قوس گردن ؛ علائم , اصلاح و درمان

127043

ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد. چنانچه این انحنا بیش از حد طبیعی باشد به آن لوردوز گردنی می گویند.(چنانچه قوس گردن بیش از حد طبیعی باشد، لاله ی گوش از راستای عمودی بازو، لگن و سایر نقاطی که در ارزیابی وضعیت ستون فقرات ملاک قرار می گیرد، به سمت جلو تغییر می دهد). قوس گردن به لحاظ کوچکتر بودن مهره ها و ضخامت دیسک ها نسبت به سایر قوس های ستون فقرات جزئی تر است.

 عوارض قوس گردن

برای اینکه گردن در جایگاه طبیعی خود بماند عضلات ناحیه ی گردن متحمل فشار زیادی می شوند، به طوری که در تمام شرایط این گروه از عضلات(ذوزنقه ی گوشه ای، مهره ای رأسی و مهره ای گردنی) درگیر انقباضات بیشتر از حد طبیعی است. یکی از رایج‌ترین مشکلات وضعیتی بدن، قرارگیری سر و گردن به جلو است. هنگامی‌که ما به‌طور منظم فعالیت‌هایی انجام می‌دهیم که نیازمند توجه ما به سمت جلو (به‌عنوان‌مثال کار با کامپیوتر) می‌باشد، باعث می‌شود مدام سر و گردن خود را به سمت مقابلمان، در یک وضعیت نامتعادل نگه‌داریم. درنتیجه یک عدم تعادلی در عضلات گردن و شانه پدید می‌آید. این عدم تعادل باعث می‌شود سر به سمت جلو خم‌شده و از محور تعادلی قبلی خود خارج شود.

این انقباض موجب خستگی عمومی گردن و کاهش عملکرد حرکتی آن می شود. در مجموع می توان گفت قوس گردن عوارض و پیامد وخیمی ندارد، اما با توجه به اینکه تیپ ظاهری بدن را از حالت طبیعی خارج می کند معمولاً از نظر روانی و اجتماعی اثرات سوئی به جا می گذارد.

علائم  قوس گردن

در نتیجه ی بروز قوس گردن  سر به جلو رانده می شود. در ارزیابی یدن به وسیله ی خط شاقولی لاله ی گوش در خط شاقولی قرار نمی گیرد و به نسبت انحنای گردن جلوتر از وضعیت طبیعی است. معمولاً چانه ی این افراد جلو می آید و بین گردن و فک زاویه ای حدود ۹۰درجه تشکیل می شود.

این زاویه در حالت طبیعی خیلی کمتر است. سطح خاصی در محدوده ی شانه های این افراد به خوبی قابل رؤیت است که به نظر می رسد به جای اینکه گردن در وسط شانه قرار داشته باشد در سطح قدامی و جلوی سینه است. ارتفاع گردن در افراد مبتلا به قوس گردن نسبت به وضعیت طبیعی کوتاهتر به نظر می رسد و بعضاً یقه ی کت یا پیراهنشان به سمت بالا چروکیده می شود.

اصلاح و درمان قوس گردن

با توجه به اینکه علت خاصی برای ایجاد قوس گردن  عنوان نشده است، راه حل قطعی برای پیشگیری قوس گردن نمی توان ذکر کرد. با این حال رعایت اصول زیر می تواند کمک شایانی به اصلاح قوس گردن  و درمان قوس گردن باشد.
- حذف عادات حرکتی غلط و سعی فرد مبتلا به قوس گردن برای قرار دادن سر در وضعیت طبیعی

- تقویت عضلات ناحیه ی خلفی گردن برای درمان قوس گردن

- توسعه ی انعطاف پذیری عضلات ناحیه ی فوقانی سینه و بخش قدامی گردن برای درمان قوس گردن

- ایجاد جنبش پذیری در مهره های گردن و درمان قوس گردن

برای درمان قوس گردن روش های دیگری ازجمله گردنبند طبی، درمان دستی و ماساژ و ... نیز وجود دارد.

  • بازدید کنندگان گرامی

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)