آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ضعف دست ها

سندروم-مچ-دست

تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۲

سندروم-مچ-دست

گرچه دست برای تحمل مشکلات زیاد ساخته شده است، ولی بعضی قسمت‌های آن مستعد آسیب هستند. در اغلب موارد، ضعف بازو ناشی از نوعی فشار درونی است.

یک عصب یا رگ‌خونی در نقطه‌ای بین گردن و انگشتان، احتمالاً در میان ماهیچه‌های گردن و شانه، تحت فشار قرار گرفته است. کم شدن جریان خون به ناحیهٔ گرفتار و ناتوانی انتهاهای عصبی در ارسال کامل علائم حسی به مغز باعث احساس کرختی یا ضعف در دست می‌شود.

این آسیب‌های عصبی به چندین نام خوانده می‌شوند  مثل نشانگان خروجی سینه (اگر ناحیهٔ فشار جائی بین گردن و شانه باشد)، فشردگی عصب زندزیرین (مخصوصاً اگر ناحیهٔ گرفتار از آرنج به پائین باشد)، و نشانگان تونل مچ دست  اما همهٔ آنها در یک چیز مشترکند: اعصابی (و گاهی رگ‌هائی) که از گردن به دست می‌آیند گرفتار شده‌اند.

آسیب فشاری دیگر که اغلب نادیده گرفته می‌شود، آسیب دیدن عصب زندزیرین در ناحیه‌ای در زیر آرنج است و باعث کرختی و گزگز دست و درد آرنج می‌شود.

افرادی که آرنج‌ها را بر روی سطوح سخت تکیه می‌‌دهند گاهی گرفتار این حالت می‌شوند. دوچرخه‌ سواران نیز چنین فقدان حسی را در انگشت‌هایشان گزارش کرده‌اند. این حالت، که تکیه بر فرمان دوچرخه عصب زندزیرین را تحت فشار قرار داده است، گرفتارئی است که نشانگان تونل زندزیرین نام دارد.

این آسیب‌ها معمولاً در اثر حرکات تکراری دست در طول هفته‌‌ها و ماه‌ها روی می‌دهد. مثلاً سیم‌کش‌های برق، که حرکت چرخشی دست را برای چرخاندن آچار پیچ‌گوشتی یا سر سیم‌ها مرتباً تکرار می‌کنند، مستعد آسیب دیدن وترها آرنج هستند.

تمام این وترها، رباط‌ها و ماهیچه‌های گرفتار مستعد التهاب هستند و در نزدیکی عصب ورم می‌کنند. گرچه آسیب در آرنج، مچ و شانه‌ روی داده است، اغلب احساس ضعف در ساعد و بازو است.

منبع : پزشکان بدون مرز

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ