آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

قوس گردن ؛ علائم , اصلاح و درمان

127043

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

127043

ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد. چنانچه این انحنا بیش از حد طبیعی باشد به آن لوردوز گردنی می گویند.(چنانچه قوس گردن بیش از حد طبیعی باشد، لاله ی گوش از راستای عمودی بازو، لگن و سایر نقاطی که در ارزیابی وضعیت ستون فقرات ملاک قرار می گیرد، به سمت جلو تغییر می دهد). قوس گردن به لحاظ کوچکتر بودن مهره ها و ضخامت دیسک ها نسبت به سایر قوس های ستون فقرات جزئی تر است.

 عوارض قوس گردن

برای اینکه گردن در جایگاه طبیعی خود بماند عضلات ناحیه ی گردن متحمل فشار زیادی می شوند، به طوری که در تمام شرایط این گروه از عضلات(ذوزنقه ی گوشه ای، مهره ای رأسی و مهره ای گردنی) درگیر انقباضات بیشتر از حد طبیعی است. یکی از رایج‌ترین مشکلات وضعیتی بدن، قرارگیری سر و گردن به جلو است.

زمانی که به طور منظم فعالیت‌هایی انجام می‌دهیم که نیازمند تمرکز ما به سمت جلو می‌باشد، ممکن است سر و گردن خود را به صورت نامتعادل در یک وضعیت خمیده نگه داریم. این عادت باعث ایجاد عدم تعادل در عضلات گردن و شانه می‌شود. به عبارت دیگر، سر به سمت جلو خم می‌شود و از محور تعادل قبلی خود منحرف می‌شود.

این تنش باعث خستگی عمومی در ناحیه گردن می‌شود و عملکرد حرکتی آن را کاهش می‌دهد. در کل، می‌توان گفت که قوس گردن عوارض و پیامدهای جدی ندارد، اما به دلیل تغییر در ظاهر بدن، معمولاً تأثیرات منفی روانی و اجتماعی را به همراه دارد.

علائم  قوس گردن

به علت وجود قوس گردن، سر به جلو خم می‌شود. با استفاده از خط شاقولی لاله‌ی گوش، می‌توان مشاهده کرد که سر در خط شاقولی قرار نمی‌گیرد و در مقایسه با وضعیت طبیعی، گردن به طرف جلوتر قرار دارد. اغلب چانه در این افراد به جلو برمی‌آید و زاویه‌ای تقریباً ۹۰ درجه بین گردن و فک شکل می‌گیرد.

این زاویه در وضعیت طبیعی بسیار کمتر است. در ناحیه شانه‌های این افراد، سطحی قابل مشاهده است که به نظر می‌رسد گردن به جای قرار گرفتن در وسط شانه، در سطح جلویی و قدامی سینه قرار دارد. ارتفاع گردن در افراد مبتلا به قوس گردن نسبت به وضعیت طبیعی، کوتاهتر به نظر می‌رسد و گاهی اوقات یقه کت یا پیراهن آنها به سمت بالا چروکیده می‌شود.

اصلاح و درمان قوس گردن

با توجه به اینکه علت خاصی برای ایجاد قوس گردن  عنوان نشده است، راه حل قطعی برای پیشگیری قوس گردن نمی توان ذکر کرد. با این حال رعایت اصول زیر می تواند کمک شایانی به اصلاح قوس گردن  و درمان قوس گردن باشد.
– حذف عادات حرکتی غلط و سعی فرد مبتلا به قوس گردن برای قرار دادن سر در وضعیت طبیعی

– تقویت عضلات ناحیه ی خلفی گردن برای درمان قوس گردن

– توسعه ی انعطاف پذیری عضلات ناحیه ی فوقانی سینه و بخش قدامی گردن برای درمان قوس گردن

– ایجاد جنبش پذیری در مهره های گردن و درمان قوس گردن

برای درمان قوس گردن روش های دیگری ازجمله گردنبند طبی، درمان دستی و ماساژ و … نیز وجود دارد.

  • بازدید کنندگان گرامی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ