آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علت و درمان گرفتگی ، خشکی و اسپاسم عضلات و رگ گردن

drfarkhani-170121170502

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

گرفتگی گردن یک عارضه بسیار دردناک است که به عضلات گردن و احتمالاً بافت‌های نرم اطراف در قسمت‌هایی از صورت و پشت بدن اتفاق می‌افتد. اسپاسم عضلات گردن می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سر، صورت، فک، شانه‌ها و دست‌ها را تحت تأثیر قرار داده و ممکن است برای مدت زمان طولانی باعث درد و رنجش شود. بسیاری از بیماران ممکن است در انجام فعالیت‌های فیزیکی کاملاً ناتوان شده و مجبور باشند تا تا زمان رفع اسپاسم درد را تحمل کنند. این مقاله به بررسی درد و رنجش ایجاد شده به دلیل گرفتگی مزمن یا حاد عضلات گردن می‌پردازد.

گرفتگی و خشکی عضلات گردن به دلایل مختلفی ایجاد می شود، ازجمله ضربه در اثر یک تصادف رانندگی، حالت نامناسب بدن، آسیب های ورزشی و یا کشیدگی یا استفاده ی بیش ازحد از عضلات گردن.عارضه ی گرفتگی در هر جای بدن میتواند تجربه ای دردناک و عذاب آور باشد. باوجوداینکه برخی از گرفتگی ها خفیف و بدون درد هستند، برخی میتوانند بسیار شدید و دردناک باشند.تحقیقات به وضوح نشان میدهند که هرچه سریع تر درمان برای درد و آسیب شروع شود، رهایی از آنها نیز سریع تر اتفاق میافتد. برای درمان این عارضه باید علت اصلی ایجاد آن رفع شده و فرد در راحتی کامل به سر ببرد.متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی، پیچیدگی درد، آسیب و مدیریت درد در گردن را درک میکنند. ما عقیده داریم که مورد هر بیمار منحصربه فرد و بسیار مهم است.

علل ایجاد گرفتگی گردن

گرفتگی گردن ممکن است در اثر وجود یک اختلال در آناتومی ستون فقرات ایجاد شود البته احتمال ایجاد آن به دلیل آسیب های مستقیم بافت های نرم و یا ضایعه های ناحیه ای مانند ایسکمی بیشتر است.پیچ خوردگی شدید عضلات گردن و کشیدگی آنها بسته به شدت و نوع آسیب، میتوانند باعث ایجاد گرفتگی به مدت چند دقیقه تا چند روز شوند.گردن درد ناشی از کمبود اکسیژن یکی از شایع ترین انواع اسپاسم های ایدیوپاتیک است که معمولاً تا مدت زمان طولانی تشخیص داده نمی شود. به یاد داشته باشید، یکی از شایع ترین علل ایجاد گرفتگی در عضلات، کمبود اکسیژن در آنهاست.

علائم گرفتگی گردن

اسپاسم عبارت است از انقباضات سریع و مداوم عضلاتی که به عارضه گرفتگی مشهور است. گرفتگی گردن باعث تحت تأثیر قرار گرفتن بافت‌های اطراف نیز می‌شود. علائم گرفتگی بسته به شدت آن و محل اتفاق افتادن ممکن است در سر و صورت یا در دست‌ها و شانه‌ها ظاهر شوند. اسپاسم عضلانی می‌تواند ترسناک باشد و همچنین ممکن است آثار عصبی نیز ایجاد کند. عوارضی مانند گزگزی، ضعف، بی‌حسی، یا درد مداوم، نتایج یک اسپاسم شدید و طولانی می‌باشند. همچنین، فرد ممکن است از وقوع دوباره گرفتگی نگران باشد که این مشکل می‌تواند منجر به تنش عضلانی بیشتر و استرس و اضطراب شدید گردد.

درمان

خوشبختانه، درجه ی درد معمولاً با شدت علت اصلی ایجاد عارضه هیچ ارتباطی ندارد. درواقع، اسپاسم های شدید ممکن است به دلایل ایدیوپاتیک کاملاً متفاوت ایجاد شوند و میتوانند ریشه های استرسی و مربوط به ضمیر ناخودآگاه نیز داشته باشند. همچنین عوامل مربوط به موقعیت بدن و فعالیت های انجام شده نیز میتوانند در ایجاد این عارضه دخیل باشند.ممکن است هیچ راه درمانی کاملاً مناسبی برای یک گرفتگی وجود نداشته باشد. به اکثر افراد توصیه میشود تا بدن خود را کاملاً شل کرده و منتظر بمانند تا اسپاسم به پایان برسد. افرادی که به طور متداوم به اسپاسم گردن و انواع مختلفی از کمردرد مبتلا شده و روش های درمانی مختلفی را مورداستفاده قرار داده اند، درصورتیکه ریشه ی ساختاری برای این عارضه شناخته نشده باشد، باید به درمان امید داشته باشند.

استراحت

کاهش سطح فعالیت ها به مدت یک یا دو روز میتواند برای رفع اسپاسم مناسب باشد ولی استراحت برای مدت زمان های طولانی ممکن است باعث سفت شدن بیشتر عضلات گردن شود. ازآنجاییکه عضلات گردن باید به طور مداوم سر شما را بالا نگه دارند، دراز کشیدن برای مدت زمان های کوتاه به آنها اجازه ی استراحت میدهد. در موارد شدید ممکن است لازم باشد تا از گردن بندهای طبی برای حمایت از عضلات گردن استفاده شود. بالش های طبی نیز میتوانند به هنگام استراحت گردن شما را حمایت کرده و درد آن را کاهش دهند.

دارودرمانی

داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا NSAIDs میتوانند درد ناشی از گرفتگی گردن را کاهش دهند. یک متخصص طب فیزیکی میتواند NSAID های قوی تر یا داروهای مخدر برای استفاده کوتاه مدت تجویز کند. شل کننده های عضلانی مثل سیکلوبنزاپرین، متوکاربامول یا متاکسالون نیز برای درمان اسپاسم عضلات گردن مورداستفاده قرار می گیرند. بااین حال، این داروها ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند خستگی مفرط، حالت تهوع، اختلالات بینایی، سردرد، استرس و سردرگمی را به خصوص در بیماران مسنتر ایجاد کنند.برخی از افراد ممکن است با داروهای تزریقی استفاده شده توسط متخصص طب فیزیکی مانند کورتیکواستروئیدها از درد رهایی پیدا کنند.

گرما و سرما درمانی

گذاشتن یخ یا کمپرس سرد بر روی گردن به مدت ۲۰ دقیقه در هر ساعت میتواند برای رفع گرفتگی عضلانی در طول یک یا دو روز پس از ایجاد آسیب مفید باشد. بعدازآن میتوانید از یک کمپرس گرم بر روی گردن خود استفاده کنید، مراقب باشید که گردن شما دچار سوختگی نشود. معمولاً از گرما به مدت ۲۰ دقیقه و چند بار در روز در طول ۳ تا ۴ روز اول پس از ایجاد جراحت استفاده میشود تا گرفتگی عضلات از بین برود.

روشهای طب فیزیکی

توسنوس یا قدرت ارتجاعی چند عضله از عضلات گردن توسط متخصص طب فیزیکی بررسی می‌شود و نقاط دردناک گردن مورد معاینه قرار می‌گیرند. درمان اسپاسم عضلات گردن ممکن است شامل روش‌های مختلفی باشد، از جمله درمان های دستی، منیپولاسیون ستون فقرات، کشش ستون فقرات، تحرک بخشی بافت‌های نرم با استفاده از ابزار، تریگر پوینت یا نقاط ماساژ، تکنیک‌های کشش عضلانی با یا بدون مقاومت بسته به ترجیحات بیمار، کمپرس گرم، ماساژ درمانی و روش‌های استفاده شده در فیزیوتراپی مانند اولتراسوند تراپی، تحریک الکتریکی و TENS. پس از کاهش مقداری از درد، فیزیوتراپی می‌تواند برای کاهش گرفتگی، تقویت عضلات، بهبود حالت و موقعیت بدن و جلوگیری از تکرار این عارضه در آینده مورد استفاده قرار گیرد. فیزیوتراپی شامل تحریک الکتریکی، اولتراسوند، تمرینات تقویتی و کششی، ماساژ درمانی و منیپولاسیون گردن می‌باشد.

لیزر درمانی

لیزر تراپی یکی از روش هایی است که برای درمان عارضه های سخت، مزمن و صعب العلاج مانند کمردرد و گردن دردهای مزمن، آرتروز، فاسئیت پلانتار و دیگر دردهای مفصلی و عضلانی مثل اسپاسم عضلات گردن مورداستفاده قرارگرفته و نتایج مناسبی را به همراه داشته است.

مگنت تراپی

امروزه مگنت تراپی برای درمان همه ی انواع دردهای مفصلی و عضلانی مثل گردن درد، کمردرد و گرفتگی گردن تجویز میشود. در موارد درد شدید یا مزمن، مگنت تراپی با رفع سریع درد میتواند آثار بسیار قابل توجهی داشته باشد. اگرچه باور آن سخت است ولی در برخی از موارد آثار مگنت تراپی تا حدی قدرتمند هستند که باعث درمان دائمی عارضه می شوند.

شاک ویو تراپی

شوک ویو تراپی یک روش درمانی است که با اعمال تکانه‌های کوتاه، سریع و شدید انرژی مکانیکی بر روی بافت‌های نرم آسیب دیده، دردناک یا التهابی، اثر می‌گذارد. وقتی این روش به درستی استفاده شود، قادر است جریان خون را در محل مورد نظر افزایش داده، روند بهبود را تسریع کند، اسپاسم عضلانی را کاهش دهد و مستقیماً به کاهش درد منجر شود.

عمل جراحی

درصورتیکه گرفتگی عضلات گردن در اثر یک آسیب یا بدشکلی ستون فقرات و نخاع ایجاد شده باشد و نتوان آن را با استفاده از روش های بدون جراحی درمان کرد، انجام عمل فیوژن مهره ها یا دیگر عمل های جراحی مناسب برای درمان علت اصلی ایجاد گرفتگی میتوانند به رفع عارضه کمک کنند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ