تا ١ سال آینده لازم است.

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ