آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

عوارض آرتروز گردن

shutterstock_100163573

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

shutterstock_100163573

یکی از شایعترین بیماری های شغلی که در برخی از شغل ها مانند دندانپزشکی بیشتر مشاهده می شود بیماری آرتروز گردن است.

اعصاب دست ها در گردن از میان مهره ها خارج می شوند و به سمت انتهای دست ها می روند که به علت بیماری آرتروز گردن و یا دیسک گردن و علل دیگر امکان دارد به آن ها فشار وارد شده و بیمار  احساس گردن درد با انتشار به بازو و ساعد و همچنین احساس بی حسی کند.

عصب های حسی مهم که به سر و صورت می رسند از گردن عبور می کنند . ستون فقرات گردن دارای هفت مهره است که قابلیت حرکت کردن دارند و باعث می شوند که ما بتوانیم گردن خود را به اطراف حرکت دهیم. علت گردن درد میتواند به دلیل نرم و قابل انحنا بودن به راحتی هنگام زمین خوردن و یا حوادث  آسیب می بیند و به دلیل اینکه رگ های مهم و حساس مغز از گردن عبور می کنند صدمه دیدن گردن باعث قطع شدن جریان خون و همچنین مشکلات حسی می شود.

صدادادن مهره های گردن نوعی صدای ترق و تروق یا شبیه کلیک کردن است که هنگام چرخاندن سر به طرفین ایجاد می‌شود. این صدا، شبیه به صدایی که هنگام چرخاندن انگشت‌ها بوجود می‌آید. بسیاری از مردم عادت دارند پس از بیدار شدن از خواب یا پس از کار طولانی پشت میز، گردن خود را برای از بین بردن فشار عضلانی بپیچانند. اگرچه افراد پس از چرخاندن گردن و ایجاد این صدا احساس راحتی می‌کنند اما تکرار این کار برای سلامتی مضر است. این کار باعث گردن درد و آرتروز گردن می‌شود.

علائم آرتروز گردن

آرتروز گردن معمولا بیشتر کارمندان که کارشان پشت میز است یا به عبارت دیگر افراد کم تحرک و ثابت نشین را مبتلا می کند.

 ازعلایم آرتروز گردن میتوان به  درد شانه و کتف اشاره کرد، که تا نواحی بالای کمر و پشت سر منتشر می شود و باعث فشار بر روی ریشه های عصبی می شود و می تواند دردهای انتشاری در مسیر عصب و تا نوک انگشتان را ایجاد کند.

در صورتی که به علل آرتروز گردن  فشار بر روی نخاع ایجاد شود علائمی مانند ضعف عضلات و نداشتن توانایی در حرکت ظریف انگشتان به وجود می آید

عوامل آرتروز گردن

از عوامل ایجاد کننده آرتروز گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضربه ها (شکستگی ها )  و آرتروز گردن

بیماری های التهابی مفاصل و آرتروز گردن

عفونت های مفصلی و آرتروز گردن

عوارض آرتروز گردن

کم شدن انعطاف پذیری گردن بعد از عمل جراحی و یا درمان آرتروز گردن

در صورت عدم درمان آرتروز گردن با پیشرفت بیماری آرتروز گردن ممکن است راه رفتن افراد مبتلا به بیماری به صورت غیر طبیعی و یا اسپاتیک در آید.

Profile view of a mature man with a stiff and sore neck while isolated on white

درمان آرتروز گردن

 • درمان آرتروز گردن با گرما

گرم نگه داشتن گردن برای درمان درد آرتروز گردن و کاهش عوارض آرتروز گردن موثر است

 • درمان آرتروز گردن با فیزیوتراپی

نرمش های طبی و مخصوصی که در فیزیوتراپی برای افزایش انعطاف گردن و تقویت عضلات گردن استفاده می شود در رفع علائم بیماری آرتروز گردن تاثیر زیادی دارد

 • درمان آرتروز گردن با دارو

ممکن است پزشک برای رفع مشکلات بیماران مبتلا به  آرتروز گردن داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند پروفن و داروهای شل کننده عضلات را تجویز کند

 • ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش اوزون درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. روش ازون درمانی به ترتیب زیر عمل می کند:

 • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
 • مواد ضد التهابی موجب کاهش علائم آرتروز گردن مانند درد، تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
 • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
 • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

 • درمان آرتروز گردن با جراحی

هنگامی که روش های درمانی که در مورد آن ها توصیح داده شد در درمان بیماری آرتروز گردن موثر نباشد ممکن است عمل جراحی برای درمان درد و مشکلات بیماران مبتلا به آرتروز گردن توصیه شود.

پیشگیری از آرتروز گردن

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد هر وقت احساس گردن درد داشتید پیشانیتان را با کف دست فشار دهید. استرس و یا ناراحتی می تواند باعث ایجاد سفتی عضلات گردن و گردن درد شود .

شما می توانید این درد را با نرمش های ساده رفع کنید .همچنین ورزش در محل کار  می تواند در پیشگیری از آرتروز گردن و درمان گردن درد تاثیر زیادی داشته باشد.

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد بر روی یک صندلی نشسته و مقداری به سمت جلو خم شوید و آرنجتان را بر روی میز قرار دهید .

سرتان را میان دو شانه قرار دهید . پیشانی خود را با دست گرفته و مقداری فشار دهید و این حالت را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه حفظ کنید و  برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد ۳ تا ۵ بار این حرکت را انجام دهید

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد موقع دیدن تلویزیون شانه هایتان را بالا و پایین کنید. در لبه یک صندلی نشسته و ستون فقرات را کاملا صاف کنید به صورتی که بلند تر به نظر بیایید .شانه ها را بالا تا حد امکان بالا برده و پس از آن تا جایی که می توانید پایین بیاورید

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد زمانی که بیشتر از ۴۵ دقیقه کار می کنید و یا جلوی کامپیوتر می نشینید و یا رانندگی می کنید دقیقه ای ورزش کنید .

معمولا موقع رانندگی و نشستن های ثابت و طولانی مدت ما سرمان را جلو می آوریم که این کار یکی از علل ایجاد آرتروز گردن و گردن درد می باشد به همین علت برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد بهتر است هر ۱۰ دقیقه یکبار از پشت میز بلند شده و کمی بایستید و گردن و شانه ها را کمی چرخانده و نرمش دهید.

برای پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد موقع تایپ کردن بهتر است وضعیت مناسب بدن را حفظ کرده و به صورت مکرر به این کار مشغول نباشید .

بالش مناسب خواب نیز در پیشگیری از آرتروز گردن و گردن درد تاثیر بسیار زیادی دارد

 • خواننده گرامی :

 • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “آرتروز گردن” مطالعه فرمایید

 

نویسنده : دکتر فرخانی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ