آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

عمل جراحی درمان انحراف بینی

169839

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

169839

بینی یکی از برجسته ترین و بارزترین عناصر صورت است.ظاهر بینی در ارتباط با سایر عناصر صورت تاثیر شگرفی در چهره  شما دارد. بعلاوه بینی عملکرد حیاتی در ارتباط با عبور هوا و تنفس و تنظیم دمای هوا دارد.

تیغه بینی به صورت طبیعی در خط وسط قرار دارد و انحراف آن می تواند منجر به انسداد مجاری بینی و یا کجی شکل ظاهری آن شود. عمل جراحی زیبایی بینی را اصطلاحا رینوپلاستی و تصحیح انحراف تیغه بینی را سپتو پلاستی می گویند. این دو عمل معمولا به صورت توام انجام می گیرند.

به دلیل منحصر بفرد بودن ساختمان و ظاهر بینی هر فرد ، در عمل زیبایی بینی بیش از هر عمل زیبایی دیگر بایست خصوصیات فردی بینی شما و تناسب آن با سایر عناصر صورت مد نظر باشد. در جراحی عمل بینی  شما همواره سعی بر اینست که خصوصیات مثبت بینی شما حفظ شده و تنها مواردی که دچار عیب هستند اصلاح گردند.

باید توجه داشت که مهمترین عامل در حصول نتیجه عمل زیبایی بینی ، شکل اولیه بینی و کیفیت پوست آن است.

در حدود ۵% موارد عمل بینی ،ضرورت اصلاح مجدد وجود دارد ، که معمولا به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی قابل انجام است ، و اصطلاحا به آن روتوش بینی می گویند.

نکات لازم قبل از عمل بینی

استعمال دخانیات به مدت ۴ هفته قبل و بعد از عمل بینی ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خونرسانی به بافت های عمل شده را مختل می نماید.

به مدت ۸ ساعت قبل از عمل بینی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید.

لباس شما در هنگام مراجعه  عمل بینی به کلینیک باید از نوعی باشد که مجبور نباشید از سر به تن کنید

انحراف بینی

چه عواملی موجب انحراف بینی می شود و چگونه می توان آن را درمان کرد؟
افرادی که دچار انحراف بینی هستند، از عدم تناسب اعضای صورت و بینی رنج می برند. انحراف بینی معمولا در نتیجه ی رشد وراثتی بیش از حد غضروف ها و استخوان هایی ایجاد می شود که موجب هل دادن بینی به یک سمت می شود. انحراف بینی همچنین می تواند در اثر ضربه یا جراحت در زمان کودکی یا نوجوانی فرد ایجاد شود. چنین شرایطی معمولا موجب نارضایتی از عدم تناسب بینی می شود، چون در نمای جلویی از بینی فرد، ساختارهای بینی از مرکز منحرف شده اند و ظاهری ناخوشایند برای فرد و اطرافیانش ایجاد کرده اند.

آیا امکان ترمیم انحراف بینی من وجود دارد؟ در صورت امکان چگونه انجام می شود؟
هدف افرادی که تحت عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی قرار می گیرند، این است که خط وسط بینی شان به حالت مستقیم درآید. در طی این عمل، که تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد، ساختارهایی که موجب انحراف بینی می شوند، مورد تغییر و اصلاح قرار بگیرند و به ظاهری طبیعی در نمای جلویی صورت دست یابند. معمولا اصلاح انحراف بینی موجب بهبودی ظاهر خط میانی بینی و ظاهر کلی صورت، می شود. جراح شما از تصویرسازی کامپیوتری استفاده می کند تا به مراجعین عمل زیبایی بینی کمک کند که نتایج و جزئیات عمل رینوپلاستی را تجسم کنند.

عمل جراحی درمان انحراف بینی

برای بسیاری افراد، رینوپلاستی چیزی فراتر از تلاش برای بهبود ظاهر بینی و تقارن کلی صورت است. انحراف بینی، جدا از ایجاد نگرانی در مورد ظاهر فرد، می تواند موجب مشکلات تنفسی نیز شود. در مورد افرادی که به چنین مشکلی دچار هستند و قصد انجام رینوپلاستی دارند، این سوال که آیا این روش می تواند کمک کننده باشد یا نه، بسیار مهم است.
برخی از مواردی که شما باید در مورد انجام رینوپلاستی به منظور تصحیح انحراف بینی بدانید:
• چنانچه هدفتان از عمل رینوپلاستی بازسازی مسیرهای بینی، تحصحیح تنفس و یا برطرف کردن موانع موجود در مسیرهای هوایی بینی است، به این نوع عمل، سپتورینوپلاستی نیز می گویند.
• انجام روش رینوپلاستی به منظور رفع یکی از مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره شد، در مقایسه با مثلا کاهش سایز بینی، روشی بسیار پیچیده تر است.
• جراح متخصص پلاستیک، طرحی را مانند آنچه برای ساخت یا بازسازی چیزی ترسیم می کنند، آماده می کند.
• علاوه بر طرح ریزی به منظور تصحیح مشکلات بینی، تقارن و تناسب بینی را هم بررسی می کند.
• این نوع عمل جراحی ممکن است به منظور تصیح انحراف بینی انجام شود که یا از زمان تولد وجود داشته و یا در اثر ضربه ای موجب شکستگی بینی شده و به درستی و یا اصلا ترمیم نشده.
• انحراف بینی همچنین ممکن است در اثر رشد نادرست و نامتعادل بینی در دوران کودکی و نوجوانی ایجاد شده باشد. آسیب بینی در این مراحل زندگی فرد نیز می تواند موجب انحراف بینی شود.

 شانس موفقیت عمل جراحی

بخش عمده ای از میزان موفقیت عمل رینوپلاستی به منظور اصلاح انحراف بینی، به نوع مشکل آن بستگی دارد. برخی مطالعات نشان داده است که مواردی مثل انحراف تیغه ی بینی تا ۳۰% را می توان اصلاح کرد. البته بخش عمده از آن نیز می تواند به میزان مهارت و تجربه ی جراح متخصص و تکنیک هایی که برای این عمل استفاده می کند، بستگی داشته باشد. بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید، این است که با یک یا دو جراح متخصص زیبایی جلسه ی مشاوره ی رایگان تنظیم کنید و نظرات یک فرد حرفه ای در این زمینه را بپرسید. مراقب برخی وعده وعیدهای عمل نشدنی باشید و سعی کنید با چندین نفر مشورت کنید تا بتوانید نظرات آن ها را با هم مقایسه کنید.
چنانچه تحت عمل رینوپلاستی به منظور اصلاح انحراف بینی قرار بگیرم آیا امکان دارد که انحراف بینی ام بازگردد؟
گاهی اوقات ممکن است انحراف بینی دوباره بازگردد. حفاظت از بینی به مدت ۶ هفته پس از عمل جراحی رینوپلاستی بسیار ضروری است. پس از انجام رینوپلاستی تزریقی، مواد قابل تزریق، ممکن است پس از دو سال از بین بروند و تزریق مجدد لازم باشد

نکات لازم بعد از عمل بینی

 رژیم غذایی پس از عمل بینی  در ابتدا به صورت مایعات و از روز بعد معمولی می شود. به مدت ۲ هفته از مصرف خوردنی هایی که مستلزم حرکت زیاد لب ها باشد (مثل سیب )پرهیز نمائید.

سر شما در زمان استراحت پس از عمل بینی  باید کمی بالا تر از بدن بدن باشد.

کمپرس سرد (کیسه حاوی یخ) روی چشم ها به مدت ۴۸ ساعت پس از عمل بینی باعث کاهش ورم خواهد شد. میزان ورم در ظرف ۷۲ ساعت به حداکثر می رسد.

ترشح از بینی تا ۷۲ ساعت پس از عمل بینی طبیعی است ودر صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید.

گچ بعد از ۱۰-۷ روزپس از عمل بینی برداشته می شود. در طی این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام کنید.

شل شدن چسب ها  در طی ۵ روز اول عمل بینی طبیعی است.

کبودی بعد از عمل بینی  طبیعی بوده وظرف ۲ هفته از بین می رود.

بعد از بر داشتن گچ تغییرات عمده مشهود است ولی تغییرات تدریجی در طی ۱۲-۶ ماه پس از عمل بینی کامل می شود.

بعد از برداشتن گچ تا ۳ هفته حق استفاده از عینک را ندارید و از آن پس به مدت ۳ هفته  باید با چسب عینک را به پیشانی بچسبانید .

تا سه هفته پس ازعمل بینی  از فین کردن از طریق بینی باید اجتناب شود و در صورت بروز عطسه باید با دهان باز باشد.

از فعالیت و ورزش های سنگین مانند ایروبیک ،وزنه برداری ،خم شدن طولانی مدت برای ۳  هفته بعد از عمل بینی  پرهیز شود.

ورزش های تماسی مانند کشتی ، فوتبال ، رزمی و غیره تا ۳ ماه  بعد از عمل بینی ممنوع است.

بخیه های خارجی در روز پنجم پس از عمل بینی کشیده شده و بخیه های داخلی خودبخود جذب می شوند.

پوست بینی شما بعد از عمل بینی  نسبت به نور خورشید حساس است، بنابراین تا ۸ هفته در معرض آفتاب طولانی مدت قرار نگیرید یا از کرم های ضد آفتاب استفاده نمائید.

حس نوک بینی شما بعد از عمل بینی کاهش یافته ولی در ظرف چندین هفته به حالت طبیعی برمی گردد

 

منبع : جراح پلاستیک بینی و صورت

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ