آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

قوز پشتی در نوجوانان و علل آن

28112491211831586912118214518420523263317

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

28112491211831586912118214518420523263317

قوز پشت یا کیفوز که با گردی شانه و افتادگی کتف و شانه‌ها همراه است، مشکلی شایع میان نوجوان و به خصوص دختران به شمار می‌رود.

وضعیت نامناسب نشستن و انجام فعالیت‌های دستی یا وضعیت نامناسبی که نوجوانان در زمان بلوغ می‌گیرند، منجر به ایجاد این حالت می‌شود.

اگر حالت قوز بیش از حد معمول و همراه با درد و اختلالات عصبی باشد، به آن بیماری شورمن می‌گویند که نوع ساختاری این اختلال است. این بیماری به درمان‌های جدی و حتی در موارد نادری جراحی نیاز پیدا می‌کند.

اما در اکثر موارد، با توجه به تصحیح وضعیت بدن، توجه به وضعیت بدن هنگام انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های کششی برای شانه، کتف و نواحی بالایی ستون فقرات، اختلال قوزپشتی قابل بهبود است.

در مواردی که قوز پشت علل وضعیتی دارد، استفاده از وسایل قوزبند به طور کلی توصیه نمی‌شود. استفاده از این وسایل می‌تواند باعث از بین رفتن قابلیت حفظ ساختار طبیعی بدن شود و عضلات را در وضعیت نامناسب قرار دهد. بنابراین، توصیه می‌شود فقط با انجام ورزش‌های مناسب و تقویت عضلات، این وضعیت را بهبود بخشیم.

قوزپشتی ممکن است در سنین نوجوانی و جوانی رخ دهد و دلیل آن ممکن است بیماری‌هایی باشد که در این سنین شایع هستند و به آن‌ها کیفوز جوانی گفته می‌شود. این وضعیت معمولاً با درد همراه است و درمان آن شامل ورزش و روش‌های دیگر است.

علل قوز پشتی

بد قرار گرفتن وضعیت بدن، به ویژه در هنگام نشستن، که معمولاً با تلاش و تمرکز در قرار دادن بدن در وضعیت صحیح، تصحیح می‌شود.

ضعف عضلات در بیماری‌های عضلانی بدن.

قوز که در مواردی مانند در رفتگی لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره‌ها دیده می‌شود.

شکستگی ستون مهره‌ها به دلیل تصادف یا وجود تومور.

علل مادرزادی.

درمان قوز پشتی

پزشک درمان قوزپشتی را معمولاً از روش‌های غیرجراحی و جراحی استفاده می‌کند.

در صورتی که فرد مبتلا به قوزپشتی هنوز در حال رشد باشد، پزشک ممکن است از دستگاه‌های خاصی به نام قوزبند (بریس) برای درمان قوزپشتی استفاده کند. استفاده از این قوزبندها معمولاً تا زمان پایان رشد در پایان دوران بلوغ ادامه می‌یابد.

اگر زاویه قوس ستون مهره بیش از ۷۵ درجه باشد، معمولا از جراحی برای درمان قوز پشتی استفاده می شود.

منبع : امید ریهب

مقالات مرتبط

پوکی استخوان

شکستگی مهره

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ایالات متحده ، سالیانه ۷۰۰

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ