آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

فلج مغزی یا Cerebral palsy

Cerebral-Palsy

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

فلج مغزی یا Cerebral palsy

تعریف:  فلج مغزی  یا بیماری CP یک اختلال مغزی غیر پیشرونده است که به صورت ناهنجاری در حرکات، تونوسیته و پوسچر نمایان می شود که ممکن است همراه با معلولیتها و نقایص دیگر تظاهر نماید.

شروع آن قبل از رشد و تکامل مغزی اتفاق می افتد یعنی وسیله آسیب یا ضایعه مغز نابالغ (دوره جنینی ـ حین تولد و یا بلافاصله پس از تولد) ایجاد می شود.

بیشترین رشد مغز تا ۲ سالگی است پس از زمان آبستنی (جنینی) تا ۲ سال پس از تولد ضایعه مغزی را فلج مغزی یا CP می گویند اما سن نهایی برای تشخیص نوع CP را ۳ و یا حتی ۵ سالگی می دانند چرا که در طی روند تکامل و رشد از نظر تشخیصی ممکن است در طبقات هر انواع مختلفی قرار گیرد.

درصد شیوع CP در جوامع مختلف فرق می کند بطور مثال در ایران گفته می شود که ۱۲۰۰۰۰کودک cp وجود دارد و یا در کتاب dys Function OT and physical درصد شیوع cp را تقریباَ ۲ در ۱۰۰۰ مورد ذکر کرده است . ( ۱۹۹۲) .

فلج مغزی c.p یک انسفالوپاتی ثابت استاتیک است و عبارتست از یک اختلال غیر پیشرونده در وضعیت بدن و حرکات که معمولا بهمراه صرع و اختلالات تکلم بینایی و هوش است . در نتیجه یک نقص یا ضایع در دوران نمو مغزی ایجاد می گردد. میزان شیوع آن حدود ۲ تا ۴ مورد به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است . این اختلال برای اولین بار توسط یک جراح ارتوپد بنام لیلتل در حدود ۱۵۰ سال پیش شرح داده شده است .

آتاکسی فلج مغزی به معنی تو ن عضلانی پایین می باشد آتاکسی ۵ تا ۱۰ درصد بیماران فلج مغزی را تشکیل می دهد . فلج مغزی اسپاستیک به معنی فردی است که نمی تواند عضلاتش را شل کند . کسی که فلج مغزی دارد به معنی آنست که کودک ناتوانی فیزیکی دارد همچنین مشکلات یادگیری نیز می تواند داشته باشد .

اگرچه این معلولیت مختص سراسر عمر و زندگی است و به تعبیر دیگر غیرقابل علاج، اما غیرقابل تغییر نیست کما اینکه الگوهای حرکتی ممکن است در حین رشد یا بلوغ و یا با مداخلات درمانی و توانبخشی تغییر یابند.

یکی دیگر از روش های درمان سی پی با طب سوزنی است. طب سوزنی سلامت و تعادل درونی را زمانی‌که متخصص سوزن‌های ریزی را در نقاط مشخص در بدن به منظور بازیابی جریان طبیعی انرژی بدن قرار می‌دهد، باز می‌گرداند. طب سوزنی موفقیت پایداری را در بیماران مبتلا به فلج مغزی نشان داده است.

روش دیگر برای درمان فلج مغزی گفتار درمانی است. گفتار درمانی برای فلج مغزی بسیار مفید است.اهداف گفتاردرمانی برای فلج مغزی کودکان و بزرگسالان ، بهبود توانایی‌های گفتاری و ارتباطی کودکان است. گفتاردرمانی کودکان فلج مغزی به‌وسیله تقویت عضلات مورد استفاده در هنگام سخن گفتن، افزایش مهارت‌های حرکتی دهانی و بهبود درک سخنان و زبان انجام می‌شود. همچنین این آموزش‌ها به بهبود اختلالات بلع مانند دیسفاژی نیز کمک می‌کند.

منبع : اسپیشال

مقالات مرتبط

علل شکستگی لگن

شکستگی لگن

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ آناتومی لگن پایین ترین قسمت تنه

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ