آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علت درد آخرین مهره کمر

ستون فقرات+2

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

عارضه ی انحراف ستون مهره ها، به علت نامناسب بودن وضع میز و نیمکت ها، برخورداری از وضعیت نامناسب در حالت نشسته، فقر غذایی، کمبود ویتامین ها و اختلالات غدد داخلی به وجود می آید. انحراف ستون مهره ها در آینده برای کودکان مبتلا مخاطره آمیز خواهد بود، زیرا این انحراف باعث درد آخرین مهره کمر، اختلال رشد دنده های قفسه ی سینه، کمردرد، اختلالات گردش خون و تنفس می گردد و اگر انحراف در قسمت کمری و پشتی باشد، به علت فشار وارده بر اعصاب مربوطه، به درد سیاتیک، کمردرد و دردهای عصبی منجر خواهد گردید.

کمک های اولیه آسیب دیدگی ستون فقرات

در ابتدا، تا زمانی که مصدوم در معرض خطر قرار نداشته باشد، موقعیت جسمانی او را تغییر ندهید و حالتی که او را یافتید را حفظ کنید. در صورتی که لازم باشد مصدوم را جابجا کنید، از روش چرخاندن الواری استفاده کنید. همچنین، امکان استفاده از بیماربر ارتوپدیک نیز وجود دارد.

اگر مصدوم هوشیار است، به او اطمینان دهید و او را تشویق کنید که حرکت نکند. با تماس با مرکز اورژانس، درخواست ارسال آمبولانس کنید. پشت سر مصدوم زانو بزنید و دو طرف سر او را به طور محکم در دستان خود قرار دهید، به طوری که دستان شما بر روی گوش های او باشد. در این حالت، گوش ها را کاملاً نپوشانید تا مصدوم بتواند صحبت شما را بشنود. سپس سر مصدوم را در وضعیت خنثی قرار داده و آن را ثابت نگه دارید. در صورتی که مشکوک به آسیب ستون فقرات باشد، بهترین حالت برای سر مصدوم همان حالت خنثی است.

اگر مصدوم بی‌هوش است، پشت سر او زانو بزنید و دو طرف سر را با دستان خود محکم در دست بگیرید. سپس سر مصدوم را در وضعیت خنثی قرار داده و ثابت نگه دارید. در صورت لزوم، با استفاده از روش “بالا راندن فک”، راه تنفسی مصدوم را باز کنید. دستان خود را در دو طرف سر قرار داده و نوک انگشتان خود را بر روی زاویه فک قرار دهید و آرام‌آرام فک را به بالا بکشید تا راه تنفسی باز شود. در همین حال، از جابجایی گردن مصدوم خودداری کنید. تنفس مصدوم را کنترل کنید و اگر مصدوم هنوز نفس می کشد، سر او را ثابت نگه دارید. از یک فرد دیگر خواهش کنید با مرکز اورژانس تماس بگیرد و درخواست ارسال آمبولانس کند. در صورتی که تنها هستید و برای تماس با مرکز آمبولانس مجبورید مصدوم را ترک کنید یا اگر راه تنفسی در مصدوم برقرار نیست، قبل از ترک مصدوم، او را در وضعیت بهبود قرار دهید.

در صورتی کهبعد از انجام مراحل اولیه امداد، می‌توانید به مراکز درمانی یا بیمارستان‌ها در نزدیکی منطقه خود مراجعه کنید تا مصدوم به صورت حرفه‌ای بررسی و درمان شود. معمولاً در اینگونه موارد، مصدوم به صورت اورژانسی و توسط پزشکان و تیم‌های پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در مراکز درمانی، پزشکان متخصص و تیم‌های پزشکی مربوطه بررسی دقیق‌تری از وضعیت مصدوم انجام می‌دهند و در صورت لزوم، تصمیمات لازم برای درمان او را اتخاذ می‌کنند. در صورت نیاز به تصویربرداری مانند انجام ایکس رو، توموگرافی کامپیوتری (CT scan) یا رزونانس مغناطیسی (MRI)، این امکان نیز در بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی وجود دارد.

بسته به نوع و شدت آسیب، درمان مصدوم ممکن است شامل مراقبت‌های پزشکی، جراحی، فیزیوتراپی و درمان‌های دیگر باشد. بررسی تخصصی و ارائه درمان مناسب بستگی به نوع آسیب و نیازهای هر مصدوم دارد.

مهمترین قدم در صحیح عمل کردن در مواجهه با یک مصدوم، اطمینان حاصل کردن از سلامت و ایمنی مصدوم است و در صورت لزوم، درمان حرفه‌ای و سریع او را فراهم کرد. همچنین، همواره بهتر است در صورت بروز حادثه، تماس با مرکز اورژانس محلی را فراموش نکنید و به دستورات پزشکان و تیم‌های اورژانس عمل کنید.

تا رسیدن نیروهای امداد پزشکی، علایم حیاتی (سطح پاسخ دهی، نبض و تنفس) را کنترل و ثبت کنید.

آشنایی با درمان انحراف جانبی ستون مهره ها (کلیک کنید)

منبع: کتاب درمان آسان کمر درد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ