آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علل و درمان بورسیت شانه

بب

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

بب

درد شانه در اثر التهاب بورس ناحیه شانه را بورسیت شانه می گویند، بورس ( bursa ) ساختارهایی کیسه مانند حاوی مایع هستند که در محل اتصال یا عبور تاندون عضلات و در حد فاصل تاندون و استخوان قرار دارند و از سائیده شدن آنها به هم جلوگیری و حرکات مفصل را نرم می کنند.

علل بورسیت شانه

حرکات تکراری و فعالیت‌هایی که نیازمند قرارگیری دست در نزدیکی سر هستند، می‌توانند باعث التهاب ناحیه شانه شوند. ورزش‌هایی مانند تنیس، شنا و والیبال (اسپیک زدن) که در آن‌ها دست به دفعات زیاد در امتداد سر قرار می‌گیرد، و همچنین برخی حرفه‌ها مانند رنگ‌آمیزی و نجاری که نیازمند قرارگیری دست در نزدیکی سر هستند، به آسیب و التهاب ناحیه شانه مستعد می‌باشند.

علائم و نشانه های بورسیت شانه

• درد در جلوی قسمت خارجی شانه

• درد با بالا بردن دست بالاتر از سطح شانه تشدید می گردد.

• امکان دارد در قسمت خارجی شانه تورم و گرمی وجود داشته باشد.

• در لمس عمقی قسمت جلوی خارج شانه حساسیت وجود دارد.

درمان بورسیت شانه

برای درد و التهاب ناحیه شانه، روش‌های زیر می‌تواند مفید باشد:

  • استفاده از یخ درمانی: یک کیسه حاوی یخ را هر ۳-۴ ساعت به مدت ۲۰-۳۰ دقیقه بر روی شانه قرار دهید. این روش را به مدت ۲-۳ روز ادامه دهید تا درد به طور کامل کاهش یابد.
  • مصرف داروهای ضد درد و ضد التهابی غیر استروئیدی: این داروها می‌توانند در کاهش درد و التهاب ناحیه شانه مفید باشند. قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
  • ورزش‌های تقویتی در فاز بهبودی: در مرحله بهبودی، انجام ورزش‌های تقویتی مخصوص شانه می‌تواند مفید باشد. این ورزش‌ها باید توسط یک متخصص فیزیوتراپی یا مربی ورزشی تحت نظر انجام شود، تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود و بهبودی به درستی صورت پذیرد.

مهم است که قبل از انجام هرگونه تغییر در روش‌های درمانی، با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی‌های وی را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ