آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علل کشیدگی عضله چهارسر در جلوی ران

2485_orig

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضله چهار سر ران در فعالیت های شدید بدنی و ورزشی ایجاد میشود. این کشیدگی معمولا همراه با درد شدیدی در عضلات جلوی ران است.

ساختمان عضله چهارسر جلوی ران

عضلات چهارسر چهار عضله در کنار هم هستند که در جلوی ران قرار داشته و قسمت اعظم حجم عضلانی جلوی ران را تشکیل میدهند. چون این دسته عضلانی کار تقریبا یکسانی انجام داده و در کنار هم هستند به آنها عضله چهارسر ران (بجای عضلات چهار سر ران) یا عضله کوادری سپس Quadriceps muscle هم میگویند. این چهار عضله عبارتند از :

  • رکتوس فموریس
  • وستوس مدیالیس
  • وستوس لترالیس
  • وستوس اینترمدیوس

چگونگی ایجاد آسیب عضله چهارسر ران

وظیفه اصلی عضله چهارسر ران، استقامت مفصل زانو است. هنگام انقباض، فیبرهای عضله چهارسر ران تحت تنش‌های کششی قرار می‌گیرند. در این حالت، اگر نیرویی خارجی سعی کند مفصل زانو را خم کند، فیبرهای عضله تحت تنش بیشتری قرار می‌گیرند (این موضوع ممکن است در مواردی مانند لگد زدن قوی یا فرود آمدن به زمین پس از پرش رخ دهد).

اگر این تنش بیش از حد تحمل عضله باشد، پارگی‌های کوچکی در فیبرهای عضلانی به همراه خونریزی ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به درد و تورم عضله گردد. این وضعیت به عنوان کشیدگی یا استرین عضله چهارسر ران شناخته می‌شود.

علل کشیدگی عضله چهارسر ران

یکی از عوامل اصلی کشیدگی عضله چهارسر ران، افزایش ناگهانی طول آن به میزانی که عضله قادر به تحمل آن نیست، و همچنین در حین فعالیت‌های ورزشی است. این آسیب بیشتر زمانی رخ می‌دهد که فرد بدون آمادگی قبلی ورزشی را که بیش از حد تحملش است، انجام می‌دهد. این وضعیت به چند علت زیر ایجاد می‌شود:

  • عضلات جلوی ران فرد به اندازه کافی قوی نیستند و نمی‌توانند نیروهای وارده را تحمل کنند. این باعث می‌شود که یک عضله ضعیف در معرض نیروهای کششی زیاد قرار گیرد و فیبرهای عضلانی آن دچار پارگی‌های ظریف شوند.
  • فرد قبل از شروع ورزش، نرمش‌های کششی را به اندازه کافی انجام نمی‌دهد و عضله سفت بوده و قدرت انعطاف و خاصیت کششی به اندازه کافی ندارد. در این موارد، عضله نمی‌تواند در مقابل نیروهای زیادی که در حین ورزش به آن وارد می‌شود، به اندازه لازم کشش یابد و در نتیجه دچار آسیب کششی به صورت پارگی فیبرهای عضلانی می‌شود.
  • انجام ورزش‌های طولانی مدت که عضله چهارسر را خسته می‌کند.
  • ضربه مستقیم به عضله چهارسر ران.

این نوع کشیدگی عضله چهارسر ران بیشتر در ورزش‌های دو، دو با مانع، پرش طول، بسکتبال و فوتبال دیده می‌شود. همچنین، در هوای سرد احتمال کشیدگی عضله چهارسر ران بیشتر است.

 

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ