عارضه ی انحراف ستون مهره ها، به علت نامناسب بودن وضع میز و نیمکت ها، برخورداری از وضعیت نامناسب در حالت نشسته، فقر غذایی، کمبود ویتامین ها و اختلالات غدد داخلی به وجود می آید. انحراف ستون مهره ها در آینده برای کودکان مبتلا مخاطره آمیز خواهد بود، زیرا این انحراف باعث درد آخرین مهره کمر، اختلال رشد دنده های قفسه ی سینه، کمردرد، اختلالات گردش خون و تنفس می گردد و اگر انحراف در قسمت کمری و پشتی باشد، به علت فشار وارده بر اعصاب مربوطه، به درد سیاتیک، کمردرد و دردهای عصبی منجر خواهد گردید.

کمک های اولیه آسیب دیدگی ستون فقرات

در وهله ی نخست موقعیت مصدوم را نسبت به حالتی که او را یافتید تغییر ندهید، مگر آنکه در معرض خطر باشد. اگر جابجا کردن مصدوم ضروری است، از روش چرخاندن الواری استفاده کنید. روش دیگر آن است که از بیماربر ارتوپدیک استفاده کنید.

  • در صورت هوشیار بودن مصدوم به شیوه ی زیر با او رفتار کنید:

به مصدوم اطمینان خاطر بدهید و به او توصیه کنید که حرکت نکند. با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید. پشت سر مصدوم زانو بزنید. دو طرف سر مصدوم را محکم بگیرید به طوری که دستان شما روی گوش های او قرار بگیرد. گوش ها را کاملاً نپوشانید (مصدوم باید همچنان قادر به شنیدن سخنان شما باشد). سر مصدوم را در وضعیت خنثی (که در آن سر، گردن و ستون فقرات همراستا هستند) ثابت کنید و نگه دارید. کم ضررترین وضعیت سر در یک مصدوم مشکوک به آسیب ستون فقرات، همین حالت است.

  • در صورت بی هوش بودن مصدوم به شیوه ی زیر با او رفتار کنید:

پشت سر مصدوم زانو بزنید. با قرار دادن دستان خود روی گوش های مصدوم، دو طرف سر او را محکم بگیرید. سر مصدوم را در وضعیت خنثی (که در آن سر، گردن و ستون فقرات همراستا هستند) ثابت کنید ونگه دارید. درصورت لزوم با استفاده از روش «بالا راندن فک» راه تنفسی مصدوم را باز کنید. دستان خود را در دو طرف سر طوری قرار دهید که نوک انگشتان روی زاویه فک قرار بگیرید. فک را به آرامی بالا بکشید تا راه تنفسی باز شود. دقت کنید که گردن مصدوم را جابجا نکنید. تنفس مصدوم را کنترل کنید. اگر وی نفس می کشد، همچنان سر او را نگه دارید. از یک امدادگر بخواهید با مرکز اورژانس تماس بگیرد و آمبولانس درخواست کند. اگر تنها هستید و مجبورید برای تماس با مرکز آمبولانس، مصدوم را ترک کنید و یا اگر امکان بازماندن راه تنفسی در مصدوم وجود ندارد، باید قبل از ترک مصدوم، وی را در وضعیت بهبود قرار دهید.

در صورتی که مجبور هستید مصدوم مبتلا به آسیب در آخرین مهره کمر را بچرخانید، باید از روش الواری استفاده کنید. بهترین حالت برای انجام این روش، حضور 5 امدادگر است اما این حرکت را 3 نفره هم می توان انجام داد. در حالی که سر و گردن مصدوم را ثابت نگه داشته اید، از امدادگران بخواهید که به آرامی اندام های او را به حالت مستقیم در آورند. سپس با اطمینان از اینکه همه (هماهنگ) با هم کار می کنند، امدادگران را هدایت کنید تا مصدوم را بچرخانند. در تمام لحظات، سر، تنه و انگشتان پای مصدم را در یک خط مستقیم نگه دارید. اگر مصدوم نفس نمی کشید و نشانه های گردنش خون وجود ندارد، احیای تنفس و ماساژ سینه را آغاز کنید.

تا رسیدن نیروهای امداد پزشکی، علایم حیاتی (سطح پاسخ دهی، نبض و تنفس) را کنترل و ثبت کنید.

آشنایی با درمان انحراف جانبی ستون مهره ها (کلیک کنید)

منبع: کتاب درمان آسان کمر درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ