آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

لیزر موهای زائد

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

1390383510_264747_photo

در حال حاضر بهترین روش کاهش دائمی موهای زائد می باشد که در عین موثر بودن عوارض لیزر موهای زائد نادر است.

درست است که استفاده از لیزر برای کاهش موهای زائد به دلیل تاثیر، ماندگاری و سرعت بالا، به سرعت جایگزین روش‌های دیگر شده است. در مقایسه با روش‌های دیگر، لیزر قابلیت رقابت را با این ویژگی‌ها دارد.

مزیت جذاب لیزر نیز در سرعت انجام آن است. با یک پالس لیزر در یک محدوده چند سانتی‌متر مربع، تمامی موهای موجود در آن منطقه حذف می‌شوند. این ویژگی موجب سرعت بالای اجرای لیزر می‌شود.

در عین حال بعضی از دستگاههای لیزر مکانیسم های پیشرفته ای دارند که سبب کاهش درد قابل توجه و سرعت انجام لیزر می شود. بدیهی است که دستگاه لیزر شرکت امریکایی کاندلا به علت سیستم سرد کننده ای که دارد ،نیاز به زدن ژل به صورت ندارد و درد آن هم بسیار ناچیز است،زیرا در این سیستم تکنولوژی منحصر بفرد پاشیدن اسپری سرد کننده همزمان با لیزر موهای زائد صورت و بدن ،سبب می شود که هم سرد کردن محل بسیار سریع انجام شود و هم فرد درد قابل توجهی نداشته باشد.فرد پس از لیزر نقاهت و محدودیت خاصی ندارد ،یعنی معمولا قرمزی محل پس از چند ساعت از بین میرود و به جز محدودیتهایی مثل محافظت از پوست در مقابل نور آفتاب محدودیت دیگری وجود ندارد.

سوالات متداول

چه پوست‌هایی بهتر به لیزر موهای زائد جواب می‌دهند؟

پوست های سفید با موهای تیره و ضخیم بهترین پاسخ را به درمان لیزر موهای زائد نشان می‌دهند. در این حالت، تفاوت رنگ بین پوست و مو بیشتر و به طور کلی لیزر به‌طور دقیقتر واکنش نشان می‌دهد.

تعداد جلسات لیزر درمانی مورد نیاز ممکن است بین ۳ تا ۶ جلسه باشد. این وابسته به عوامل مختلفی مانند نوع پوست، رنگ و ضخامت مو، منطقه درمانی و توان لیزر است. پیش از شروع درمان، پزشک یا متخصص لیزر مشاوره لازم را درباره تعداد جلسات مناسب برای شما ارائه خواهد داد.

علاوه بر آن، پس از پایان دوره اولیه جلسات، ممکن است نیاز به رتوش دوره‌ای وجود داشته باشد. این به معنی برگشتن برای جلسات تکمیلی هر ۶ ماه یک بار است تا موهای جدیدی که ممکن است رشد کرده باشند، از بین برده شوند و نتیجه‌ی دائمی حفظ شود.

عوارض

عوارض شایع در درمان موهای ناخواسته با استفاده از لیزر، اریتم و ادم هستند. این عوارض به خصوص در طول موج‌های بالا و توان زیاد مشاهده می‌شوند و معمولاً برای مدت زمانی کوتاه، چند دقیقه تا چند ساعت، باقی می‌مانند.

استفاده از طول موج‌های بالای لیزر ممکن است منجر به ایجاد ادم در اطراف هر فولیکول مو شود که به آن “goose bumps” نیز گفته می‌شود. تاول‌های سطحی بیشتر در افرادی با پوست تیره و گندمگون مشاهده می‌شود. این افراد همچنین ممکن است تغییرات رنگدانه‌ای گذرا مانند روشن‌تر شدن یا تیره شدن رنگ پوست را تجربه کنند. این تغییرات رنگدانه‌ای ممکن است برای مدت زمانی طولانی، هفته‌ها تا ماه‌ها، باقی بمانند.

احتمال ایجاد عوارضی مانند عفونت و اسکار در استفاده از لیزر بسیار کم است، اما در صورت ایجاد تاول پوستی ممکن است زمینه برای آلوده شدن و تحریک پوست فراهم شود. همچنین، در صورت استفاده از طول موج‌های کوتاه مانند لیزر روبی، ضایعات پوستی تیره مانند فرکل ممکن است روشن‌تر شده و یا از بین بروند. علاوه بر این، احتمال ایجاد تاول به خصوص در اطراف دهان در این طول موج‌ها وجود دارد. قبل از انجام هر گونه لیزر برای مو با یک پزشک مورد اعتماد مشورت کنید.

قبل و بعد از لیزر موهای زائد

١ – ازحدود یک هفته قبل از درمان از روشهایى که با کندن مو همراه است ( اپیلاسیون، بند انداختن، موچین ) استفاده نکنید و در کل مدت انجام جلسات لیزر نیز از این روشها استقاده نکنید.

۲- روز قبل از انجام لیزر منطقه مورد نظر را با تیغ تمیز کنید، به نحوى که در موقع انجام لیزر سر موها اندکى از پوست خارج شده باشد و موها بلند نباشند.

۳- بلافاصله قبل از انجام لیزر منطقه مورد نظر را با آب کاملا” بشویید و منطقه عارى از هر گونه کرم ، پودر و مواد آرایشى باشد.

۴- از یک هفته قبل از لیزر و در طول زمان بین جلسات لیزر از آفتاب گرفتن وبرنزه کردن پوست خوددارى کنید.

۵- قرمزى و تورم مختصرى در هنگام لیزر ایجاد میشود که با کمپرس سرد منطقه رفع میشود در صورت ادامه یافتن قرمزى کمپرس سرد را تا روز بعد از لیزر نیز ادامه دهید.

۶- یک ضد آفتاب قوى روزهاى اول پس از لیزر موهای زائد تجویز میشود و در روزهاى آینده نیز در صورت تماس مستقیم با آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید.

۷- بلافاصله بعد از انجام لیزر میتوانید  منطقه را با آب بشویید سپس منطقه را کمپرس سرد کنید وپس از آن با پماد زینک اکساید منطقه را چرب کنید.

۸- موهایى که امروز لیزر میشوند حدودا” یک هفته دیگر دچار ریزش میشوند درصورت تمایل میتوانید این موها را با موچین بردارید اما موهاى جدیدى که دوباره درمى آید نباید بر داشته شوند ودر دوران لیزر براى رفع موهاى زائد میتوانید از تیغ یا کرم مو بر استفاده کنید.

۹- در دوران لیزر موهای زائد نیاز به مصرف هیچ دارو یا کرم مهارکننده اى ندارید.

۱٠- پس از اتمام جلسات لیزر یک جلسه یادآور،۶ماه تا ١ سال آینده لازم است.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ