آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علت درد سمت خارجی زانو

درد زانو

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

[sbu_post_image]

سندروم ایلیوتیبیال باند علت درد سمت خارجی زانو

سندروم ایلیوتیبیال Iliotibial band syndrome بیماری است که بیشتر در ورزشکاران دوچرخه سوار، دونده و کسانی که مسافت های زیادی را راه میروند ایجاد میشود. این بیماری موجب درد در قسمت خارجی زانو درست بالای مفصل می گردد.

آناتومی

ایلیوتیبیال باند (ITB)، یک تاندون بلند و گسترده است که در سطح خارجی ران قرار دارد. این تاندون در بالای ران به عضله تنسور فاسیا لاتا متصل شده و در پایین، زیر زانو، به سطح خارجی استخوان تیبیا متصل می‌شود. حین حرکت پایین آمدن از روی سطح خارجی کندیل خارجی استخوان ران عبور می‌کند. هنگامی که زانو خم و راست می‌شود، ایلیوتیبیال باند بر روی این برجستگی ساییده شده و به جلو و عقب حرکت می‌کند.

در فضای میان ایلیوتیبیال باند و کندیل خارجی استخوان ران، یک بورس وجود دارد. بورس یک کیسه نازک از بافت است که دارای مایع سینوویال نامیده شده درون آن است. برای بهتر فهمیدن، می‌توانید یک کیسه پلاستیکی مانند کیسه فریزر را تهیه کرده و داخل آن کمی روغن ریخته و آن را ببندید. سپس کف دو دست خود را بر روی هم قرار داده و کیسه پلاستیکی را بین دستانتان قرار دهید. با مالش دادن دو دست به هم، متوجه خواهید شد که کف دست‌هایتان به راحتی بر روی یکدیگر لغزش پیدا می‌کنند و حرکت می‌کنند. این کارها نشان می‌دهند که بورس بین کندیل خارجی استخوان ران و ایلیوتیبیال باند همانند یک بورس بین دو سطح است که با مالش کمک به حرکت روان این دو ساختار می‌کند و اصطکاک را کاهش می‌دهد.

علت سندروم ایلیوتیبیال باند

هنگامی که زانو به صورت مکرر و مداوم خم و راست می‌شود، مثل دویدن، دوچرخه‌سواری یا راه‌روی طولانی، ایلیوتیبیال باند به صورت مکرر به جلو و عقب روی برجستگی کندیل خارجی استخوان ران حرکت می‌کند. این حرکات ممکن است باعث تحمل بیش از حد بورس بین این دو شود و نتیجه آن، التهاب بورس باشد.

این التهاب منجر به درد می‌شود. برخی پژوهشگران اعتقاد دارند که پرانتزی بودن زانو می‌تواند احتمال سایش بین ایلیوتیبیال باند و کندیل خارجی استخوان ران را افزایش دهد. تغییرات در شکل کف پا، مانند انحراف کف پا به داخل، هم ممکن است باعث افزایش این بیماری شود.

ضعف یا خستگی عضله گلوتئوس مدیوس (عضله در ناحیه باسن) نیز می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود. این عضله باعث چرخش ران به خارج می‌شود. وقتی این عضله به‌طور کافی فعال نیست، ران به داخل می‌چرخد و این چرخش باعث سفت شدن ایلیوتیبیال باند بر روی برجستگی کندیل خارجی استخوان ران می‌شود. این سفتی باعث افزایش سایش می‌شود و علائم بیشتری ایجاد می‌کند.

 

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ