آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علت شکستگی استرسی مفصل ران

3368_orig

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

شکستگی های استرسی stress fracture مفصل ران شکستگی های مویی و بدون جابجایی هستند که در ناحیه گردن استخوان ران ایجاد میشوند. این شکستگی ها بر اثر اعمال نیروهای مکرر و قوی به یک مفصل ران طبیعی و یا بر اثر وارد شدن نیروهای مکرر ولی معمولی به یک مفصل ران با استخوان ضعیف ایجاد میشوند. شکستگی در ابتدا بدون جابجایی است ولی در صورت عدم درمان ممکن است گسترش یافته و جابجا شود.

نیروهای بسیار بزرگی به مفصل ران بخصوص گردن استخوان ران وارد میشوند. اینها نیروهای ناشی از وزن فرد و نیروهای اعمال شده از طرف عضلات قوی اطراف مفصل هستند که حتی در حالت ایستادن هم اندازه زیادی دارند. این نیروها با راه رفتن و دویدن بزرگتر میشوند.

انواع شکستگی استرسی لگن

شکستگی های استرسی مفصل ران سه دسته اند

  • شکستگی های فشاری compression fracture که در زیر گردن استخوان ران ایجاد میشوند
  • شکستگی های کششی tension fracture که در بالای گردن استخوان ران بوجود آمده و مشکلات بیشتری نسبت به نوع قبلی ایجاد میکنند
  • شکستگی های جابجا شده displaced fracture که خط شکستگی تمام عرض گردن استخوان ران را دربر گرفته و موجب جابجا شدن سر استخوان ران میشود. جابجا شدن شکستگی گردن استخوان ران اتفاق خطرناکی است که میتواند منجر به سیاه شدن سر استخوان شود

شکستگی های استرسی در ناحیه مفصل ران ممکن است در تروکانتر بزرگ ایجاد شوند. این شکستگی ها در حلقه لگنی و بخصوص در ناحیه پوبیس هم دیده میشوند.

علت شکستگی استرسی مفصل ران

علت اصلی ایجاد شکستگی استرسی انجام حرکات بدنی مکرر به اندازه ای است که بدن تحمل تطبیق دادن خود با آن را ندارد.

وقتی فرد تغییری در سطح فعالیت های بدنی (فعالیت های کاری یا ورزشی) خود میدهد میزان نیروهایی که به استخوان وی وارد میشود تغییر میکند. اگر این تغییر به آهستگی صورت گیرد استخوان فرصت آن را دارد تا خود را با نیروهای جدید تطبیق داده و در جاهایی که نیروی بیشتری وارد میشود محکم تر و قویتر شود. وقتی این تغییر سریع ایجاد میشود بدن فرصت تطبیق دادن خود را ندارد و در نتیجه استخوان تحمل نیروهای جدید زیادی را که به آن وارد میشود نخواهد داشت. نتیجه آن شکسته شدن استخوان است.

این وضعیت ممکن است در یک استخوان سالم اتفاق افتد. در این حال فرد فعالیت ورزشی جدیدی را به سرعت شروع میکند و یا مقدار یا زمان یا شدت فعالیت قبلی خود را ناگهان افزایش میدهد. این وضعیت منجر به شکستگی استرسی میشود.

از طرف دیگر شکستگی استرسی میتواند بر اثر وارد شدن نیروهای مکرر ولی در حد و اندازه طبیعی ایجاد شود. در این وضعیت این استخوان است که به علتی ضعیف شده و تحمل نیروی وارده را ندارد و لاجرم دچار شکستگی میشود.

شکستگی استرسی بطور ناگهانی ایجاد نمیشود بلکه خط شکستگی بصورت یک ترک نازک شروع شده و بتدریج و با ادامه وارد شدن نیروها، وسیعتر میگردد. احتمال شکستگی استرسی در زنان ده برابر مردان است. این احتمال در سنین بالا هم افزایش میابد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ