آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

عوارض بعد از انجام اعمال جراحی ستون مهره

3258_orig

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

هر روز تعداد زیادی از عمل‌های جراحی در حوزه ستون فقرات انجام می‌شود و این تعداد هر ساله به همراه پیچیدگی بیشتری افزوده می‌شود. اغلب این عمل‌های جراحی بدون هیچ مشکلی انجام می‌شوند، اما همچنین ممکن است با عوارضی همراه باشند و جراحی‌های ستون مهره نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال، به دلیل اهمیت ستون مهره، عوارض آن، هر چند با احتمال کم، بسیار مهم و قابل توجه هستند.

آسیب‌های پس از جراحی ستون مهره را می‌توان به دو دسته آسیب‌های حین جراحی و عوارض پس از جراحی تقسیم کرد.

عوارض بعد از جراحی ستون مهره

بعضی از عوارض جراحی های ستون مهره بلافاصله بعد از جراحی دیده نشده و ممکن است بعد از گذشت چند هفته خود را نشان دهند. مهمترین این عوارض عبارتند از :

ادامه درد سیاتیکی : در جراحی‌های مربوط به درمان هرنی یا فتق دیسک بین مهره‌ای، در برخی موارد ممکن است جراح نتواند تمامی قطعات دیسک که بر روی ریشه عصبی فشار می‌آورد را به‌طور کامل از محل خارج کند. در این صورت، ممکن است مقداری از درد که به پای بیمار تابیده می‌شود، باقی بماند.

هماتوم اپیدورال Epidural hematoma : در این وضعیت، مقداری خون در فضای اطراف پرده دورا یا سخت شامه جمع می‌شود. هماتوم اپیدورال به دلیل ادامه خونریزی از رگ‌های خونی است که در حین جراحی بریده شده‌اند. در ابتدا، این خونریزی مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، اما پس از مدتی با افزایش خونریزی و انباشت خون، فشار هماتوم بر ریشه‌های عصبی، منجر به درد و علائم عصبی می‌شود. خونریزی اپیدورال نیازمند جراحی فوری است.

آبسه اپیدورال Epidural abcess  : این عارضه به علت تجمع چرک در اطراف پرده دورا یا سخت شامه ایجاد میشود و علائم آن معمولا بعد از ۴-۲ هفته از جراحی بروز میکند. آبسه اپیدورال باید بصورت اورژانس جراحی شود.

پسودومننکوسل Pseudomeningocele : این عارضه معمولا به علت آسیب پرده های اطراف نخاع ایجاد شده و بر اثر آن مانند مننگوسل مایع مغزی نخاعی در پشت نخاع جمع میشود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ