آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علل و درمان واریس

th

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

100924273580

همه چیز از یک درد کوچک و احساس خستگی در پاها شروع می‌شود. بسیاری از افراد ممکن است این درد را نادیده بگیرند و منتظر شوند تا روزی خود به خود از بین برود، در حالی که نمی‌دانند که این درد نشانه‌ای از بیماری واریس است که روز به روز بدتر می‌شود. سپس یک روز متوجه می‌شوند که بخشی از پاهایشان تغییر رنگ داده و تورم و درد شدیدی دارد.

واریس یک اتساع غیرطبیعی و پیچ خوردگی وریدهای سطحی است که به دلیل گردش خون نامنظم در اندام‌ها ایجاد می‌شود. این عارضه ممکن است علل مختلفی داشته باشد و معمولاً در اندام‌های پایینی رایج است، اما به ندرت در مناطق دیگر مشاهده می‌شود. به طور کلی، علت ایجاد واریس ناتوانی دریچه‌های وریدی است که این ناتوانی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

علل واریس

احتمال وجود این سیاهرگ‌ها به دلیل عوامل ژنتیکی وجود دارد، اما این تنها عامل مورد نظر نیست. بارداری و طولانی بودن ایستادن از جمله عوامل مهم در بروز واریس هستند. همچنین چاقی نیز می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد. فشار ناشی از اضافه وزن نیز ممکن است منجر به ایجاد واریس و شکستگی رگ‌های خونی شود.

 علائم واریس

علائم و نشانه‌های واریس، علاوه بر رگ‌های ظاهراً بدنظر و به شکل طنابی، شامل دردها و گرفتگی‌های مداوم، ورم و خستگی پس از مدتی ایستادن نیز هستند. رنگ پوست نیز ممکن است تغییر کند و به شکل قهوه‌ای مانندی بروز کند که به آن رکود رنگدانه‌های پوستی می‌گویند. این مشکل نیز به دلیل شکستگی رگ‌های خونی و نفوذ خون به منطقه آسیب دیده ایجاد می‌شود و در افرادی که به مدت طولانی به این مشکل مبتلا هستند، رخ می‌دهد.

درمان واریس

روش‌های درمانی قادرند پیشرفت و احساس ناراحتی ناشی از سیاهرگ‌های واریسی را کاهش دهند. در بعضی موارد برای اصلاح سیاهرگ‌های واریسی شدید عمل جراحی ضرورت می‌یابد. برخی از درمان های شایع ( به منظور آشنائی شما )، عبارتند از:

اسکلروتراپی : ماده محلولی که سیاهرگ‌ها را زخمی می‌کند به داخل سیاهرگ‌ های واریسی کوچک یا متوسط تزریق می‌شود. فرآیند تشکیل بافت در محل زخم، سیاهرگ‌های گشاد را می بندد و خون آنها به سیاهرگ‌های سالم جریان می یابد.

برداشت سرپایی سیاهرگ‌ها : در این روش سیاهرگ‌های واریسی کوچک با ایجاد تعدادی سوراخ کوچک در پوست برداشته می‌شوند. معمولا بی حسی موضعی کفایت می‌کند و اثر باقیمانده از جراحی ناچیز است.

جراحی اندوسکوپی سیاهرگ: یک لوله انعطافپذیر ( آندوسکوپ ) که دوربین ظریفی دارد وارد اندام پایینی بدن می‌شود تا به جراح در مشاهده و بستن سیاهرگ‌ها کمک کند. این روش تنها به برش‌های کوچک نیاز دارد. در صورت ابتلا به سیاهرگ‌های واریسی شدید و همراه با زخم‌های واریسی ، احتمالا از این شیوه سود خواهید برد.

جراحی لیزری : سیاهرگ‌های واریسی کوچکتر و سیاهرگ‌های عنکبوتی با استفاده از لیزر بسته می‌شوند. به هر حال انتخاب روش مناسب درمان به عهده پزشک است.

منبع : پرشین پرشیا , تبیان , عصر ایران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ