آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

فیزیوتراپی : کاربرد، جلسات لازم و تکنیک‌های درمان در فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کاربرد، جلسات لازم و تکنیک‌های درمان در فیزیوتراپی

تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۹

فیزیوتراپی  نوعی از درمان است که به بازیابی ، حفظ و به حداکثر رساندن قدرت، عملکرد، حرکت و بهبودی کلی کمک می‌کند. با استفاده از ورزش و تجهیزات، فیزیوتراپیست‌ها به افراد کمک می‌کنند تا پس از آسیب دیدگی یا شرایطی مانند پارکینسون و سکته، قدرت عضلانی و تحرک مفصل را بازیابند. فیزیوتراپیست‌ها متخصصینی هستند که دانش عمیقی در مورد نحوه کار بدن و مهارت‌های بالینی عملی برای ارزیابی، تشخیص و درمان آسیب و ناتوانی دارند.

قبل از تعیین نوع حرکات و تمریناتی که می‌توانید و باید برای بهبودی انجام دهید، عوامل مختلفی از جمله نیازهای فردی، شرایط بیمار و میزان تحرک باید در نظر گرفته شود. رویکردهای مختلفی وجود دارد که یک فیزیوتراپیست می‌تواند برای درمان و کنترل وضعیت شما استفاده کند. در بیشتر موارد شیوه‌های درمانی به‌کاربرده شده در فیزیوتراپی شامل حرکت‌های اصلاحی و ورزش ، درمان دستی، هیدروتراپی، آلتراسوند و تراکشن ستون فقرات می‌باشد. در ادامه‌ی مطلب کاربرد، انواع و روش‌های فیزیوتراپی توضیح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی فیزیوتراپی و یا رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی دکتر فرخانی با شماره تلفن­‌های ۰۹۳۳۱۱۱۱۶۱۴–  ۰۳۱۳۲۳۶۷۴۶۵ – ۰۳۱۳۲۳۳۰۳۸۲ تماس حاصل فرمایید.

کاربرد و انواع فیزیوتراپی


فیزیوتراپی برای هر سنی مناسب است و می‌تواند در هر زمان از زندگی به نفع شما باشد. در حالی که این روش درمانی معمولاً با مشکلات اسکلتی – عضلانی در ارتباط است ، اما برای انجام فیزیوتراپی حتما مجبور نیستید آسیب دیده باشید. فیزیوتراپی فراتر از آن است و در واقع می‌تواند به مدیریت شرایط پزشکی در طولانی مدت مانند آسم ، آماده شدن برای یک رویداد ورزشی یا حتی زایمان کمک کند.

انواع متداول فیزیوتراپی برای آسیب‌ها و شرایط مختلف عبارتند از:

فیزیوتراپی اسکلتی عضلانی 

این روش همچنین به عنوان فیزیوتراپی ارتوپدی شناخته می‌شود ، درمان‌هایی است که تحت این گروه قرار می‌گیرند بر روی بازگرداندن عملکرد به سیستم اسکلتی عضلانی ، از جمله عضلات ، مفاصل ، تاندون‌ها ، رباط‌ها ، اعصاب و استخوان‌ها هستند که می‌توانند تحت تأثیر آسیب‌ها ، فعالیت‌ها و حرکات مختلف قرار بگیرند.

فیزیوتراپیست شما یک ارزیابی دقیق از سیستم اسکلتی عضلانی شما انجام می‌دهد تا هر مسئله ای مانند درد مزمن ، به ویژه کمردرد را که می‌تواند در علائم شما باشد ، شناسایی کند.

درمان‌های اسکلتی – عضلانی بر موارد زیر تمرکز دارند:

• کاهش درد

• افزایش تحرک

• درمان آسیب بافت نرم

• اصلاح تراز بندی اسکلت

فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان بر نیازهای حرکتی منحصر به فرد سالمندان متمرکز است. شرایط بسیاری وجود دارد که با افزایش سن بر روی افراد تأثیر می‌گذارد مانند آرتروز ، سرطان ، پوکی استخوان ، بیماری آلزایمر ، تعویض مفصل و اختلالات تعادل.هدف از درمان‌های فیزیوتراپی سالمندان ما کمک به موارد زیر است:

• بازیابی تحرکی که تحت تأثیر سالمندی قرار گرفته است

• کاهش درد

• حول محدودیت‌های جسمی کار کنید و

• آمادگی جسمانی و سلامت کلی را بهبود ببخشید

پیر شدن فعال با کمک فیزیوتراپی برای اطمینان از آینده شما بدون درد و تا حد ممکن مستقل از اهمیت بالاتری برخوردار است. در کلینیک توانبخشی دکتر فرخانی ، ما طیف وسیعی از کلاس‌ها و برنامه‌ها را به طور خاص برای سالخوردگانی که به دنبال حفظ سبک زندگی فعال و سالم هستند ، ارائه می‌دهیم. این ویژگی را بدون توجه به سن خود در برنامه روزمره خود نگه دارید!

فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپی کودکان بر نیازهای جسمی نوزادان ، کودکان نوپا ، کودکان و نوجوانان با انواع اختلالات رشد ، عضله عصبی ، عضلانی ، اسکلتی یا سایر اختلالات جسمی متمرکز است.

تشخیص زودهنگام هنگامی که کودکان دچار مشکلاتی می‌شوند که مانع حرکت و وضعیت طبیعی وجود آن‌ها می‌شود ، کلید اصلی است. فیزیوتراپی برای کودکانی استفاده می‌شود که تحت تأثیر بیماری‌ها یا آسیب‌های مقابل قرار دارند از جمله:

• صدمات حاد ناشی از ورزش یا سایر موارد

• اختلالات ژنتیکی مانند فلج مغزی

• نقایص هنگام تولد

• تاخیرهای رشد

• ضربه به سر ، بیماری‌های عضلانی و یا کمبود اندام

• ناتوانی‌های ارتوپدی

درمان‌های فیزیوتراپی ما به کودکان کمک می‌کند تا:

• تسکین درد

• بهبود مهارت‌های حرکتی ناخوشایند و جزئی آن‌ها

• بازیابی قدرت ، استقامت و دامنه حرکت

• بازیابی تعادل ، هماهنگی و عادی سازی حرکت

• تمرینات و کشش‌های درمانی برای بازتوانی آسیب‌ها

• پردازش شناختی و حسی

فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپیست های ورزشی از جمله رزمندگان آخر هفته گرفته تا متخصصان فصلی و کودکان فعال از نزدیک در مراقبت و رفاه ورزشکاران نقش دارند. این قسمت از تمرین شامل مدیریت آسیب‌های ورزشی از طریق:

• ارزیابی و تشخیص اولیه آسیب

• درمان آسیب از طریق استفاده از مشاوره و روش‌های تخصصی برای افزایش بهبودی

• توانبخشی و مدیریت آسیب دیدگی تدریجی برای بازگشت سریع به ورزش

• اقدامات پیشگیری مانند ارزیابی حرکت برای شناسایی و رسیدگی به هرگونه عوامل زمینه ساز آسیب شناخته شده

• آموزش و به اشتراک گذاشتن دانش متخصص (مانند تکنیک‌های ضربه زدن) به تک تک ورزشکاران ، تیم هایی برای کمک به پیشگیری از آسیب

بهداشت زنان 

فیزیوتراپی برای زنان به طور عمده موارد مربوط به سیستم تولید مثل زنان ، زایمان ، مراقبت‌های قبل از زایمان و پس از زایمان و مسائل مربوط به ناباروری را برطرف می‌کند.

متخصصین فیزیوتراپی به زنان در موارد زیر کمک می‌کنند:

• تسکین درد کمر ، لگن و مفصل ران در حین و بعد از بارداری

• تقویت عضلات مرکزی

• فعال کردن کف لگن

• کاهش تورم لنفاوی

• کنترل بی اختیاری ادرار

متخصص فیزیوتراپی همچنین مجموعه ای از خدمات تخصصی قبل از زایمان و پس از زایمان از جمله کلاس‌های پیلاتس بارداری ، جلسات فیزیوتراپی و ماساژ بارداری را ارائه می‌دهد تا در تمام مراحل بارداری به شما کمک کند.

توانبخشی و مدیریت درد

اگر از درد مزمن رنج می‌برید ، مجبور به جراحی هستید یا اخیراً جراحی کرده اید ، این نوع فیزیوتراپی بر این است که شما را به یک سبک زندگی بدون درد برگرداند.

درمان قبل از جراحی بر روی تمریناتی متمرکز است که بدن شما را تقویت کرده و شما را برای توانبخشی بعد از عمل آماده کند. بعد از جراحی یا جراحت ، کاهش درد و تورم اولین اولویت و سپس تمرینات ملایم برای بهبود عملکرد با هدف بازگشت سریع شما به مسیر اول می‌باشد.

فیزیوتراپی قلبی تنفسی

فیزیوتراپی قلبی تنفسی در پیشگیری ، توان بخشی و جبران آسیب افرادی که از بیماری‌ها یا صدمات قلب ، سینه و ریه‌ها رنج می‌برند ، تخصص دارد. درمان‌ها عبارتند از:

• تمرینات تنفس عمیق و گردش خون

• روش‌های تنفس صحیح

• استراتژی هایی برای کمک به شما در کنترل سرفه و تنگی نفس

• موقعیت یابی برای انبساط بهینه ریه

• توانبخشی ریوی و قلبی

افرادی که از آسم ، برونشیت مزمن ، ذات الریه ، آمفیزم ، حمله قلبی ، فشار خون بالا یا سایر بیماری‌های موثر بر قلب و ریه‌ها رنج می‌برند یا دچار ناراحتی هستند، از این نوع فیزیوتراپی بهره مند می‌شوند. اگر شما تحت عمل جراحی قلب یا ریه قرار گرفته اید ، فیزیوتراپی همچنین می‌تواند به شما در توان بخشی کمک کند.

فیزیوتراپی عصبی 

فیزیوتراپی عصبی اختلالات مغز و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد ، از جمله آسیب‌های سر ، سکته ، آسیب نخاع ، آنوریسم ، مولتیپل اسکلروزیس ، بیماری پارکینسون و فلج مغزی. همچنین به درمان مسائل مربوط به تعادل عصبی کمک می‌کند که می‌تواند به دلیل شرایطی مانند سرگیجه ایجاد شود.

فیزیوتراپیست ها چه کاری انجام می‌دهند؟


فیزیوتراپیست ها متخصصان بهداشتی متعهدی هستند که دانش عمیقی در مورد نحوه کار بدن و مهارت‌های بالینی و عملی برای ارزیابی ، تشخیص و درمان آسیب و ناتوانی دارند.

قبل از تعیین نوع حرکات و تمرینات ، یک فیزیوتراپیست آموزش دیده است تا علت اصلی آسیب‌ها و سایر بیماری‌ها را مشخص کند ، قبل از تعیین نوع حرکات و تمرینات  شما می‌توانید و باید برای کمک به بهبودی خود، این حرکات را انجام دهید.  بسیاری از عوامل از جمله نیازهای فردی ، شرایط و تحرک را در نظر بگیرید.

رویکردهای مختلفی وجود دارد که یک فیزیوتراپیست می‌تواند برای درمان و مدیریت وضعیت شما استفاده کند ، از جمله حرکت و ورزش ، درمان دستی و آب درمانی.

در اینجا برخی از روش‌ها و شیوه‌های درمانی رایج که فیزیوتراپیست ها استفاده می‌کنند وجود دارد:

حرکت و ورزش

حرکت و ورزش

پس از ارزیابی وضعیت ، تحرک و توانایی فرد در انجام فعالیت‌های بدنی ، ممکن است فیزیوتراپیست شما مجموعه ای از تمرینات بدنی را که می‌توانید با خیال راحت در خانه انجام دهید برای افزایش دامنه حرکت مفاصل ، تقویت عضلات و بهبود تعادل و هماهنگی برای شما تجویز کند. این درمان می‌تواند در پیشگیری از آسیب و بهبودی و همچنین مدیریت بیماری‌های مزمن کمک کند.

درمان دستی 

درمان دستی

آسیب ممکن است باعث شود حرکات مفصل ما محدود شود. به همین ترتیب ، فیزیوتراپیست ها ممکن است تکنیک‌های مختلفی را برای کمک به ما در شل شدن مفاصل ، بافت‌ها و عضلات آسیب دیده به کار گیرند.

یک مثال حرکات غیرفعال است. این حرکات توسط شخص دیگری انجام می‌شود و نه خود ما بلکه در کنترل ماست زیرا می‌توانیم هر زمان و با کشیدن عضلات مانع آن شویم. تکنیک دیگر ، دستکاری است ، جایی که مفصل از حد مجاز عبور می‌کند و فراتر از کنترل فرد می‌شود. با این حال، این در مقایسه با فیزیوتراپیست ها در استئوپات ها و متخصصان عمل جراحی شیوع بیشتری دارد. در صورت لزوم ، یک فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند ماساژ را برای کمک به تسکین درد و کاهش تورم انجام دهد.

آب درمانی

سونوگرافی

آب درمانی که معمولاً برای درمان اختلالات روماتولوژیک ، ارتوپدی و عصبی استفاده می‌شود ، شامل ورزش در استخر کم عمق گرم با دمای ۳۳-۳۶ درجه سانتیگراد است.

مزایای مختلفی وجود دارد که منحصر به آب درمانی است. اولاً ، گرمای آب به شل شدن عضلات کمک می‌کند و دردهای مفصلی را تسکین می‌دهد. ثانیا ، زیر آب بودن نیز از وزن ما پشتیبانی می‌کند ، به مفاصل و عضلات اجازه می‌دهد تا با حداقل استرس حرکت کنند. علاوه بر این ، مقاومت در برابر آب در برابر حرکت ما می‌تواند قدرت عضلات را تقویت کند.

با آب درمانی ، افراد می‌توانند تمریناتی را انجام دهند که بدون فشار بیش از حد بر روی مفاصل ، نمی‌توانستند از آب خارج شوند. این روش می‌تواند به ویژه برای افراد مبتلا به آرتروز مفید باشد.

طب سوزنی

طب سوزنی

برخی از فیزیوتراپیست ها می‌توانند از طب سوزنی استفاده کنند. این عمل شامل قرار دادن سوزن‌های ظریف در پوست برای درمان التهاب و درد است. از مدت‌ها قبل طب سوزنی به عنوان یک درمان موثر برای درد مزمن شناخته شده است ، از جمله درد کمر و گردن (آرتروز ، سردرد مزمن و درد شانه). همچنین ثابت شده است که این روش به شما کمک می‌کند تا با عوارض جانبی شیمی درمانی مقابله کند ، درد ناشی از گرفتگی قاعدگی را کاهش داده و باروری را بهبود بخشد.

با این حال ، درست مثل هر رویکرد دیگر ، اثربخشی طب سوزنی در افراد مختلف متفاوت است. به طور خاص ، کسانی که دارو مصرف می‌کنند ، ضربان ساز ضربان قلب دارند ، در معرض خطر عفونت ، عفونت مزمن یا باردار هستند ، ممکن است مجبور باشند قبل از تصمیم به ادامه طب سوزنی با یک پزشک متخصص مشورت کنند.

سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی درمانی یک روش درمانی است که تقریباً ۸۰ سال است که توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می‌شود. این روش را نباید با سونوگرافی تشخیصی اشتباه گرفت ، این وسیله سونوگرافی است که برای دیدن قسمت داخلی بدن مانند بررسی جنین در دوران بارداری یا بررسی یکپارچگی بافت نرم استفاده می‌شود.

سونوگرافی ، تا همین اواخر ، درمان انتخابی برای آسیب‌ها و دردهای عضلانی و اسکلتی توسط فیزیوتراپیست های جهانی بود. با این حال ، بسیاری از مطالعات اخیر سوالاتی را در مورد تأثیر سونوگرافی بر نتیجه کلی فیزیوتراپی ایجاد کرده و استفاده از این نوع الکتروتراپی در ۱۵ سال گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است.

سونوگرافی با لرزاندن یک کریستال کوچک با اعمال بار الکتریکی به آن ، کار می‌کند. این کار باعث ایجاد امواج پیزوالکتریک می‌شود که از سر به صورت امواج اولتراسوند ساطع می‌شود. سپس سر دستگاه در تماس مستقیم با پوست شما از ناحیه دردناک یا ناحیه آسیب بافت قرار می‌گیرد. این کار جریان خون و روند بهبودی اختلال در سلول‌های بافت را افزایش می‌دهد ، که به عنوان مزیت درمان تئوریزه می‌شود.

همان طور که در بالا ذکر شد ، تحقیقات نشان داده است که اثر درمان سونوگرافی به احتمال زیاد جزئی و موقتی است. شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد درمان “دست به دست” از طریق آزادسازی بافت نرم (ماساژ) ، تحریک مفصل و توانبخشی منجر به تغییرات دائمی در بافت آسیب دیده و درد می‌شود.

لیزر درمانی با سطح پایین (LLLT)

لیزر درمانی با سطح پایین

لیزر درمانی تقریباً سه دهه است که به طور فزاینده ای توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می‌شود. LLLT یک روش نور درمانی با شدت کم است که منجر به تغییرات فتوشیمیایی در بافت‌ها می‌شود (نه تغییرات حرارتی). ثابت شده است که این روش به تسکین درد ، افزایش جریان خون ، کاهش التهاب ، تحریک ترمیم زخم و بازسازی بافت و همچنین کاهش اسکار کمک می‌کند.

تحقیقات حتی ثابت کرده است که LLLT می‌تواند التهاب را به همان اندازه و همچنین درمان داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) را کاهش دهد.

 

شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی

در شاک ویو تراپی  با استفاده از هوای تحت فشار یا پالس‌های الکترومغناطیسی باعث القای میکروتروما در بافت‌ها می‌شوند. این میکروتروما با افزایش جریان خون که مواد مغذی و اکسیژن بیشتری را به بدن می‌رساند ، پاسخ شفابخشی را ایجاد می‌کند که هر دو برای ترمیم بافت مهم هستند. این امر به نوبه خود باعث کاهش درد و تحریک می‌شود. اگرچه شاک ویو تراپی یک درمان خارق العاده غیرتهاجمی برای درمان مشکلات غیرقابل چالش است ، اما در زمان درمان می‌تواند بسیار دردناک باشد.

کشش

حرکت و ورزش

کشش یک روش دستی “تراکشن” ستون فقرات برای از بین بردن فشار از دیسک‌های مهره ای است که باعث درد می‌شوند ، و معمولاً برای درمان دیسک‌های بیرون زده ، سیاتیک ، بیماری دیسک دژنراتیو، اعصاب خرد شده و بسیاری دیگر از بیماری‌های کمر استفاده می‌شود.

چند روش درمانی برای بهتر شدن لازم است؟


این یک سوال مشترک است که هیچ کس نمی‌تواند به طور خاص به آن پاسخ دهد. هیچ دو مشکلی یکسان نیست ، زیرا هر مشکل هر فرد منحصر به خود او است. به همین دلیل است که داشتن یک ارزیابی دقیق برای کمک به شناسایی تمام عوامل درگیر در مسئله بسیار حیاتی است. ارزیابی مجدد و بررسی‌های مکرر برای ارزیابی اثربخشی مداخلات درمانی و همچنین پیشرفت مناسب درمان ضروری است. بهبودی همچنین تحت تأثیر عوامل بیمار مانند سن ، انگیزه ، تاریخ طبیعی یا پیشرفت مشکل ، شغل ، سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها ، عوامل روانی-اجتماعی و غیره قرار دارد.

درمان چقدر طول می‌کشد؟


هر شخصی منحصر به فرد است و هر مشکلی منحصر به فرد است. برخی از بیماران ما در طی ۲ تا ۳ هفته درد خود را از بین می‌برند و عملکرد خود را بازیابی می‌کنند. برخی مشکلات ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد. متأسفانه ، بعضی ممکن است چند ماه و در موارد نادر ، بیشتر طول بکشد. فقط در صورت کمک به درمان باید ادامه یابد. اگر برنامه درمانی ما کمکی نمی‌کند ، باید تغییر کند. پاسخ درمانی بسیار متغیر است و به موارد زیر بستگی دارد:

  • مشکل شما چقدر پیچیده و دشوار است
  • چگونه مشکل ایجاد شده است (حاد در مقابل مزمن)
  • چه مدت شما مشکل داشته اید
  • آسیب ساختاری چقدر قابل توجه است
  • چقدر متعهد به حل مسئله هستید
  • انگیزه شما
  • توانایی یا تمایل شما برای اصلاح فعالیت‌ها، عوامل تشدید کننده و غیره

این روش چقدر هزینه دارد؟


باز هم ، این موضوع نیز متغیر است و همیشه مهم است که در مورد ملاحظات مالی درمان خود با پزشک صحبت کنید. هزینه بر اساس تعداد کل درمان‌های مورد نیاز است (که این همان مدت زمان طولانی نیست).

تعداد متوسط جلسات درمانی ۸ جلسه است. به خاطر داشته باشید ، این تعداد یک میانگین است. بعضی از بیماران به جلسات درمانی کمتری احتیاج دارند و بعضی دیگر به جلسات بیشتری احتیاج دارند.

هدف همیشه ارائه راه‌حل‌ها به شیوه ای به صرفه و مقرون به صرفه از نظر زمانی است. اگر درمان جواب نمی‌دهد ، برنامه باید تغییر کند. در برخی موارد ، عوامل و یا پزشکان دیگری نیز می‌توانند به شما کمک کنند (به عنوان مثال پزشکان ، ماساژ درمانی ، روانشناسان ، مربیان و غیره). با خیال راحت درباره ارائه دهندگان خدمات جایگزین یا اضافی بحث کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ